Fotbal

Za zraněného Petra Čecha povolal Brückner Zítku

Za zraněného Petra Čecha povolal Brückner Zítku

Hned tři nováčky nominoval reprezentační trenér Karel Brückner na závěrečné dvojutkání kvalifikace o Euro 2008 proti Slovensku a Kypru. Zraněného brankáře Petra Čecha zřejmě nahradí Jaromír Blažek, jemuž budou krýt záda nováčci Michal Daněk z Plzně a Daniel Zítka z Andrelechtu. Třetím novicem je bek Michal Kadlec ze Sparty.

Vrací se Grygera 

Z nominace oproti minulým zápasům vypadli zraněný Petr Čech a záložník David Jarolím, naopak po karetním trestu se vrací útočník Milan Baroš a po zranění obránce Zdeněk Grygera z Juventusu. "Milan Baroš sice nehraje pravidelně, ale já mu věřím i přesto, že nehraje. Trénuje, dře a tohle by mu mohlo pomoci, i když mi vadí, že si Milan nedokáže v žádném klubu najít stabilní místo," věří kouč. "Zraněni jsou i Šimůnek, Jarolím, Vlček," vrátil se ke zraněním s tím, že se všemi ještě bude hovořit a je možnost, že je dodatečně povolá. "Ve hře je i jeden nováček, ale i on má nyní zdravotní potíže, takže uvidíme. Jeho identitu ale neprozradím," řekl s tím, že se alespoň mohou ukázat ti, kteří jsou pravidelně povoláváni, ale příliš toho neodehráli. "To je případ Pospěcha nebo Fenina."

V pořádku by prý měl být i Tomáš Rosický, který dostal včera volno v utkání Ligy mistrů kvůli zdravotním potížím. "Tomáš by měl být v pořádku, mluvil jsem s ním," vysvětlil Brückner.

Lavičkovi mladíky nechá

Vzhledem k tomu, že už má český tým jistý postup, dohodl se trenér se svým kolegou Vítězslavem Lavičkou na tom, že nebude povolávat hráče z jeho výběru. "Je to racionální, jedenadvacítku čeká nejdůležitější dvojutkání kvalifikace. My si tyto hráče vezmeme zase až v únoru," vysvětlil Brückner důvod, proč není v nominaci například Jan Šimůnek, který je navíc lehce zraněn.

Čecha nahradí Zítka s Daňkem

Příliš vrásek kouči nedělá vzhledem k vývoji kvalifikace ani absence brankáře Petra Čecha. "Zranění Petra je komplikace, ale není to nic vážného, jeho uzdravení je otázkou tří až pěti týdnů. Příští rok bude určitě v pořádku. Šanci dostanou alespoň jiní. A protože Kinský je zraněn, byli vybráni Zítka s Daňkem. Navíc mají dobrou výkonnost," řekl k otázce brankářů Brückner. "Zítka je zkušený brankář, který dlouhodobě chytá a má výkonnost," doplnil trenér k nominci Zítky. Přitom naznačil i to, kdo by měl být dvojkou a trojkou. "Máme zkušené brankáře, proto jsem se rozhodli na místo třetího gólmana povolávat brankáře z kategorie mladších," prohlásil.

Sparta - Slavia 3:1

To není výsledek ze hřiště, ale poměr reprezentantů v nominaci. Sparta dodá Karlu Brücknerovi kromě krajního obránce Zdeňka Pospěcha i stopera Michala Kadlece, v útoku znovu nechybí útočník Marek Kulič. To z konkureční Slavie, která válčí i v Lize mistrů a vede ligu, trenér povolal pouze krajního záložníka Daniela Pudila. Útočník Stanislav Vlček je totiž zraněný a jeho start by byl nejistý.

"Kadlec si o nominaci řekl nejen tím, že je levonohý hráč, ale i zlepšenými výkony. Jeho nominace je alternativou za Marka Jankulovského," řekl Brückner k povolání třetího nováčka Michala Kadlece ze Sparty. Naopak o případné nominaci Františka Dřížďala prý kouč nepomýšlel. "Máme hráče, kteří jsou vyzkoušení," prohodil.

Slovensko? Je to prostě kvalifikace

Přestože ani jednomu ze soupeřů už v kvalifikaci nejde o postup, protože karty jsou rozdány jasně, je prý pro Brücknera tento zápas jako každý jiný. "Je to kvalifikace a tak to beru. Chceme uspět. Slovensko staví perspektivní kvalitní tým, kerý bude nepříjemným soupeřem," tuší kouč. "Budeme hrát jako v Německu. Já zkouším velice nerad, takže je pro nás prioritou výsledek."  

Prognózy, zda jeho tým vbojuje nakonec první místo ve skupině, prý ale kouč nedělá. "Jsem raději skormnější a nedělám velké plány. Ale od hráčů je pěkné, že si takový cíl vytkli," usmál se kouč. 

Nominace na utkání se Slovenskem a Kyprem

Brankáři

Jaromír Blažek (Norimberk), Michal Daněk (Plzeň), Daniel Zítka (Andrelecht)

Obránci

Zdeněk Grygera (Juventus), Michal Kadlec (Sparta), Radoslav Kováč (Spartak Moskva), Zdeněk Pospěch (Sparta), David Rozehnal (Newcastle), Tomáš Ujfaluši (Fiorentina)

Záložníci

Tomáš Galásek (Norimberk), Marek Matějovský (Mladá Boleslav), Jaroslav Plašil (Osasuna Pamplona), Jan Polák (Anderlecht), Daniel Pudil (Slavia), Tomáš Rosický (Arsenal), Libor Sionko (Kodaň)

Útočníci

Milan Baroš (Lyon), Martin Fenin (Teplice), Jan Koller (Monako), Marek Kulič (Sparta) 

Lavička chce proti Turkům a Ukrajině brankáře Petra

Nominaci na kvalifikační utkání zveřejnil i trenér jedenadvacítky Vítězslav Lavička. Čtyři hráče mu dodá Slavia Praha, po třech pak Brno a Baník Ostrava. Na post brankáře pak trenér povolal i hrdinu šampionátu dvacítek v Kanadě Radka Petra. Tým má sice v nominci jen pět obránců, kouč ale spoléhá na variabilitu hráčů. "Je tu určitá zastupitelnot na různých postech," řekl Vítězslav Lavička.

"Navíc jsme s panem Brücknerem řešili otázku Jana Šimůnka. Jenomže problém je, že je na marodce se zraněným svalem. Pokud by se uzdravil, máme dohodu, že by přednostně hrál za nás," doplnil kouč. Podobně oba trenéři jednali i o možném strtu Matina Fenina, ten by ale měl zůstat k dispozici A-týmu. "Karel Brückner měl trochu potíže se složením útoku, protože je zraněný Vlček a Milan Baroš nehraje, proto bude Martin Fenin k dispozici jemu," vysvětlil Lavička.

Nominace týmu do 21 let

Brankáři

Jakub Diviš (Slavia), Radek Petr (Parma), Milan Švenger (Krč)

Obránci

Petr Cigánek (Ostrava), Ondřej Mazuch (Fiorentina), Radim Řezník (Ostrava), Marek Suchý (Slavia Praha), Michal Švec (Slavia Praha)

Záložníci

Bořek Dočkal (Kladno), Martin Fillo (Plzeň), Theodor Gebre Selassie (Slavia Praha), Mario Holek (Brno), Luboš Kalouda (Brno), Ondřej Kúdela (Kladno), František Rajtoral (Ostrava), Marek Střeštík (Brno)

Útočníci

Jiří Jeslínek (Kladno), Tomáš Pekhart (Tottenham), Michal Smejkal (Plzeň) 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události