Fotbal

Umělá tráva: V Lize mistrů nevadí, v Česku ano

Hrají se na ní zápasy světových šampionátů mládežnických kategorií, kvalifikace o Euro či mistrovství světa i zápasy Ligy mistrů. Nevadí představitelům světové fotbalové federace, týmům Gambrinus ligy ale příliš nevoní. Řeč je o umělé trávě. Přitom právě tento povrch by mohl uvrhnout do zapomnění zápasy na bahně, jakým bylo například nedělní derby Slavie na Žižkově.


Umělá tráva? V lize ne!

"Utkání ovlivnil těžký terén, který více vyhovoval soupeři," stěžoval si po zápase na Žižkově kouč Slavie Karel Jarolím. Měl proč. Hřiště totiž trávník připomínalo jen velmi vzdáleně. Mnohem blíž měl k bahenní lázni, ve které by se lépe vegetovalo kdejakému obojiživelníkovi. Ale fotbalistům?

Severské země nebo Rusko přitom proti nezpůsobilému terénu bojují. Kluby na hřiště položily umělý trávník nejnovější generace, navíc často vyhřívaný. V Moskvě se na takovém hřiště hrají pravidelně zápasy Ligy mistrů, nedávno si umělý pažit vyzkoušeli na vlastní kůži i fotbalisté Anglie během zápasu kvalifikace o Euro 2008. U nás ale podobný terén není povolen ani pro zápasy 1. ligy. "Je to spíše věc klubů, ze strany svazu bychom rozhodně překážky povolení umělé trávy i pro zápasy Gambrinus ligy nekladli," řekl pro nova.cz sekretář svazové komise ČMFS pro výstavbu stadionů Marek Dráb.

Podle něj totiž není vůle klubů k podobnému kroku přistoupit. "Kluby nejvyšší soutěže se tomu opravdu spíše brání. Svaz povolil umělou trávu jako přípustný povrch až do 2. ligy, ale když se podíváte, tak ani v této soutěži není jediný klub, který by této možnosti využil," dodal Dráb.

Mohlo se na ní hrát i finále Ligy mistrů

Umělý trávník přitom mohl mít v květnu příštího roku svou premiéru i ve finále Ligy mistrů. Moskevské celky na něm totiž pravidelně hrají své zápasy a když UEFA rozhodla, že se finále soutěže bude hrát právě v Lužnikách, počítalo se i s tím, že povrchem bude poprvé v historii finálového klání právě umělá tráva. Organizátoři zápasu se ale nakonec rozhodli jinak, na prestižní duel položí ve zrekonstruované aréně přírodní pažit. Jde přitom jen o jejich rozhodnutí. "Ze strany UEFA nebyly žádné požadavky, aby byl umělý trávník odstraněn. Když se zde mohu hrát jiné zápasy Ligy mistrů, mohlo tu být i finále. Ale organizátoři se rozhodli pro klasickou trávu," citovala agentura Reuters mluvčího UEFA Williama Gaillarda.

Liberec vyhřívá přírodní trávu a zápasy neodkládá

Neochotu povolit umělou trávu deklaroval například i Slovan Liberec. Přitom se klub musí potýkat s těžkými klimatickými podmínkami a umělý trávník by mohl vše zjednodušit. "Od té doby, co máme vyhřívanou přírodní trávu, neodložili jsme jediný zápas. Ale samozřejmě se o trávník musíme dobře a pravidelně starat," říká tiskový mluvčí Slovanu Liberec Lukáš Váňa. A to samozřejmě stojí peníze. Podle Váňových  slov je ovšem klub s vyhřívaným přírodním trávníkem spokojen a v případném hlasování za povolení umělé trávy pro zápasy Gambrinus ligy by byl proti.

Zlín s žádostí neuspěl

Opačný názor ovšem panuje na druhé straně republiky. Prvním průkopníkem v boji za umělý trávník v Gambrinus lize byl klub ze Zlína, se svým návrhem ale u ligového shromáždění neuspěl. I on proto nyní musí splnit požadavek svazu a do zahájení příští sezony položit pod přírodní trávu vyhřívání. "V roce 2006 jsme požádali vedení ČMFS o povolení položit na našem hřišti vyhřívaný umělý trávník s podložkou, který svou kvalitou patří k nejlepším v celé Evropě. Bohužel Výkonný výbor po obeslání dalších ligových klubů naši žádost zamítl. Nezbývá nám tedy nic jiného než toto rozhodnutí respektovat," řekl už loni předseda představenstva zlínského klubu Josef Duda. 

Klub prý myšlenu na umělou trávu stále nezavrhl, nyní ale připravuje projekt a shání finance na vyhřívání přírodní trávy, aby pro příští sezonu splnil požadavky ČMFS. "Vycházeli jsme z toho, že na umělé trávě se hrálo i mistrovství světa dvacítek, užívají ho také v Rusku. Je to moderní trend a nám se mimo jiné líbí třeba i to, že na tomto povrchu by mohly hrát všechny týmy našeho klubu na jednom stadionu," říká s odstupem roku ředitel klubu Ladislav Minář. Nyní ale musel myšlenky na umělý trávník uložit k ledu. "Není vůle, proto se nyní soustředíme na projekt vyhřívyaného přírodního trávníku," dodal Minář.   

Provoz "umělky" je lacinější

O položení umělého trávníku uvažoval i druholigový klub z Jihlavy. Během svého jednoročního účinkování v Gambrinus lize totiž musel odložit kvůli špatnému stavu přírodní trávy hned tři zápasy a jednou dokonce hrál kvůli nepoužitelné ploše domácí duel v Praze na Strahově. "Byla to tehdy jedna z variant, zjišťovali jsme, zda bychom nemohli položit na hřiště trávník nejnovější generace splňující standardy UEFA. Když ale se svou žádostí neuspěl Zlín, od tohoto kroku jsme upustili a nyní se věnujeme variantě vyhřívaného přírodního trávníku," připustil tiskový mluvčí FC Vysočina Jihlava Miroslav Fuks.

Umělý povrch má přitom podle Fukse hned několik výhod. "Jeho provoz je výrazně lacinější, než v případě přírodního vyhřívaného trávníku. Navíc je taková plocha využitelná k mnohem většímu množství akcí, než jsou jen fotbalové zápasy," jmenuje.

Umělou trávu nechtějí ani hráči

Jenomže i přes nesporné výhody má umělý trávník v našich podmínkách mnoho odpůrců. A to i přesto, že právě na něm čeští mladíci v létě v Kanadě vybojovali na mistrovství světa stříbrné medaile. "Hráči o zápasy na umělé trávě moc nestojí," jmenuje jeden z hlavních argumentů proti Fuks.

Svaz pak podle Marka Drába nepředpokládá, že by v nejbližší době došlo v postoji klubů k umělé trávě k obratu a doporučuje počkat půl roku. "V platnost vstoupí nařízení, podle něhož budou muset všechny kluby Gambrinus ligy od příští sezony mít vyhřívaný trávník. Myslím, že můžeme v létě čekat vlnu rekonstrukcí a situace se špatnými terény se výrazně zlepší," předpokládá sekretář komise pro výstavbu stadionů.

Pokud ovšem kluby v létě budou investovat miliony do položení přírodního vyhřívaného trávníku, těžko budou v nejbližších letech uvažovat o jeho výměně za umělý povrch. "Přitom si myslím, že výhody umělé trávy se ještě ukážou, už jen proto, že na umělé trávě se dá například mnohem více trénovat, přírodní tráva přece jen potřebuje čas k regeneraci," doplňuje jihlavský mluvčí Fuks. 


Umělá tráva, budoucnost nebo slepá kolej?

Co je umělá tráva

Povrch imitující trávník vyrobený z měkkých umělých vláken odolných na mechanické namáhání. Koberec je prosypán křemičitou a gumovou drtí, aby byl měkčí. Má minimální nároky na údržbu, je velmi odolná proti vlivům počasí, má dlouhou životnost, stejný vzhled po celý rok a v případě sportovišť nabízí možnost celoročního provozu. Momentálně splňuje nejvyšší nároky umělý trávník 3. a 4. generace.

Umělá tráva a projekt Stadiony 2012

Pokud bude odsouhlaseno používání umělého trávníku i pro hřiště 1. Gambrinus ligy, lze provést  i tuto změnu povrchu hrací plochy, při ponechání dosavadní funkce vyhřívání této plochy. Nový umělý povrch (trávník) musí však mít licenci UEFA. 

Kde se také hraje na umělé trávě

Salzbrug - 1. rakouská liga

Moskva (Lužniky) - 1. Ruská liga, 21. května se zde poprvé v historii odehraje finále Ligy mistrů

Trenčín - 1. Slovenská liga

Výhody umělé trávy

- nízké náklady na údržbu

- není třeba ji vyhřívat celou zimu, ale "zatopit" pod ní jen před zápasem

- využitelnost i v zimě

- vysoká odolnost

Nevýhody umělé trávy

- nezvyklý odskok míče

- hráči si stěžují na četnější zranění a větší namáhání kloubního systému

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události