Sport

Jirásek: Možná se olympiády v Praze ani nedožiju

Příští rok v černu by mělo být známo, zda se Praha dostane do užšího výběru kandidátských měst na olympijské hry v roce 2016. Už v lednu přitom musí Praha předložit dotazník, který bude posuzovat Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Sám předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek je ale v organizaci her zdrženlivý a přiznává, že v roce 2016 nejspíš v České republice nebudou.

Praha v lednu musí doložit zájem o hry  

Pokročily přípravy Prahy v kandidatuře na pořádání olympijských her?

"Zatím jsme splnili vše, co jsme měli. Praha podala přihlášku se všemi náležitostmi včetně doporučení Českého olympijského výboru a dostala se do skupiny sedmi uchazečů. Tato situace bude po "právní" stránce trvat až do června příštího roku, kdy bude z těchto uchazečů vybráno  maximálně pět měst do užšího souboje. To teprve budou vlastní kandidáti, zatím tedy máme statut uchazeče."

Je reálné, aby Praha byla ve výběrů kandidátů?

"K tomu, abychom se o post kandidáta mohli ucházet, nyní vypracováváme  dotazník pro MOV, který se musí odevzdat v lednu. Dotazník představuje projekt olympiády v České republice a detailně řeší jednotlivé otázky spojené s organizací."

Hry už v roce 2016? To by byl zázrak

Nicméně i přes tyto náležitosti je téměř jisté, že rok 2016 je spíše "experimentem", protože čtyři roky po olympiádě v Londýně evropské město ani nemůže mít šanci hry organizovat...

"Jsem realista a proto je mi jasné, že získat olympijské hry v roce 2016 do Prahy by byl velký zázrak. Nováčkům se nikdy nic takového nepodařilo.  Ale dali jsme o sobě vědět, na MOV už vědí, že to myslíme vážně, že jsme schopni vytvořit tým, který  projekt her připraví. Zkrátka se v tomto směru v České republice rozhýbalo mnoho institucí a také v regionech si už uvědomili, co by jim olympiáda mohla přinést. Je to pro nás zahřívací kolo, bereme to jako přípravu na následující roky. I proto jsme doporučili Praze podat přihlášku už pro rok 2016, i když reálněji může uvažovat spíše o vzdálenějším termínu."

Hovoříte o "zahřívacím" kole. Stejně tak ovšem před časem usilovalo o olympijské hry Slovensko, projekt zimních her ve vysokých Tatrách ale skončil neslavně. Nehrozí něco podobného i u nás?

"To bude záležet na tom, jak se bude s kandidaturou a  olympijskou myšlenou vůbec dál pracovat. A v neposlední řadě se na tom podepíše i politická sféra, záleží, zda dá této myšlence zelenou i do dalších let. Já osobně věřím, že ano."

Zdroj: Dušan Vrbecký

Hry pomohou celé republice

Olympijské hry v Praze ale zatím nemají příliš jednoznačnou podporu ani u veřejnosti a zejména mimopražské regoiony jsou spíše proti...

"Ale přece jen se to lepší. Už jen proto, že jsme dostali větší prostor ve sdělovacích prostředcích a mohli tak dát lidem do rukou další informace.  Fakta jsou prostě známa, navíc je nyní naším cílem sestavit brožurku, která by lapidárně vysvětlovala, kolik co bude stát a co z toho bude mít Česká republika. A také by měla dát odpovědi na další otázky, například zda tu vzniknou megalomanské stavby, které nebudou využity. Ostatně všechny tyto věci už jsou řešeny v projektu her. Mám dojem, že se spousta informací stále dostává k lidem ve zkreslené formě, ale koho to zajímá, ten  se může ke všem informací snadno dostat."

Praha chce "komorní" olympiádu

Poslední dobou se olympijské hry stávají především megalomanskými projekty za stovky miliard. Takové by ale hry v Praze asi být neměly...

"Určitě ne, spíše  bychom chtěli jít směrem komornější olympiády. Jenomže teorie, jak by olympijské hry měly vypadat,  bývají posléze negativně modifikovány obchodními zájmy. My bychom ale byli rádi, kdyby v případě Prahy byly tyto modifikace co nejmenší. Hry v Praze by podle nás měly být vzorové v tom směru, že by měly odpovídat olympijskému duchu, olypijské chartě. Podle všeho by se tomuto modelu měly blížit i hry v Londýně."

Myslíte, že v dnešní "komerční" době je opravdu ještě možné takové hry skutečně uspořádat, nebo obchodní zájmy všechny ušlechtilé myšlenky převálcují?

"Podle mě to možné je. Počkáme si, co v roce 2012 předvede Londýn. Už dnes se tam projevuje obrovský benefit pro celou Británii, ale zejména pro Londýn samotný.  Renovuje se tam celá jedna zanedbaná oblast a vzniká tam nové centrum pro  další generace. Bude to místo, které dá Londýnu úplně jiný charakter."

Jirásek: Možná se her ani nedožiju

Osobní otázka pro vás. Jste přesvědčen, že olympijské hry jednou v Praze skutečně budou?

"Je to daleko a toho jsem si vědom. A je možné, že se toho třeba ani nedožiju a když ano, budu ve stavu, kdy už to  nebudu tak dobře vnímat. V každém případě je ale dobře, že se s něčím takovým vůbec začalo."


Praha olympiádu nepotřebuje, přesto je pro ni důležitá

Praha musí už v lednu předložit MOV dotazník, podle kterého budou posuzovány šance hlavního města na organizaci her. Podle místopředsedy olympijského výboru Jiřího Zedníčka se na definitivní podobě dotazníku pracuje tak, aby bylo vše v termínu hotovo. Jedno je prý ale jisté, Praha se chce inspirovat předchozími olympiádami a vyvarovat se chyb,  kterých se při budování infrastruktury dopustili například Řekové.

Žádná země hry nepotřebuje

Potřebuje Praha vůbec Olympijské hry? Sám Zedníček přiznává, že ne. "Žádná země na světě hry nepotřebuje. A Praha není výjimkou, bude se dál rozvíjet i bez olympiády, ale všude, kde se hry uskutečnily, to zkvalitnilo život lidí. Jsem přesvědčen, že hry v Praze mohou odstartovat nový rozvoj země," tvrdí místopředseda olympijského výboru Jiří Zedníček.

Jasno bude v červnu

Organizátoři celého projektu nyní pracují na dokončení pětadvacetistránkové prezentace projektu, na jejímž základě bude MOV vybírat definitivní složení kandidátských měst. "Podklady jsou prakticky hotové, teď je dáváme dohromady," uvedl Zedníček. Výběr kandidátských měst pak proběhne příští rok v červnu.

Praha by se podle něj měla držet několika zásadních poznatků vyplývajících z minulých her. "Olympijské hry jsou v první řadě pro sportovce. Důraz se klade na jich ubytování, kvalitní sportoviště, veškerý servis," upozornil Zedníček. Až na druhém místě, i když pro budoucnost celé země mnohem podstatnější, je odkaz, který po sobě olympijské hry v pořadatelském městě zanechá. "Jde jak o infrastrukturu,  tak o to, jak olympijské hry ovlivní místní populaci, jak se podepíší na jejím vztahu ke sportu a olympijské myšlence vůbec," citoval Zedníček závěry nedávné konference v Lausane, které se zúčastnilo všech sedm žadatelských měst o organizaci her v roce 2016.

Sportoviště budou jen dočasná

Podstatné podle Zedníčka je, jakým směrem půjde budování sportovišť. "Předpokládáme, že všechny stavby budou víceúčelové a tedy budou mít využití i po olympiádě. V Aténách a Pekingu je třeba poměr trvalých sportovišť ku dočasným 80:20, naopak v Sydney či Londýně je trend přesně opačný," uvedl Zedníček s tím, že právě Londýn, chystající hry na rok 2012, buduje stálá sportoviště jen asi ve 30% případů a měl by být pro prahu vzorem. "Většina sportovišť bude sloužit jen pro olympiádu, po skončení her budou přestavěna. S tím počítáme i my.  V Praze bychom se rádi dostali na poměr stálých a dočasných sportovišť 30:70," doplnil Zedníček.

Žádné haly pro deset sportovců

Negativní inspirací je pro české organizátory především příklad Atén. Zde byla vybudována celá řada nových sportovišť bez zajištění jejich budoucího využití. "Řekové jsou jasným příkladem toho, jak pořadatelé podcenili využití budov po hrách. V Aténách se stavěl například nový badmintonový stadion, přitom v Řecku hraje badminton závodně 12 lidí. A když  se stavěl umělý kajakářský kanál, byl v Řecku jediný registrovaný vodní slalomář. Touto cestou jít nechceme," prohlásil Zedníček.

Naopak, Praha coby kandidátské město prý bude svou aktivitu rozvíjet i směrem do ostatních měst republiky. "Olympiáda není jen věcí Prahy. Infrastruktura se musí vybudovat i v jiných městech a nová sportoviště tam budou fungovat pro rozvoj místního sportu," doufá Zedníček.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události