Sport

Lyžaři na Hradě odkloní i pochod hradní stráže

Lyžaři na Hradě odkloní i pochod hradní stráže
Zdroj: Dušan Vrbecký

Hned dva díly lyžařského seriálu Tour de Ski se letos uskuteční v České republice. Kromě tradičního Nového Města na Moravě, kde dvoudenním kláním 28. prosince celý maraton osmi závodů v deseti dnech odstartuje, bude letos hostitelem jednoho ze závodů o den později i Praha. Na Hrad dokonce bude kvůli tomu ze Šumavy dovezeno celkem šedesát kamionů sněhu.

Zdroj: Dušan Vrbecký

Neumannová chtěla lyžaře na Hradě
Dostat Tour de Ski na Pražský hrad? Poněkud bizardní nápad se stal skutečností jen měsíc poté, co šéf běžecké sekce mezinárodní lyžařské federace FIS Jürg Capol oslovil českou běžkyni Kateřinu Neumannovou. „Nápad vnikl ve finále SP ve Falunu, kdy mě oslovil Jürg, zda by bylo možné v rámci Tour de Ski uspořádat závod v Praze. Nabízela se spousta míst, Sazka Aréna, Letenská pláň či další, ale já jsem si vnitřně přála, aby to bylo Hradčanské náměstí," potvrdila Neumannová, která je zároveň prezidentkou pražského klání Tour de Ski.
Realizovat myšlenku ovšem obnášelo poměrně velké penzum práce. „Netušila jsem, co všechno obnáší získání povolení k uspořádání závodu v této lokalitě. Povolení musely dát mimo jiné i Správa pražského hradu, Metropolitní kapitula, Národní galerie, Magistrát, Městská část Praha 1 a další," dodala olympijská vítězka a nyní už bývalá lyžařka Neumannová.

Závod ohrozil pochod vojáků
Jenomže kromě shánění povolení tu vyvstaly i další problémy. Kromě umístění občerstvovacích stanic či vyřešení dopravy to byla i jedna poněkud kuriózní situace. „Jedním ze zásadních problémů byl pochod Hradní stráže přímo přes trať v době závodu," řekl Neumannová. Netradiční zádrhel se ale nakonec podařilo také vyřešit. „Nakonec jsme se ale domluvili se Správou pražského hradu, že bude trať pochodu změněna a povede okolo trati," doplnila bývalá lyžařka.

Na Hrad navezou šedesát kamionů sněhu
Kvůli závodu se alespoň na pár dní promění Pražský hrad v alpské středisko. Okruh dlouhý 450 metrů povede celý po Hradčanském náměstí a muže i ženy čekají dva okruhy. „Start je u sochy T. G. Masaryka, cíl pak u Schwarzemberského paláce," prozradil viceprezident závodu Luděk Sázka.

Na lyžovačku na Petřín?
Na trať padne celkem dva a půl tisíce kubíků sněhu, jeho obstarání přírodní cestou je ale v podmínkách Prahy poměrně složité. „Proto se už nyní sníh pro Pražskou lyži vyrábí na Šumavě a to pomocí sněžných děl. Do Prahy bude dopraven až těsně před závodem, aby netrpěla jeho kvalita. Navážet se začne 27. prosince, trať bude hotová 29. prosince večer," dodal Sázka. Ze Šumavy odveze sníh do Prahy 60 velkokapacitních kamionů, z překladiště na Strahově pak budou sníh na Hrad vozit menší vozy.
I proto bude závod poměrně drahý. „Rozpočet závodu se pohybuje v rozmezí 10 - 15 milionů korun a počítá právě i s výrobou sněhu," prozradila Neumannová. Pořadatelé mají totiž vymyšleny i záložní varianty výroby sněhu. „Jsou jimi výroba sněhu pomocí tekutého dusíku, případně se počítá s využitím umělého sněhu, který se vyrábí drcením ledu," doplnil Sázka.
Ještě složitější prý bude odvoz sněhu pryč z Hradčanského náměstí. „Na Hrade zůstane asi 300 kubíků na silvestrovské radovánky pro děti," oznámil Sázka. Většina sněhu ale bude odvozena na Strahov, kde vznikne snowpark a na Petřín. „Lidé si tam budou moci jít zalyžovat," zavtipkoval Sázka.

Tour vrcholem sezony
Tour de Ski by podle Capola měla být vrcholem letošní sezony. „Nekoná se ani olympiáda ani mistrovství světa, proto by právě tato akce měla být vrcholem sezony. Cílem je najít krále a královnu běžeckého lyžování, který vzejde z několika závodů. Hlavně ale chceme přilákat co nejvíce závodníků," vysvětlil Capol. Jde sice teprve o druhý ročník, jeho prestiž má ale zvýšit hned několik novinek. „V každém závodě se budou započítávat body do Světového poháru.
Za vítězství 50 bodů s tím, že podmínkou je, aby závodník absolvoval celý seriál Tour de Ski," upozornil Capol na největší novinku, která by měla být hlavní motivací pro závodníky. Loni se totiž body rozdělovaly jen na základě konečného pořadí v Tour, což některé lyžaře ze světové špičky od účasti odradilo. Lyžaře navíc čeká systém bonusových sekund, který by jim mohl také vylepšit postavení ve Světovém poháru.
Na vítěze pak navíc čeká prémie ve výši milion švýcarských franků. „Loni jme ji nemohli vyplatit celou protože se neuskutečnil závod v Novém Městě. Věřím, že letos se pojede i zde a uskuteční se všech osm závodů v deset dnech podaří," doplnil Capol.

Tour jako příběh
Jednotlivé závody Tour de Ski jakoby zapadaly do celkového scénáře velkého lyžařského příběhu. „Například Praha je dějištěm městského závodu, vrcholem pak bude poslední závod se čtyřkilometrovým stoupáním v Alpách na vrchol Cermis," popsal Capol. Podle něj čeká v tomto závodě lyžaře pětadvacetiprocentní stoupání.
V mužské kategorii jsou největšími favority Němec Angerer, Nor Northug a Rus Legkov, mezi ženami se čeká souboj Finky Kuitunen a Norky Björgen.


Program Tour de Ski
Nové Město na Moravě, 28. a 29. prosince: Ženy 3 km klasicky a 10 km volnou technikou, muži 4,5 km klasicky a 15 km volnou technikou

Praha, 30. prosince: Muži i ženy sprint 1 km volnou technikou

Oberstdorf, 1. a 2. ledna: Ženy 5 km klasicky + 5. km volná technika s hromadným startem a 10 km klasicky, muži 10 km klasicky + 10 km volná technika s hromadným startem a 15 km klasicky

Asiagno, 4. ledna: Ženy i muži sprint 1,2 km volnou technikou

Val di Fiemme, 5. a 6. ledna: Ženy 10 km klasicky a 9 km volnou technikou, muži 20 km klasicky a 10 km volnou technikou.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události