Fotbal

Brno slaví rekordní výhru nad Spartou

Dlouhých deset čekali fotbalisté Brna na to, až před vlastními fanoušky udolají Spartu. Podařilo se jim to až včera a hned to bylo ve velkém stylu. Na vymrzlém městském stadionu v Králově Poli položili Letenské na lopatky výhrou 4:2.

Naposledy vyhráli před 31 750 fanoušky

Poslední ligová i domácí výhra Brna nad Spartou už je pořádně zapadaná prachem, Brňané se z ní radovali v říjnu 1997, kdy ještě na uctívaném stadionu za Lužánkami porazili Spartu 2:1. Tehdy zápas sledovalo úctyhodných 31 750 diváků. O deset let později byla návštěva mnohem skromnější, na městském stadionu pro 12 550 diváků sledovalo porážku Sparty jen 4 855 fanoušků. I tak si ale Brňané slavnou výhru užívali. Vždyť nasázeli Spartě čtyři góly, což se naposledy podařilo Slavii v derby před dvěma roky. A jaké to byly góly. Dva zařídil stříbraný medailista z MS dvacetiletých v Kanadě Luboš Kalouda, po jedné přidali Tomášové Došek a Polách.

"Včera jsem nevěřil vlastním uším, když jsem se od jednoho brněnského fanouška dozvěděl, že jsme skutečně Spartu deset let neporazili," vrátil se k zápasu klubovém webu Luboš Kalouda. Brno opravdu mohlo slavit. "Zápas se Spartou doma je šlágr a je to po těch deseti letech krásné, zejména pro fanoušky. Oni si to zaslouží nejvíc a jsem rád, že jich byl na stadionu i za tohoto počasí slušný počet," dodal Kalouda.

Poláchova parádička z nouze?

Jestli se ale kromě výsledku bude i po čase v souvislosti s tímto zápasem o něčem hovořit, pak to bude gól Tomáše Polácha, který v nastaveném čase stanovil definitivní podobu výsledku na 4:2. Špílmachr Brna přihrál na hranici vápna do strany míč čerstvému Kubáňovi a chtěl si rozmasírovat nohu, do níž ho braly křeče, jenomže mladíček mu poslal přihrávku zpět. Polách si míč zasekl, chvíli si jej přehazoval z nohy na nohu a když ho nikdo ze statujících beků Sparty neatakoval, poslal jej obloučkem přes obranu i brankáře do šibenice. "Jsem velice spokojený, dokonce šťastný. Hráči si zasloužili vyhrát, příkladně bojovali, byli agresivní dopředu, dozadu disciplinovaní. Všichni víme, jak je těžké otáčet výsledek, když Sparta vede," chválil své svěřence i spokojený trenér Brna Petr Uličný.

Sparta hledá příčiny

Zatímco v Brně panovala po výhře spokojenost, Pražané v kabině hledali příčiny prohry. Zatímco před reprezentační přestávkou válcovali soupeře a začali se dotahovat na vedoucí Slavii, po přestávce zažili šok. Místo toho, aby pokračovali v rozdávání čtyřgólových přídělů takový sami inkasovali. "Byl to zápas blbec. Měli jsme herní výpadky a soupeř je dokonale potrestal. Dělali jsme velké chyby v defenzivě a naopak neproměňovali vlastní šance. Za takových podmínek se nedá uspět," přiznal na sparta.cz útočník Sparty Libor Došek.

Sparta navíc doplatila, a nebylo to v této sezoně poprvé, i na nedisciplinovanost. Útočník Miroslav Slepička se totiž nechal na konci řádné hrací doby vyprovokovat zdržujícím brankářem Lejsalem, povalil ho na zem a začal se s ním prát o míč. Sudí jeho etudu ocenil červenou kartou, stejně jako v derby Pavla Horvátha, který pro změnu kopačkami oplácel faul Daniela Pudila. Slepička se ale bránil: "Vyloučení mě moc mrzí kvůli klukům. Brankář využil toho, že jsem měl žlutou kartu a pád nasimuloval. Nestrčil jsem do něj, nejsem blázen. Chtěl jsem mu jen vzít balon a on moc dobře věděl, co dělá."

Místo stažení náskoku pád

Sparta tak přišla o velkou šanci přiblížit se na pouhé dva body první příčce v tabulce. Po remíze Slavie s Olomoucí totiž mohla z náskoku soupeře ubrat dva body, místo toho ale Slavia jeden přidala. A protože bodovaly i Teplice, spadla  Sparta na třetí příčku tabulky, kterou navíc stejně nemusí udržet. Na dohled jí je totiž Baník Ostrava, který by případná výhra 4:0 a více na Kladně už dnes poslala právě před Letenské. A když ne dnes, Sparta o víkendu hraje právě na Bazalech...

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události