Sport

Rusy čeká v Portlandu obhajoba Davis Cupu

Už jen jediný den zbývá do úvodního podání velké tenisové bitvy, kterou bude hostit americký Portland. Ve finále Davis Cupu se zde utkají domácí Američané s obhájci slavné salátové mísy Rusy.

Rekordmani proti obhájcům

Finálová bitva dvou světových velmocí nabídne atraktivní podívanou. Američané vstupují do utkání jako rekordmani v počtu vítězství, kterých ve více než stoleté historii Davis Cupu nasbírali delkem 31, Rusové jsou pro změnu obhájci loňského prvenství. Do finále prestižní soutěže nahlédli poprvé až v roce 1994, kdy podlehli 1:4 Švédům, o rok později si finále zopakovali pro změnu s Američany, kteří vyhráli 3:2. Svou třetí finálovou účast v roce 2002 už ale Rusové proměnili v triumf, když v pařížské hale Bercy porazili domácí Francouze 3:2. Loňské prvenství Rusů se narodilo pro změnu v Moskvě, kde o jediný bod týmu okolo Marata Safina a Nikolaje Davyděnka nestačili Argentinci.

Favorit? Těžko říci

Kdo bude favoritem letošního finále je jen těžko říci. Jednoičkou Američanů je svštová šestka Andy Roddick, Rusové budou znovu stavět na světové čtyřce Nikolaji Davyděnkovi. Dalšími nominovanými jsou v týmu USA James Blake (13.) a specialisté na čtyřhru bratři Mike a Bob Bryanovi,  světové jedničky na deblovém žebříčku.

V týmu Ruska jsou dále Michail Južnyj (19.), Igor Andrejev (33.) a Dmitrij Tursunov (34.). Z toho vyplývá, že Američané budou spoléhat na čtyřhru, z níž by rádi vytěžili klíčový třetí bod. Dvouhry totiž vzhledem k vyrovnanosti soupeřů mohou dopadnout jakkkoliv.

USA vs. Rusko počtvrté

Oba týmy se v Davis Cupu utkají v pořadí počtvrté. Poprvé se tyto světové velmoci utkaly v roce 1995 právě ve finále poháru. Američané tehdy na olympijském stadionu v Moskvě vyhráli 3:2, když klíčové body pro Američany vybojoval Pete Sampras. Ten vyhrál obě dvouhry a spolu s Todem Martinem i čtyřhru.

O tři roky později se oba celky potkaly znovu, tentokrát už v 1. kole soutěže a v americké Atlantě se znovu po těsné výhře 3:2 radovali Američané. Dva body Rusů vybojoval Jevgenij Kafelnikov, který porazil jak Andre Agasiho i Jima Couriera, oba Američané ale porazili tehdy mladičkého Marata Safina a tak se o klíčový bod postarali ve čtyřhře Tod Martin s Richey Renebergem.

Zatím poslední vzájemná bitva je jen rok stará a tentokrát se poprvé radovali Rusové, kteří přes Američany postoupili opt na olympijském stadionu v Moskvě do finále. Semifinálovou bitvu vyhráli podle tradice těsně 3:2, když Marat Safin porazil Andy Roddicka, Michail Južnyj Jamese Blakea a v klíčovém utkání náhradník Dmitrij Tursonov Roddicka v nekonečné bitvě 17:15 v pátém setu.  

Nominace týmů ve finále Davis Cupu

USA: Andy Roddick, James Blake, Mike a Bob Bryanovi. Nehrající kapitán Patrick McEnroe

Rusko: Nikolaj Davyděnko, Michail Južnyj, Igor Andrejev, Dmitrij Tursonov

Finále Davis Cupu začíná zítra ve 22 hodin našeho času v americkém Portlandu

Vítězové Davis Cupu

USA 31krát
Austrálie 28
Francie 9
Velká Británie 9
Švédsko 7
Německo 3
Rusko 2
Španělsko 2
Chorvatsko 1
Česká republika 1 (1980)
Itálie 1
Jižní Afrika 1

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události