Sport

Američané jsou po prvním dni blízko Davis Cupu

Ameriští tenisté vykročili v Portlandu rázně za ziskem Davisova poháru. Ve finále prestižní soutěže vedou po provním dnu nad obhájci z Ruska 2:0, když své dvouhry hyvráli jak Andy Roddick, tak James Blake.

Roddick začal suverénně

Na tvrdém povrchu v Portlandu si Američané mohli těžko přát lepší start do boje, který by je měl po dvanácti letech vrátit na světový tenisový trůn v Davis Cupu. K prvnímu utkání velkého finále dvou světových velmosí se postavili americká jednička Andy Roddick a ruská dvojka Dmitrij Turzunov a jen do stavu 4:4 prvního setu nebylo na kurtu jasné, kdo bude v zápase lídrem. Turzunov si držel podání a byl Roddickovi vyrovnaným soupeřem, jenomže pak po Američanově výhodě ztratil vlastní servis, který následně Roddick potvrdil mečbolem a vyhrál první set.

Ve druhém setu ještě Tursunov také vzdoroval, ale nakonec jej prohrál stejným poměrem, jako ten první, tedy 6:4. S dvoubodovým náskokem Roddick ještě přidal na důrazu, zatímco Tursunov marně hledal způsob, jak na Amričana vyzrát. V posledním setu začal Roddick brejkem a Rusovi na nakonec povolil jen dvě hry. I proto Tursunov prohrál 0:3 a nabídl tak Američanům za necelé dvě hodiny první bod. 

Blake udolal Južného v tie breacích

To druhá bitva mezi Jamesem Blakem a  Michailem Južným byla mnohem vyrovnanější a tři ze čtyř setů rozhodoval až tie break. Však se také hrálo tři a půl hodiny! Blake přitom začal zápas senzačně. Vyhrál vlastní servis a následně sebral podání i Južnému. Brejk okamžitě potvrdil a vedl 3:0. Rus sice už další podání neztratil, na to, aby prohrál první set, to ale stačilo.

Od druhého setu už byl ale zápas zcela jiný. Južnyj mnohem lépe returnoval a nepouštěl Američana k jeho hře. Výsledkem bylo přelévání skóre. Blake sice sebral ve třetí hře Južnému podání, Rus ale okamžitě odpověděl a servis si vzal zpět. Pak už si oba své podání drželi a tak musel rozhodovat až první tie break zápasu, v němž byl nakonec úspěšnější opět Američan, který povolil Južnému jedn čtyři míče.

Až ve třetí sadě se Južnému poprvé podařilo prolomit Blakeův servis. Za stavu 2:2 potvrdil brejk a rychle vedl 4:2, když si své podání pohlídal. Za stavu 4:5 podával Rus na vítězství a vyhořel. Dvakrát zbytečně pokazil snadný forhend a vrátil soupeře do hry. Set znovu dospěl do tie breaku, ve kterém se ale Južnyj vzpamatoval a vyhrál hladce 7:3.

Klíčovou čtvrtou sadu zahájil Južnyj ve velkém stylu. Při vlastním servisu ožil a doskakoval i zdánlivě ztracené míče. Jenomže Blake mu rychle odpověděl vlastním podáním a set nakonec potřetí dospěl do zkrácené hry. V ní Južnyj hned na začátku ukořistil Blakeův servis, ale nebylo mu to nic platné. Američan si jej vzal brzy zpět a nakonec výhrou 7:3 pojistil pro svůj tým druhý bod.

Dnes je na řadě čtyřhra

Vzhledem k vývoji zápase se mohou Američané už dnes v noci radovat z triumfu. Stačí jim k tomu vyhrát čtyřhru, ve které jsou velkými favority. Jejich   barvy totiž budou hájit proti Davyděnkovi s Andrejevem nejlepší světoví deblisté bratři Bob a Mike Bryanovi. Zápas začíná ve 21.30 hodin našeho času.

Finále Davis Cupu

USA - Rusko 2:0 po prvním dni

Roddick - Tursunov 3:0 (6:4, 6:4, 6:2)
Blake - Južnyj 3:1 (6:3, 7:6 (4), 6:7(3), 7:6(3))

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události