Sport

Amerika slaví po dvanácti letech Davis Cup

V nejkratším možném čase se stali američtí tenisté vítězi letošního Davis Cupu. V Portlandu nedali šanci obhájcům titulu z Ruska, když rozhodující třetí bod získali už ve čtyřhře bratři Bob a Mike Bryanovi. Amerika se stala vítězem Davis Cupu po dvanácti letech, ale s celkovým počtem 32 titulů nemá ve světe konkurenci. Nedělní dvouhry se tak odehrají už jen z povinnosti.

Rusové vzdorovali jen do tie breaku

Do čtyřhry vstupovali Američané s vědomím, že mají z prvního dne dvoubodový náskok a navíc se raket proti Rusům Davyděnkovi s Andrejevem chopili debloví specialisté s puncem nejlepšího páru světa bratři Bob a Mike Bryanovi.

V první sadě ale rozdíl mezi nimi a Rusy znát příliš nebyl. Naopak, Davyděnko s Andrejevem poslali na stranu Američanů čtyři esa, zatímto soupeři ani jedno. Oba soupeři si drželi servis a tak sada dospěla až do tie breaku. V něm ale Američané navázali na včerejší úspěch Jamese Blakea proti Michailu Južnému. Davyděnko s Andrejevem vzdorovali do stavu 2:3, kdy ztratili svůj jediný servis v celém setu. Bratři Bryanovi ale chybu nekompromisně potrestali, vyhráli svá dvě podání a i když ještě obhájci poháru snížili na 4:6, další servis Američanů už byl vítězný.

Chleba se lámal ve druhém setu

Klíčovým pro vývoj celého zápasu se stal druhý set. Rusové poznamenáni ztracenou zkrácenou hrou hned na úvod přišli o své podání a rychle prohrávali 0:2. V šesté hře za stavu 2:3 ale byli sami blízko brejku, který mohl hru srovnat. Místo využité výhody ale hru nakonec po dalších dvou shodách ztratili a znovu prohrávali o dva body. Neporazitelná americká dvojčata už soupeři další šanci nenabídla a dovedla set k vítězství 6:4 i proto, že Rusové na rozdíl od soupeře po celý zápas kupili řadu nevynucených chyb. Jejich celkový poměr na koneci zápasu tak činil neuvěřitelných 11:40.

V tu chvíli chyběl týmu nehrajícího kapitána Patricka McEnroa k vytouženému triumfu jediný set.

Amerika slavila po dvou hodinách hry

A ani ten nepřinesl do vývoje utkání zvrat. Andrejev s Davyděnkem vzdorovali jen do 5. hry. V ní ztratili svůj servis a o vítězi bylo prakticky rozhodnuto, brejk totiž vzápětí potvrdili čistou hrou a Rusové rezignovali. Při svém dalším servisu ztratili nejen výhodu, ale nakonec i hru a tak Američané za stavu 5:2 podávali nejen na vítězszví v zápase, ale i v celém finále.

A ve vítězství proměnili hned první matchball. Rusům nechali bratři Bryanovi v poslední hře dva fiftýny, za  stavu 40:30 ale byli neomylní a tak mohli po hodině a 56 minutách hry odstartovat velké americké oslavy.

Příliš velkou útěchou pro Rusy nebyl ani fakt, že deblová dvojčata přehráli v počtu es 8:2. Celkově totiž prohráli čtyřhru 0:3 a rozhodli tak o tom, že Amerika po dvanácti letech slaví zisk cenné salátové mísy. USA tak Rusku vrátilo i s úroky loňské vyřazení v semifinále. Nedělní závěrečné dvouhry se tak budou hrát už jen o prestiž.