Fotbal

Češi zahájí celé Euro zápasem se Švýcary

Čeští fotbalisté budou mít tu čest zahájit celý maraton zápasů Eura 2008. Dnešní los v Luzernu totiž Čechy zařadil do skupiny A k domácím Švýcarům a protože jim zároveň určil 2. pozici ve skupině, bude právě jejich vzájemný zápas celý šampionát zahajovat. Dalšími soupeři českého týmu budou Portugalci a Turci. Losování jsme pro vás sledovali v průběžně aktualizovaném článku.

Češi do áčka, skupinou smrti "céčko"

Los v Luzernu vůbec nepřál posledním finalistům světového šampionátu. Italové a Francouzi se totiž potkají po klání o zlato v Německu a společné kvalifikační skupině na Euro i na šampionátu, kam jim navíc los přiřadil jako třetího soupeře Nizozemsko. Je tedy jasné, že jeden z horkých favoritů na zlato opustí šampionát už po základní skupině.

Českým fotbalistům pak byl los celkem nakloněn. Byli hned prvním týmem, který opustil na závěr losování 2. koš a zařadili se tak po bok pořadatelské země k Portugalsku a Turecku. Schůdná bude i skupina D, v níž jsou Řekové, Švédové, Španělé a Rumuni. "Jestli je to lehká nebo těžká skupina, to se teprve uvidí. Já jsem žádné speciální přání neměl," byl po losu opatrný kouč reprezentace Karel Brückner.

Rosický: Skupina je nevyzpytatelná 

"Je to nevyzpytatelná skupina, je ale pekné, že ji budeme zahajovat. Švýcaři udělali velký krok kupředu a navíc budou domácí. Bude to klasický zápas venku. Portugalci jsou jasní, je to kvalitní tým," zhodnotil los kapitán české reprezentace Tomáš Rosický.

Češi skupinu začnou duelem se Švýcary, poté se utají s Portugalskem a skupinu ukončí duelem s Turky. 

Jak probíhalo losování?

Z prvního koše putovalo do skupiny C nakonec Nizezemí, Řekové si zahrají ve skupině D.

Jako první ze čtvrtého koše vytáhl kapitán posledních mistrů Evropy Řeků Zagorakis tým Turecka, Poláci si ve své premiéře na Euru zahrají skupinu B s Rakouskem. Ze skupiny C se velmi záhy začala stávat skupina smrti, k Nizozemí totiž byla nalosována Francie, Rusové si zahrají s Řeky.

Třetí koš jako první opustil tým Portugalska, který se zařadil do skupiny A. Velmi zajímavou udělal los i skupinu B, do níž k Rakousku a Polsku zařadil Němce. K Holanďanům a Francouzům se přidali Rumuni, kteří hráli s Nizozemím i kvalifikaci, do déčka se zařadili Španělé.

Jako poslední se losovalo ze druhého koše, v němž byli i čeští fotbalisté. A byli taženi jako první, někdejší ikona německého fotbalu Jürgen Klinsmann je zařadil do skupiny A v Basileji, kde budou mít Češi tu čest zahájit Euro.

Do skupiny B se přidali jako poslední Chorvati, céčko doplnili Italové. Tato skupina tak bude nesmírně zajímavá, Italy totiž čeká po finále mistrovství světa a kvalifikace o Euro zápas s Francií i na samotném šampionátu. Švédové se tak zařadili do skupiny D.

Skupiny na Euro 2008

Skupina A

Švýcarsko

Česká republika

Portugalsko

Turecko

Skupina B

Rakousko

Chorvatsko

Němcko

Polsko

Skupina C

Nizozemí

Itálie

Rumunsko

Francie

Skupina D

Řecko

Švédsko

Španělsko

Rusko

 

Úvod losu obstaralo ohlédnutí

Ještě před samotným losovacím aktem organizátoři šampionátu připomněli historii evropských šampionátů a všechny jejich vítěze, tedy včetně Československa a zlaté penalty Antonína Panenky z roku 1976 v Bělehradě. Nechyběla ani připomínka finále 1996 ve Webley, v němž Češi posledli až v prodloužení Německu 1:2. Poté se už ale přišla na řadu přítomnost a budoucnost. "Můžeme očekávat skvělý fotbalový turnaj, můžeme být fascinováni fotbalem," upřel pozornost už na příští rok generální sektertář UEFA Skot David Taylor. 

Pohár přinesl Ivanov

Trofej, o kterou se budou příští rok bitvy na Euru svádět, přinesl na pódium sálu v Luzernu první mistr Evropy Rus Valentin Ivanov. Spolu s ním pak přišlo jedenáct dalších osobností evropského fotbalu - vítězů předchozích Eur, včetně Antona Ondruše, kapitána československého týmu z Bělehradu 1976.

Turnaj přivítá osm měst

Příští šampionát se uskuteční v osmi městech dvou zemí. Švýcarsko budou zastupovat Basilej, kde se bude hrát kromě skupiny i jedno semifinále, Ženeva, Curych a Bern, Rakousko umístilo šampionát do Vídně, jež obstará i velké finále šampionátu, Klagenfurtu, Salzburgu a Innsbrucku. Švýcarská pořadatelská města představil nejlepší tenista světa Roger Federer, rakouská pak legendární lyžař Hermann Mayer. "Gratuluji všem, kdo se kvalifikovali a přeji hodně štěstí," popřál lyžař účastníkům.

Bude se hrát s míčem Europass

Oficiálním míčem bude výtvor Adidasu nazvaný Europass. Technologicky vychází z míče Teamgheist, kterým se hrál už světový šampionát v Německu. Je složen ze stejných dílů, na potisku ale dominují černá kola namísto "oválů" svého předchůdce. 


Kompletní program Eura 2008

Sobota 7. června
Skupina A: Basilej (18:00): Švýcarsko - ČR
Skupina A: Ženeva (20:45): Portugalsko - Turecko
Neděle 8. června
Skupina B: Vídeň (18:00): Rakousko - Chorvatsko
Skupina B: Klagenfurt (20:45): Německo - Polsko
Pondělí 9. června
Skupina C: Curych (18:00): Rumunsko - Francie
Skupina C: Bern (20:45): Nizozemsko - Itálie
Úterý 10. června
Skupina D: Innsbruck (18:00): Španělsko - Rusko
Skupina D: Salcburk (20:45): Řecko - Švédsko
Středa 11. června
Skupina A: Ženeva (18:00): ČR - Portugalsko
Skupina A: Basilej (20:45): Švýcarsko - Turecko
Čtvrtek 12. června
Skupina B: Klagenfurt (18:00): Chorvatsko - Německo
Skupina B: Vídeň (20:45): Rakousko - Polsko
Pátek 13. června
Skupina C: Curych (18:00): Itálie - Rumunsko
Skupina C: Bern (20:45): Nizozemsko - Francie
Sobota 14. června
Skupina D: Innsbruck (18:00): Švédsko - Španělsko
Skupina D: Salcburk (20:45): Řecko - Rusko
Neděle 15. června
Skupina A: Basilej (20:45): Švýcarsko - Portugalsko
Skupina A: Ženeva (20:45): ČR - Turecko
Pondělí 16. června
Skupina B: Vídeň (20:45): Rakousko - Německo
Skupina B: Klagenfurt (20:45): Chorvatsko - Polsko
Úterý 17. června
Skupina C: Curych (20:45): Itálie - Francie
Skupina C: Bern (20:45): Nizozemsko - Rumunsko
Středa 18. června
Skupina D: Innsbruck (20:45): Švédsko - Rusko
Skupina D: Salcburk (20:45): Řecko - Španělsko
Čtvrtfinále
Čtvrtek 19. června
1: Basilej (20:45): Vítěz A - Druhý z B
Pátek 20. června
2: Vídeň (20:45): Vítěz B - Druhý z A
Sobota 21. června
3: Basilej (20:45): Vítěz C - Druhý z D
Neděle 22. června
4: Vídeň (20:45): Vítěz D - Druhý z C
Semifinále
Středa 25. června
Basilej (20:45): Vítěz 1 - Vítěz 2
Čtvrtek 26. června
Vídeň (20:45): Vítěz 3 - Vítěz 4
Finále
Neděle 29. června
Vídeň (20:45)

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události