Sport

Do Čech se během zimy sjede kompletní lyžařská elita

Do Čech se během zimy sjede kompletní lyžařská elita

Je libo běh ny lyžích, sjezd, akrobacii nebo raději skoky? Milovníci jakékoliv lyžařské disciplíny letos nemusí na závody světového poháru do zahraničí. Všechny totiž uvidí i doma.

České lyžování sklízí úspěchy

Poslední dva roky stále stoupá výkonnost českých lyžařů na světovém fóru a na svazu ti to prý dobře uvědomují. "Kraus, Bauer, Sudová, to jsou lyžaři, kteří nám dělají poslední dobou velkou radost," uvedl Prezident svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka. To je podle něj také důvod, proč se české lyžování musí více prezentovat. "V důsledku výsledků našich lyžařů si budujeme stále lepší jméno a také proto bude Česká republika hostit v této sezoně nejvíce závodů světového poháru ve své historii,"  připomněl Sobotka.

A má pravdu. Celý maraton závodů odstartuje ještě před koncem roku běžecká Tour de Ski, která navštíví Nové Město na Moravě a Prahu, běžci se pak do Čech vrátí v rámci světového poháru v únoru v Liberci. Tam se mohl odehrát i třetí díl seriálu Tour de Ski místo Obersdorfu. "Oficiální žádost lyžařské federace ale zatím na Svaz lyžařů ČR nedorazila. Pokud by se tak stalo, budeme to projednávat. Rozhodně to nezavrhujeme," doplnil generální sekretář Svazu lyžařů Norbert Pelc.

I následný program je pestrý. Světový pohár žen v alpském lyžování, světové poháry ve skocích i akrobacii. "Na mísečkách by se měl jet Skikross, kde budou závody v "boulích" je ještě v jednání," řekl Sobotka. Jenomže vše prý ještě může být jinak. Závody ve skikorossu by se totiž mohly podle posledních zpráv odehrát na Šumavě, boule v Marinánských lázních.

Závody stojí miliony

A to vše není zadarmo. "Jeden víkend světového poháru v jakékoliv disciplíně čítá okolo deseti milionů korun. Tyto náklady kryjeme především z prodeje televizních práv," řekl Pelc. Jenomže například jednodenní závod Pražská lyže bude ještě mnohem dražší, podle organizátorů by se náklady mohly vyšplhat až k patnácti milionům.

Lyžařů v Čechách přibývá

Lyžování ale není jen organizace akcí na nejvšší úrovni. V současné době je totiž v České republice evidováno okolo 19 tisíc aktivních lyžařů, kterým se chce svaz také věnovat. "Oproti minulým letům je to nárůst o čtyři tisíce lidí," upozornil Sobotka. I proto svaz začal tlačit na provozovatele lyžařských středisek, aby poskytovali co nejlepší komfort. "Samozřejmě jim nemůžeme nic poručit, ale připravili jsme projekt cetrifikace středisek podle jejich úrovně. Věříme, že se tím podmínky pro lažován i nás ještě zvýší a když njsme schopni sem přenést klimatické podmínky alpských středisek, tak se alespoň přiblížíme jejich kvalitě," doufá Sobotka.

Podle něj je hlavním cílem vychovat v republice další lyžařské talenty. "Potřebujeme je. Už se ohlížíme k olympiádě v Soči a my proto chceme svými projekty nastartovat vše, aby se nám podařilo najít nové mistry světa," doplnil svazový šéf.


Program vrcholných lyžařských akcí v ČR

Klasické lyžování

Tour de Ski

E-on Zlatá lyže: 29. a 29. 12. 2007, Nové Město na Moravě

Pražská lyže: 30. 12. 2007, Hradčasnské náměstí, Praha

Světový pohár

Kontrolní závody před MS 2009: 16. a 17. 2. 2008, Liberec

Alpské lyžování

Světový pohár žen: 5. a 6. 1. 2008, Špindlerův Mlýn

Skoky na lyžích

Světový pohár v letech: 19. a 20. 1. 2008, Harrachov

Světový pohár ve skocích: 8. a 9. 2. 2008, Liberec

Kontinentální pohár ve skocích: 25. a 26. 1. 2008, Liberec

Akrobatické lyžování

Světový pohár: 1. a 2. 3. 2008, Špindlerův Mlýn

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události