Sport

Lyžařka Nikola Sudová hledala formu mezi klokany

Lyžařka Nikola Sudová hledala formu mezi klokany

S patnáctiminutovým zpožděním, ale také s úsměvem na tváři dorazila česká akrobatická lyžařka Nikola Sudová na setkání s novináři před novou sezonou. "Byla jsem u docenta Koláře v Motole," omlouvala se sympatická dívka, která je ve své disciplíne českou jedničkou. Na letošní zimu připravuje novinku, chce být první ženou, která při jízdě v boulích skočí dvojnou helikoptéru s pozicí.

Zdroj: Dušan Vrbecký

Pod ochranná  křídla Kateřiny Neumannové

Největší novinkou je pro Nikolu Sudovou přechod pod křídla lyžařského týmu Kateřiny Neumannové. Po loňských sporech se svazem, který Nikole stále dluží peníze, je to pro ni prý především jistota do budoucna. "Pro mě je velmi důležité, že jsem členkou týmu Kateřiny Neumannové, pomáhá mi to s veškerým zajištěním, jak marketingovým, tak i zdravotním," pochvaluje si lyžařka zařazení.

Loni se totiž Nikola Sudová rozkmotřila s lyžařským svazem, s nímž se dokonce soudila o peníze. "Bohužel to stále není vyřešeno, stále to leží na svazu, který tvrdí, že je to záležitost úseku akrobatického lyžování," popsala stav věcí Sudová, které tak přechod pod křídla Kateřiny Neumannové přišel náramně vhod. "Se svazem teď jednáme o formě mimosoudního vrovnání," dodala lyžařka, jejíž náklady na celou sezonu jsou prý okolo tří milionů korun. Dluh svazu prý činí okolo dvou set tisíc korun.

Příprava mezi klokany

Před startem sezony Nikola absolvovala celkem tři přípravné kempy. "Poprvé jsem absolvovala soustředění v Autrálii, byla to nová zkušenost. Měla jsem tam první kontakt se sněhem, poprvé jsem se svezla v boulích, i když ještě bez skoků," popsala Sudová první soustředění, během něhož si prý udělala i výlet mezi klokany. 

Hlavní náplní byl ale samozřejmě trénink.  "Novinkou pro mě v této sezoně bude zařazení dvojné helikoptéry, kterou jsem sice předvedla už loni, ale teprve teď jsem si spojila s novou pozicí," říká.

"Takovou přípravu Nikola opravdu ještě nikdy neměla. Především v Austrálii jsme měli podmínky, jako nikde. Byli jsme ve středisku, které je zaměřeno na všechny lyžařské sporty. Mrzí mě jen to, že jsme v Kaprunu nemohli natrénovat helikoptéru, ale po prvním svěťáku máme měsíc volno, takže bude čas to dopilovat. Navíc sdnad už budeme moct trénovat i doma," doplnil trenér Radek Herot.

"Další tři kempy absolvovala Sudová ve Švýcarsku v Zermattu, poslední pak v Kaprunu. "Bylo to ve čtyřech tisících metrech nad mořem, bylo to opravdu náročné. A navíc jsem tam už i skákala," doplnila k soustředění v Zermattu. Zato v Kaprunu to prý nebylo ideální. "Nebylo podle představ, měly jsem tam pilot celou sestavu, jenomže pršelo a bylo ošklivě. Salta ani skoky jsem moc trénovat nemohla, snad jen poslední tři dny," doplnila. 

Chystá skok, který ženy ještě neumí

Hlavním trumfem Nikoly Sudové v nové sezoně by měl být skok dvojná helikoptéra s pozicí. "Helikoptéru už holky dělají, ale já do ní přidala pozici, což je mezi ženami novinka. Co vím, tak ji ještě žádná ze soupeřek neskákala, takže když se povede, budu první, kdo ji zvládne," prozradila Nikola Sudová největší novinku. Skok prý chce předvést co nejdřív, v prvním závodě sezony to ale nebude. "Chci předvést dvojnou helikoptéru, až budu mít jistotu, teď ve Francii ale ještě ne." 

 

 

Sezona bez vrcholů

Už v neděli čeká Nikolu Sudovou odlet na první světový pohár, který se uskuteční 13. prosince ve francouzském Timoges. "Sezona ale nemá žádný vrchol, žádný šampionát ani olympiáda. Bude to spíš tréninková sezona, měla bych se sžít s novým týmem a rozběhnout spolupráci do příštích sezon. I tak ale Nikola pomýšlí na dobrý výsledek. "Ráda bych se co nejlépe umisťovala ve svěťáku a když to půjde, tak na tom chci být dobře i v celkovém hodnocení," přeje si lyžařka.

Na loňskou sezonu by Nikola raději zapomněla. "Byl to výkonnotní sestup. Měli jsme problémy s penězi, nebyl sníh, měnily se termíny závodů," přiznal trenér Herot. "Letos se mi ale Nikola jeví mnohem lépe, snad to bude lepší. Tuto sezonu bereme jako poločas před dalšími sezonami, které budou mnohem důležitější. V nich by měla Nikola jezdit tak, jako v olympijské sezoně," říká trenér. Ta v roce 2005 získala titul vicemistryně světa a na olympiádě v Turíně si vyjela šestou příčku. "Mým hlavním cílem je příští olympiáda, všechno plánujeme tak, abych mla co nejlepší formu právě na ni," přeje si závodnice. 

Nikolu Sudovou by mohli letos vidět i fanoušci doma. "3. března by se měl konat závod světového poháru v Mariánských Lázních. Bude to dualový závod, finále se má konat za umlého osvětlení na kolonádě," těší se Sudová.

Kromě skoků škola

Kromě lyžování čeká Nikolu Sudovou i škola. Jako budoucí učitelka musí absolvovat například praxi. "Studuji aprobaci zeměpis - tělocvik pro druhý stupeň základní školy a abych vůbec mohla dodělat školu, potřebuji praxi," svěřila se. V této sezoně chce dokončit povinné předměty a pak se zaměřit na diplomovou práci. "Jsem v posledním ročníku, to vím, ale letos ještě končit nebudu," doplnila.

Čokoládu jeden den v týdnu

V novém týmu se o Nikolu stará celý tým lékařů, fyzioterapeutů a specialistů na výživu. "Je to znát, ale já s jídelm problém nikdy neměla. Jím hodně ryb, kuře. Mojí jedinou slabinou je čokoláda, ale vymohla jsem si, že jeden den v týdnu zhřešit můžu," usmála se závodnice. Den si prý může vybrat sama, jedinou podmínkou je, aby čokoláda byla hořká.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události