Fotbal

Slavia slaví, přezimuje o pět bodů první

Slavia slaví, přezimuje o pět bodů první
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Fotbalová Slavia může slavit. Zimní přestávku stráví na prvním místě tabulky s pětibodovým náskokem na Teplice. A o tom, jak velký bude její náskok na mistrovskou Spartu se rozhodne dnes v dohrávce Letenských s Plzní. Pokud Sparta nevyhraje, přezimuje za Slavií o sedm či osm bodů.

Vedou o pět bodů, ale je teprve polovina 

Sešívaní zakončili svou podzimní pouť Gambrinus ligou výhrou na Kladně, která jim zajistila zvýšení náskoku na druhé Teplice. Ty totiž v neděli nečer překvapivě prohrály 0:1 v tonoucím Jablonci a na těsnou ztrátu za Slavií si musely nechat zajít chuť. A lepší nebude ani Sparta, i kdyby porazila Plzeň, bude na Slavii stejně ztrácet pět bodů.  "Přezimujeme na prvním místě tabulky, i když celkově to ještě nic neznamená," byl stručný kouč Slavie Karel Jarolím.

To si uvědomuje i největší letní posila Slavie záložník Vladimír Šmicer, který dal na podzim dva góly, shodou okolností oba do sítě Kladna. "Máme to rozjeté na titul. Přece nemá smysl říkat, že chceme vyhrát každý zápas a pak se uvidí. Stejně tak to samé musí na rovinu přiznat v Teplicích i ve Spartě. Zkrátka, když přijde řeč na titul, musí se mluvit na rovinu," řekl pro klubový web Šmicer.

Jediná prohra od Bohemky

Slavia se na ligovém výsluní hřeje i proto, že na podzim dokázala až na jedinou výjimku pokaždé bodovat. O neporazitelnosti jí přitom připravil nováček soutěže, pražský rival Bohemians 1905, který Slavii v Ďolíčku udolal 2:0. Vedle toho posbírali Sešívaní  ještě pět remíz, zbylá utkání vyhráli. Připočteme-li k tomu Ligu mistrů a pohár ČMFS, odehrála Slavia až dosud na podzim sedmadvacet zápasů a jen čtyřikrát odešla ze hřiště poražena. Kromě zmíněného Ďolíčku prohrála i v Seville a Londýně v Lize mistrů a v Líšni v rámci poháru ČMFS. Patnáct dalších zápasů tým trenéra Karla Jarolíma vyhrál. Definitivní bilanci slávistického podzimu ale určí až středeční poslední vystoupení Pražanů v Lize mistrů na Strahově proti španělskému FC Sevilla.

Silní soupeři Slavii přivítají doma

Jenomže na jaře ještě čeká Slavii těžký boj o titul. "Jaro bude těžké. Taky kvůli losu - hrajeme v Brně, v Ostravě, v Teplicích, v Olomouci, v Boleslavi, ale ani ty další zápasy nebudou žádné lahůdky," připomněl Šmicer. Ze silných soupeřů doma Slavia přivítá jen Spartu a Liberec, doma odehraje i zbylá dvě pražská derby s Bohemians a Žižkovem. A aby toho nebylo málo, další minimálně dva těžké zápasy čekají Slavii v Poháru UEFA, kam se klub kvalifikoval třetím místem ve skupině H Ligy mistrů.

Mementem může být pro Slavii především minulá sezona, v níž tým zimoval po sedmnácti kolech na druhém místě dva body za Spartou. Po skvělém jarním startu se Sešívaní vyšvihli do čela tabulky, kde měli po 21. kole už čtyřbodový náskok na druhou Spartu, série šesti zápasů bez výhry ale tým srazila až na čtvrté místo se šestibodovou ztrátou na Letenské. Slavia si tak skvěle rozehrané jaro prohrála sama a nakonec mohla být ráda, že jí Mladá Boleslav výhrou nad Libercem v posledním kole poslala na stříbrnou příčku a tím i do předkola Ligy mistrů.

O titul už v Edenu?

Na Slavii se ale z letošního jarního výpadu poučili, navíc klub doufá, že alespoň část jara odehraje už na novém stadionu v Edenu. "Moc se na to těšíme," tvrdí kapitán Stanislav Vlček a Vladimír Šmicer jde ještě dál. "Do Edenu se snad vrátí i fanoušci. Strahov jim k srdci moc nepřirostl, ale do Edenu jich vždycky chodilo hodně. Snad nám pomohou," věří fotbalový světoběžník. 

A šance, že se tým skutečně dočká, je velká. "Termín dokončení stavby je 20. března a dodavatel dělá vše pro to, aby jej splnil," potvrdil zástupce investora a bývalý šéf Slavie Vladimír Leška. Pokud tomu tak skutečně bude, otevře novou arénu Slavie 29. března derby se Spartou.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události