Sport

Potvrzeno, Nové Město nahradí v Tour de Ski Oberstdorf

Potvrzeno, Nové Město nahradí v Tour de Ski Oberstdorf
Zdroj: Dušan Vrbecký

Tour de Ski se pojede z více než poloviny v České republice. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes rozhodla, že se zrušené závody v Oberstdorfu přesunou do Nového Města na Moravě. To tak kromě dvou zahajovacích závodů 28. a 29. prosince přivítá i klání 1. a 2. ledna.

Nové Město přijalo výzvu 

V Novém Městě na Moravě se tak nepojedou pouze dva zahajovací závody s distačním startem, ale i dva novoroční závody s hromadným startem. "Je to pro nás čest, ale i výzva. Včera byl u nás na návštěvě šéf FIS Jörg Capol a požádal nás, zda bychom byli schopni závody místo Oberstdorfu uspořádat. Rozhodli jsme se dnes v poledne," řekl pro nova.cz ředitel novoměstských závodů  Petr Honzl.

Česká republika tak uspořádá hned pět z celkových osmi závodů Tour de Ski. "Jsem české straně moc vděčný za to, že se organizace ujala a závody se tak budou moci uskutečnit," řekl v oficiálním prohlášení předseda FIS Capol.

Podle Honzla to ale nebylo nic snadného. "Obnáší to pro nás spoustu práce navíc, musíme například zajistit ubytování, které jsme měli původně zajištěno jen do 29. prosince. A nezanedbatelnou věcí je i navýšení rozpočtu, které odhadujeme na 9 milionů korun," dodal Honzl. Náklady na čtyři novoměstské závody by se tak měly vyšplhat na celkových 21 a půl milionu korun.

Sníh? Má mrznout, je to dobré

V Novém Městě se ale organizátoři momentálně potýkají i s nedostatkem sněhu. "To je opravdu problém, ale při jednání s panem Capolem jsme vycházeli z předpovědi počasí, podle níž by se mělo od zítřka ochladit a má mrznout. Stačí nám tři dny na to, abychom připravili dostatek technického sněhu na pokrytí okruhu o délce 3,3 km," uvedl ředitel Honzl.

Na nadšení pořadatelů z Nového Města ostatně sází i Capol. "Jsou nesmírně pracovití a plni entuziazmu. A to, že se v Novém městě a Praze uskuteční celkem pět závodů Tour de Ski je pro český lyžařský svaz tou nejlepší vizitkou," pochválil  šéf FIS.

Zkušenosti se vyplatily

Ve hře o pořádání zrušeného závodu z Oberstdorfu byl původně i Liberec, FIS ale nakonec vsadila na osvědčené Nové Město. "Závody světového poháru pořádáme pravidelně od roku 1995, takže nabídku beru i jako ocenění naší práce. I proto jsme se zavázali, že vše stihneme uspořádat," potěšila Honzla důvěra FIS. Nové Město totiž kvůli nedostatku sněhu odřeklo závody světového poháru jen dvakrát, naposledy loni.

Program Tour de Ski v České republice

Nové Město na Moravě, 28. a 29. prosince: Ženy 3 km klasicky a 10 km volnou technikou, muži 4,5 km klasicky a 15 km volnou technikou

Praha, 30. prosince: Muži i ženy sprint 1 km volnou technikou

Nové Město na Moravě, 1. a 2. ledna: Ženy 5 km klasicky + 5 km volná technika s hromadným startem a 10 km klasicky, muži 10 km klasicky + 10 km volná technika s hromadným startem a 15 km klasicky

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události