Fotbal

Ohlédnutí: Jak si vedly týmy Gambrinus ligy - II

Ohlédnutí: Jak si vedly týmy Gambrinus ligy - II
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Šestnáct týmů, šestnáct rozdílých osudů. To je obraz podzimní části Gambrinus ligy. Někde jsou spokojeni, jinde už přemýšlí, co přes zimu zlepšit. Dnes vám přinášíme druhou část hodnocení jednotlivých týmů.

První část hodnocení naleznete zde

9. místo: SK Sigma Olomouc

Bilance 20 bodů: 4 výhry, 8 remíz, 4 prohry, skóre 10:13 

Podzimní remízový král za sebou nechal poněkud rozpačitý dojem, přesto se uvedl mnohem lépe, než v minulé sezoně. Ambiciózní trenér Martin Pulpit převzal v létě po Vlastimilu Petrželovi  tým, který byl na pokraji sestupu a vtiskl mu novou tvář. Nutno ovšem dodat, že fotbalově tato tvář příliš atraktivní není. Olomouc sice doplatila na zranění klíčových hráčů, na druhou stranu to ale nic nemění na tom, že její herní styl byl založen na důsledné defenzivě a hře na výsledek 0:0. I proto je Olomouc s pouhými deseti góly druhým nejhůře střílejícím týmem soutěže.

Výsledky naznačují, že se klub sice probírá z loňské krize, diváky svou hrou ale může oslnit jen těžko. Ostatně zahuštěním prostoru před vlastní brankou vydřel bod na Slavii a nijak odlišný herní styl nepraktikoval ani na Spartě, přestože hrál proti oslabenému soupeři. Sparta ale nakonec dokázala i v deseti vítězný gól vstřelit.

Tak jako tak je ale Pulpit jedním z mála neokoukaných trenérů přeživších ligový podzim. Michal Zach v Liberci, Luděk Zajíc v Mladé Boleslavi ani Luboš Kozel v Jablonci takové štěstí neměli...

10. místo: FK Mladá Boleslav

Bilance 19 bodů: 4 výhry,  7 remíz,  5 proher, skóre 18:18

Jedno ze zklamání podzimu. Už start naznačil, že po odchodu Dušana Uhrina mladšího to budou mít Středočeši v lize těžké. Tým převzal Luděk Zajíc, na lavičce ale vydržel jen pět kol, paradoxně se poroučel poté, co tým porazil Kladno a remizoval v Českých Budějovicích. Jenomže ani pod trenérem Zdeňkem Ščasným se Mladá Boleslav v tabulce příliš nepohnula. Sice přišlo herní zlepšení, které do Boleslavi zaválo tři body ze Sparty a posunulo klub do hlavní fáze Poháru UEFA, domácí porážka s Libercem ale vše vrátila do starých kolejí. Závěr sezony Boleslav odehrála ve stejném výsledkovém útlumu, jako její úvod.

Přitom v podzimním působení Mladé Boleslavi byly i světlé okamžiky. Nervydrásající postup v Palermu do Poháru UEFA, výhra na Spartě nebo s Elfsborgem zůstanou v paměti jako pozitivní chvíle podzimního mladoboleslavského snažení. O to víc jsou Středočeši naštvaní na rozhodčí, kteří jim v lize svými chybami zle zatopili. Nad vyloučením nevinných hráčů v Ostravě a proti Slavii zůstává i po skončení ligového podzimu rozum stát.

11. místo: FK Slovan Liberec

Bilance 17 bodů: 4 výhry, 5 remíz,  7 proher, skóre 13:17 

O Liberci platí totéž, co o Mladé Boleslavi, snad jen s tím rozdílem, že předloňský mistr si  sáhl až na samé dno. Jakoby ho rozhodil letní propadák v poháru Intertoto s kazašským Kostanajem. Liberec po odchodu trenéra Vítězslava Lavičky převzal dosavadní asistent Michal Zach, angažmá mu ale moc nevyšlo. Klub nad ním sice dlouho držel ochrannou ruku, k posunu z posledního místa to ale nevedlo. A tak nakonec vedení došla trpělivost a angažovalo klubovou ikonu Ladislava Škorpila. A s ním přišlo zlepšení. Hned při Škorpilově premiéře Liberec vyhrál v Mladé Boleslavi a odstartoval svůj vzestup z posledního místa. Remizoval se suverénní Slavií a vyhrál i derby v Jablonci. Konečně se dařilo bodovat i v zápasech se slabými soupeři, proti nimž před tím Liberec ztrácel, na což doplatil Most. Jenomže poslední tři kola uvrhla Seveorčechy zpět do bídy. Prohra v Budějovicích a na Bohemians a remíza s Brnem srazily Liberec zpět do pásma bojů o záchranu.

V zimě se proto čekají v klubu změny, ambiciózní celek, který do posledního kola minulé sezony bojoval o Ligu mistrů, rozhodně nemůže riskovat přízeň diváků i sponozrů vymetáním spodních pater tabulky.

12. místo: SK Kladno

Bilance 16 bodů:  4 výhry, 4 remízy,  8 proher, skóre 22:28

Jak jsou týmy Liberce a Mladé Boleslavi zklamáním, pravým opakem je Kladno. Tým byl před sezonou pasován na sestup, vždyť dokonce jednal s Jihlavou o odprodeji ligové licence. Jenomže  na Kladně se podařilo dát dokupy z hráčů odložených jinými kluby schopnou partu. Ostrostřelec reprezentační jedenadvacítky Jeslínek možná brzo zamíří zpět do Sparty stejně jako stříbrný medailista z Kanady Kúdela, Gecov a Dočkal zase stále pokukují po své Slavii. Zatím ale válčí za Kladno a boj o záchranu se jim zase daří. Kladno vyhrálo stejný počet zápasů, jako třeba Liberec, zato ale s mnohem větší pompou. Debakl Budějovic 5:1 nebo porážka Ostravy 3:0 svědčí o tom, že další z trenérských nováčků Jaroslav Šilhavý ví, jak své svěřence naladit na správnou vlnovou délku.

13. místo: FK Viktoria Žižkov

Bilance 16 bodů:  4 výhry, 4 remízy, 8 proher, skóre 21:29

Nováček, který suverénně vyhrál 2. ligu, narazil na prvoligovou realitu. V nástupní euforii sice zvítězil v Mladé Boleslavi poněkud náhodným gólem v závěru zápasu, pak ale přišel domácí horror v podobě čtyřgólových přídělů od Brna a Sparty. Pod vysílačem se Žižkovu začalo dařit až v 10. kole výhrou nad Zlínem, plný bodový zisk si odsud neodvezla ani Slavia, která o těsný náskok přišla na bahenní lázeň připomínajícím terénu v poslední minutě utkání.

Trenér Stanislav Griga tak nakonec svou misi splnil, byť ne tak úplně. Jeho cílem je uchránit  Žižkov od záchranářských starostí. Tým sice není na sestupových místech, jen tříbodový náskok mu ale do jarní části ligy rozhodně potřebný klid dát nemůže.

14. místo: FK Jablonec 97

Bilance 14 bodů: 3 výhry, 5 remíz, 8 proher, skóre 10:17

Od účastníka předkola Poháru UEFA se rozhodně čekalo víc, než pinožení se na dně tabulky. Jenomže pod vedením trenéra Luboše Kozla se tým nerozjel do sezony právě ideálně a krize posléze na soubor kolem velezkušených borců Špita, Flachbarta, Fukala či Baranka nebo Zelenky doslova sedla, načež se Jablonec podzimem doslova protrápil. Tři upachtěné výhry 1:0 nad Budějovicemi, Zlínem a Teplicemi rozhodně neodpovídají skutečné síle mužstva, které zatím příliš nepozvedl ani trenér František Komňacký.

V zimě tak mají na severu Čech o čem přemýšlet. Jak Jablonec, tak konkurenční Liberec jsou na tom totiž bídně a na jaře je čeká boj o záchranu. A to na městě u Nisy asi čekal opravdu málokdo.

15. místo: Bohemians 1905

Bilance 13 bodů: 3 výhry, 4 remízy, 9 proher, skóre 9:21

Euforie z postupu je definitivně pryč, Klokani se srovnávají s prvoligovou realitou. A ta je pro tým z Ďolíčku hodně tvrdá. Nejhůře střílející mužstvo drží nad vodou především pevná defenziva v čele s penaltovým střelcem, brankářem Sňozíkem. Jenomže remízy 0:0 Klokanům záchranu nezajistí. A pokud mužstvo přes zimu výrazně neposílí, bude se poroučet zpět o soutěž níž. Jeho současnost v lecčems připomíná dva roky starou anabázi Jihlavy. Po nečekaném postupu se také investovalo především do stadionu, na hráče tolik peněz nezbylo. A přestože klub s vlastními odchovanci podával sympatické výkony, nakonec se neudržel. I když mu k tomu hodně pomohla nadmíru podezřelá a dlouho dopředu avizovaná výhra Plzně na Spartě. Dnes je Jihlava až na 10. místě 2. ligy a o návratu si může nechat jen zdát. Pokud nechtějí na Bohemce dopadnou stejně, musí na jaře nabídnout mnohem víc, než jen bránění s čekáním na náhodný gól.

16. místo: FK Siad Most

Bilance 12 bodů: 2 výhry,  6 remíz, 8 proher, skóre 19:32

Od mezinárodního souboru nezkušeného trenéra Roberta Žáka se už před sezonou nečekaly zázraky. Spíš naopak. Most byl po utažení finančních kohoutků, výprodeji hráčů a obměně takřka kompletního kádru pasován do role outsidera, kterou také splnil. I když... Zejména na začátku sezony soupeře hodně trápil svou důraznou hrou, navíc na sebe výrazně opozornil kanonýr Goce Toleski. A to dokonce tak, že se z neznámého Makedonce vypracoval do pozice nejžádanějšího zboží zimního přestupového termínu. Nabídky chodí nejen z české ligy, ale i ze zahraničí. Pokud tedy Most Toleskiho výhodně zpeněží, mohl by za něj shánět náhradu.  Bude to velmi žhavé, protože bez výrazného střlece a lepší defenzivy nemá klub naději ligu zachránit. Jen herní dojem totiž body klubu nepřinese.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události