Hokej

Rusové přejeli i Čechy a vyhráli Channel One Cup

Čeští hokejisté turnaj Euro Hockey Tour znvou nevyhráli. V neoficiálním finále Chanel One Cupu podlehli Rusku a o tom, zda skončí 2. či 3. rozhodne až odpolední zápas Finů se Švédy. Stříbro by pro český tým mohli případnou výhrou obstarat Švédové, Finům ke 2. místu stačí i výhra v prodloužení či na penalty.

Začátek jako s Finy

Český výběr šel do zápasu po sobotní prohře s Finy (více zde) s cílem porazit domácí Rusy a po letech urvat prvenství v jednom z turnajů Euro Hockey Tour, jenomže jejich sny se začaly záhy bortit jako domeček z karet. Brankář Lukáš Mensator, který tentokrát nastoupil od začátku utkání, totiž poprvé inkasoval už po 117 sekundách.  První střelu Fjodorova ještě český gólman dokázal ztlumit, jenomže ruský útočník se natlačil před branku a z úhlu puk dotlačil do sítě - 1:0.

Češi nerezignovali a v přesilovce v 7. minutě nebezpečně vypálil Irgl, jenomže na dorážku nikdo z jeho spoluhráčů nedosáhl a tak naopak mohl do rychlého brejku vyrazitv Saprykin. Mensator ale vyjel z branky a puk odpálil dřív, než jej ruský hráč dojel.

V 8. minutě ale fauloval Skuhravý a přesilovku si zahráli pro změnu domácí. A naložili s ní dobře. Na Mensatora vypálil Zaripov, český brankář puk ramenem vyrazil nad sebe a když černá guma dopadla zpět na led před brankovou čáru, dorazil ji Morozov do sítě - 2:0.

Rusy góly nastartovaly

Domácí tým góly nakoply. Rusové byli najednou u všech puků rychleji a díky důrazu i tvrodsti jej dokázali i ubránit. Mensator tak byl v jednom ohni, ale několika parádními zákroky udržel svůj tým v naději. Tlak domácích zbrzdil až faul na Marka, po kterém si Češi zahráli přesilovku.

V ní se snažil před brankou clonit Huml, což se nelíbilo domácím hráčům. Ti se pustili nejprve do Humla, hlavní bitku ale předvedli Tenkrát s Medveděvem. Přesilovka ale pokračovala a nakonec byla pro český tým úspěšná. První střelu Kumstáta sice gólman Jerjomenko vyrazil, stejně jako dorážku Hřebejka, když se ale puk vrátil do brankoviště za gólmanova záda, byl u něj nedříve Skuhravý - 2:1.

Krátce nato předvedl rchlý brejk, zakončený střelou do tyče Pěrežogin, vzápětí ale fauloval Těreščenko. Podruhé už ale český tým výhodu nevyužil a třetinu tak ukončil za vedení Ruska.

Huml s Kumstátem odmítli vrovnání

I druhé dějství zahájily oba týmy ofenzivně. Do první šance se už ve 22. minutě dostal Huml, před nímž se zcela nečekaně otevřela celá ruská obrana, na druhé straně okamžitě vyzkoušel Mensatora Fjodorov. Nejblíž gólů ale byli češi. Ve 23. minutě si Rusy povodil Hřebejk a  vybídl ke gólu Kumstáta, jeho rána ale skončila jen na chráničích Jerjomenka.

A tak přišel trest. Vzpětí ujel po levé straně Mozjakin, naservíroval puk úplně volnému Perežoginovi a ten prostřelil Mensatora - 3:1.

Ve 27. minutě ujeli ve dvou proti jednomu Bulis s Klepišem, ale druhý jmenovaný už nestihl slibnou akci zakonči, protože Proškin zblokoval Bulisovu přihrávku před Jerjomenka.

V přesilovkách Rusové nehrozili 

Přesně v polovině zápasu přišel pro změnu závar Rusů, který vyvrcholil nepříjemnou střelou Kutějkina, Mensator byl ale na místě. Vzpětí ovšem fauloval Sičák a nabídl Rusům druhou přesilovku v zápase. První a také jedinou šanci ale měli v oslabení čeští hráči, Klepišovo přistrčení puku na volného Bulise ale neprošlo.

To v další přesilovce po Melicharově  vysoké holi byli domácí mnohem nebezpečnější, Zaripovovu jedovku ale lapačkou ve 24. minutě parádně vytáhl Mensator.  A sotva se Melichar vrátil na led, dostali se do šance i čeští hráči. Úplně sám se před jerjomenkem zjevil Irgl, jenomže trefil jen gólmana.

Nejblíž ke gólu měli domácí ve 39. minutě, kdy domácí zcela rozhodili českou obranu a byli sami před Mensatorem, ten ale i bez hole zády ke hře dokázal zastavit Sušinského gólovku. Češi si navíc pomohli faulem, třetí ruskou přesilovku v řadě ale znovu přežili bez úhony.

Domácí nápor Češi ustáli, další oslabení už ne

Do trřetí třetiny vlétli Rusové jako uragán. V závěru přesilovky zatlačili český tým před branku a i proti pěti nebezpečně útočili. Především proti Fjodorovově výpadu se zaskvěl Mensator, Rusové ale vzápětí faulovali a přesilovku si znovu zahrál i tým Aloise Hadamczika. V té si vyjel až před Jerjomenka Kutlák, ale trefil jen jeho betony.

Ve 47. minutě jakoby český tým na chvíli přestal hrát a Zinovjev jej za to málem potrestal, jeho gólovku ale zastavila tyč. Jenomže o pár sekund později už Rusové veli 4:1. Při vyloučení Krsteva zakončil závar před českou brankou Sušinskij.

A ve 49. minutě mohlo být ještě hůř, Proškinův bekhend ale Mensator zblkokoval. Od další pohromy pomohla v šesté ruské přesilovce znovu tyč, v 51. minutě je nastřelil Kurjanov. Jenomže tři sekundy  před návratem potrestaného Hřebejka si dva české beky položil Něprjajev, místo střely ale nehrál volnému Fjodorovovi, který nedal přesouvajícímu se Mensatorovi šanci - 5:1.

Češi dohrávali v útlumu

Po pátém gólu český tým zápas definitivně vzdal. Navíc se musel bránit další ruské přesilovce, především už ale neměl síly na to, aby nějak výrazně zasáhl vývoje rozhodnutého utkání. Na obrazu hry toho příliš nezměnila ani česká přesilovka čtyři minuty před koncem zápasu, naopak nebýt Mensatorova zásahu vytrčenou holí, mohl přidat po drzém průniku mezi dvěma beky šestý gól Sušinskij.  

Čeští hokejisté budou po prohře s Rusy čekat na výsledek podvečerního severského derby. Případné vítězství Švédů by jim totiž zajistilo druhé místo na turnaji, v opačném případě sknočí třetí za Finy.

Rusko - Česká republika 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)

Branky: 2. Fjodorov, 9. Morozov, 24. Pěrežogin, 47. Sušinskij, 53. Fjodorov - 17. Skuhravý.

Rozhodčí: Persson (švédsko) - Birin, A. Medvěděv (oba Rus.) Vyloučení 6:8. Využití 4:1. 12 000 diváků.

Rusko: Jerjomenko - I. Nikulin, Proškin, Kornějev, J. Medveděv, D. Markov, Pereťagin, Ščadilov, Kutějkin - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Sušinskij, Kurjanov, Saprykin - F. Fjodorov, Něprjajev, Afanasenkov - Pěrežogin, Těreščenko, Mozjakin.
Česká republika: Mensator - Sičák, Melichar, Kutlák, Čáslava, Krstev, F. Novák, Gulaši - Ton, Marek, Irgl - Klepiš, Červenka, Hubáček - Irgl, Huml, Bulis - Kumstát, Skuhravý, Hřebejk.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události