Sport

Kvůli "Tour" rušily vysočinské hotely silvestrovské pobyty

Kvůli "Tour" rušily vysočinské hotely silvestrovské pobyty

Už jen jedenáct dní zbývá do startu nejatraktivnější části letošního seriálu Světového poháru v běhu na lyžích. Bude jím Tour de Ski, maraton osmi závodů v deseti dnech, během nějž se rozdělí největší počet bodů. Pět z osmi závodů se přitom uskuteční v České republice. Čtyři přivítá Nové Město na Moravě, jeden pak Pražský hrad. A to i přesto, že ještě minulý týden organizátoři neměli jistotu, že budou mít dost sněhu k tomu, aby závod skutečně uspořádali.


Akce obřích rozměrů
Do monstrózní lyžařské akce je k dnešnímu dni přihlášeno celkem 153 závodníků a závodnic, připočteme-li k tomu jejich doprovod, obsadí na přelomu dvou let Nové Město a Prahu celkem 350 lidí. „Tour de Ski je v této sezoně absolutním vrcholem sezony, protože není ani mistrovství světa, ani olympiáda. Jsou závodníci, kteří se na ni připravují opravdu intenzivně a dokonce vynechali některé předchozí závody Světového poháru," uvedl ředitel Mezinárodní lyžařské federace FIS Jörg Capol.
Vítěz celé Tour bude korunován králem a královnou běžeckého lyžování v této sezoně, pro závodníky je ale lákavá ještě jedna věc. Mezi ty, kteří absolvují celou Tour, je připraven nevšední balík bodů do celkového hodnocení Světového poháru. „Oproti loňsku se budou rozdělovat body za každý samostatný závod, podmínkou ale je, aby závodník absolvoval všem osm závodů," vysvětlil ředitel FIS. To proto, aby si lyžaři nevybírali, kterých závodů se uskuteční.

Nové Město centrem Tour
Podstatná část celé Tour se uskuteční v Novém Městě na Moravě. To totiž bude hostit celou polovinu z osmi plánovaných závodů. „Loni jsme závody v Novém Městě museli zrušit, letos tam pojedeme naopak o závod víc, než jsme plánovali. Bylo nutné najít pořadatele, který by nahradil Oberstdorf. Chtěli jsme někoho, kdo má zkušenosti, ale také někoho, kdo by byl vhodný z logistického hlediska. Proto jsme nehledali například ve Francii, bylo by to náročné na dopravu," vysvětlil Capol, proč zrušený závod v Oberstdorfu nahradilo právě Nové Město.
Tour de Ski tedy začne 28. prosince v Novém Městě, kde se pojede i o den později, 30. prosince se Tour přestěhuje do Prahy. „Následují závody v Novém Městě na Moravě, kde se 1. závod na Nový rok pojede s handicapovým startem, jenž bude odrážet výsledky sprintu v Praze. Po závodě tedy budeme vědět, kdo je lídrem Tour de Ski.
2. ledna se pak v Novém Městě pojede poslední závod na české půdě. „Program v Itálii se nemění," dodal Capol. Poslední tři závody tak bude hostit Asiago a Val Di Fiemme.

Honzl: Sněhu je dost
Pořadatelé v Novém Městě si nabrali pro letošek velkou porci, místo plánovaných dvou závodů uspořádají čtyři. „Přesvědčila nás vize předpovědi počasí, i když to bylo riziko. Udělat v tomto termínu čtyři závody bylo opravdu enormně těžké. Ale vzhledem k dlouholeté dobré spolupráci s FIS jsme to brali jako morální povinnost," vysvětlil důvod navýšení počtu závodů v Novém Městě šéf Zlaté lyže Petr Honzl.
Do rizika šli v Novém Městě i přesto, že ještě minulý týden nebylo v Novém Městě po sněhu téměř památky. „Počasí nám moc do karet nehrálo, ale naštěstí se to změnilo. Od pátku se nepřetržitě připravuje technický sníh, na čtyři kilometry už ho máme dost," řekla ředitelka závodů v Novém Městě Zora Honzlová. Stejné množství sněhu už prý bylo připraveno, obleva ale více než polovinu z něj rozpustila. „Jedeme nepřetržitě, ale naštěstí nám vše hraje do karet," doplnila Honzlová. Podle ní by závod v Novém Městě na Moravě nemělo nic ohrozit.

Hotely vypovídaly silvestrovské smlouvy
Kromě sněhu museli organizátoři vyřešit i problémy s ubytováním. „Místní hoteliéři nám ale vyšli vstříc. Mnozí dokonce vypověděli už potvrzené objednávky a smlouvy a dali přednost nám," řekl Honzl.
Rozpočet bude 300 a 400 euro na závody navíc. Ale doufám, že to zvládneme naplnit," naznačil . Od FIS dostali pořadatelé 150 tisíc euro, část pokryje prodej vysílacích zpráv, zbytek musíme naplnit sami. Je to tak, že budeme rádi, když skončíme na nule, rozhodně dva závody Tour de Ski navíc nebudou výděleční," poodhalil finanční otázku závodů marketingový zástupce závodu Jiří Hamza. Petr Honzl navíc už minulý týden potvrdil, že rozpočet Zlaté lyže se z původních 15 milionů navýší o zhruba devět milionů navrch. "Musíme pokrýt náklady hoteliérům, musíme zaplatit další věci. Jen na výrobě snhu něco ušetříme," doplnil Hamza. Celkový rozpočet Tour de Ski j pak podle Capola 4 až 4,5 milionů eur.

Pražská lyže na sněhu ze Šumavy
Mezi závody v novém Městě si lyžaři na jeden den odskočí do Prahy, kde se na Hradčanském náměstí pojede den před Silvestrem sprint. „Když se jel podobný závod loni v Mnichově na olympijském stadionu, příliš se mi to nelíbilo, protože nepřišlo moc diváků. Navíc se jelo na fotbalovém stadionu, kde nebylo možné připravit ani pořádnou rovinku. Z toho pohledu je Praha mnohem lepší, Hradčanské náměstí nabídne lepší možnosti," prohlásil Capol.
Se sněhem není problém ani pro Pražskou lyži. „Je ho dostatek, a na Šumavě se dál vyrábí," řekla ředitelka závodu Kateřina Neumannová. Zda se v Praze pojede na technickém sněhu, jenž se vyrábí na Šumavě v Horní Vltavici, nebo na chemickém, jenž by se musel vyrobit na místě, by mělo padnout zítra. „Myslím, že na 85 procent bude na Pražské lyži sníh ze Šumavy a bude tedy levnější, než kdybychom měli vyrábět chemický. Zatím je ho dost a na Šumavě připravujeme další. Navážet se začne 27. prosince a po závodě bude převezen do skiareálu na Petřin jako náš bonus Praze," popsal stav výroby sněhu pro Prahu manažer Pražské lyže Luděk Sázka.

Favorité? Je mezi nimi i Bauer
Největší favorité? „Adeptů je mnoho a můžeme čekat velkou bitvu. Po dosud odjetých závodech Světového poháru jsou ale asi největšími Finka Kuitunen a Norky Jacobsen a Björgen, mezi muži pak Němec Angerer, Fin Northoug a zapomenout nesmíme ani na Lukáše Bauera. No a samozřejmě vedoucí muž SP Axel Teichmann," doplnil Capol.

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události