Fotbal

Víkend šampionů nabídne i reprízu předkola Ligy mistrů

Atraktivní fotbalovou podívanou bude hned první lednový víkend hostit pražská Sazka Aréna. Uskuteční se zde 2. ročník Víkendu šampionů, fotbalového turnaje českých a slovenských prvoligových mužstev na umělé trávě.

Slavia se po půl roce potká se Žilinou
„Takový turnaj tu dlouho nebyl a možná i díky tomu je obsazení vskutku atraktivní," libuje si Zdeněk Lang z pořádající agentury. A má proč. Český mistr Sparta, účastník Ligy mistrů Slavia, vítěz loňského turnaje Bohemians, ale i slovenský šampion Žilina. A právě toho čeká zajímavá konfrontace už ve skupině. V ní se totiž utká se Slavií Praha, která v létě Žilinu v předkole Ligy mistrů až po penaltovém rozstřelu odstřihla od milionářské soutěže. „Obsazení je dobré, divokou kartu jsme dali Viktorii Žižkov, Bohemka obhajuje vítězství a nechybí Sparta a Slavia," pochvaloval si účast Lang. Celkově se mezi týmy rozdělí milion korun, z toho vítěz bere polovinu, poražený finalista čtvrt milionu. Zbytek si rozdělí účastníci boje o 3. místo.

Nepřijedou Němci ani Baník
Záměr přitom byl uspořádat turnaj v ještě větším rozsahu. „Původně jsme chtěli turnaj rozšířit i o týmy Norimberka, vítěze Německého poháru, ale kvůli krátké zimní přestávce se to nepodařilo. Naděje pro příští ročníky se ale nevzdáváme, chtěli bychom účast nadále zkvalitňovat. Dále jsme kontaktovali Herthu Berlín a Borussii Dortmund, v Rakousku pak Austrii a Rapid Vídeň, bohužel to letos nedopadlo. Částečně ze stejného důvodu, jako u Norimberka, částečně proto, že prize money není pro bundesligové kluby tak zajímavá," přiznal Lang. Podle něj byla snaha přivést i chorvatského mistra CZ Bělehradu něj prý ale panuje příslib pro příští ročník.
Z bezpečnostních důvodů nakonec nebyl přizván Baník Ostrava. „Byli jsme sice předem dohodnuti, ale kvůli riziku střetu fanoušků jsme nakonec od tohoto plánu odstoupili," přiznal Lang. Naopak hráčské obsazení by mělo být silné, týmy se totiž podle organizátora zavázaly, že na turnaj přivezou hráče A-mužstev.

Titul obhajuje Bohemka
Překvapivým vítězem loňského ročníku Turnaje mistrů se  stal tým Bohemians 1905. „Pro nás to byla především obrovská reklama, hráči se konfrontovali s fotbalisty 1. ligy," řekl kapitán Bohemians Dalibor Slezák. O tým prý byl zájem i na zahraničních turnajích, Klokani ale dali přednost Praze. „Už jen kvůli fanouškům, kterých máme v Praze obrovské množství," doplnil Slezák.
Turnaj přitom kluby neberou jen jako exhibici, ale i jako přípravu na jarní část ligy. „Trenéři mohou vidět posily, zkoušet různé věci," přiznal Slezák. S tím ostatně kalkulují i pořadatelé. „Právě kvůli zahájení přípravy jsme museli zvolit za termín už první lednový víkend. Jarní část ligy totiž začíná velmi brzo a my bychom jim jiným termínem zasáhli do přípravy," vysvětlil Lang.

Hala prý láká spíš mladší hráče
„Turnaj je šitý na míru spíš mladým hráčům, kteří jsou na počátku kariéry a neopotřebovaní. Hraje se hodně kontaktně. Přiznám se, že já z toho až tak nadšený nejsem, protože organismus už přece jen na umělé trávě v hale víc trpí," tvrdí Slezák. Povrch, který pořadatelé zvolili, ale odpovídá požadavkům UEFA a využívá se i v zápasech Ligy mistrů.
Hrací doba každého zápasu je 2x15 minut, hrát se bude v počtu pěti hráčů v poli plus brankář. „Hodně jsme zvažovali, jestli hrát 5+1 nebo 4+1, což je moderní trend, ale loňský ročník nás přesvědčil, že máme zůstat u systému pěti hráčů a brankáře. Nechtěli jsme z turnaje mít atletické závody," doplnil Zdeněk Lang.

Tresty se mohou počítat
Zajímavostí je, že případné testy udělené během turnaje mohou hráči pocítit i v jiných soutěžích. „Sice jde o exhibici, ale případné prohřešky bude řešit disciplinární komise ČMFS, případně i UEFA, protože jde o mezinárodní turnaj," tvrdí Lang.

Program Víkendu šampionů 

Skupina A
Slavia Praha, MŠK Žilina, Viktoria Plzeň, Viktoria Žižkov
Skupina B
Sparta Praha, Bohemians 1905, Teplice, MFK Ružomberok

Sobota 5. ledna
Skupina A, 11 - 15 hod.: Slavia - Žižkov, Žilina - Plzeň, Žižkov - Žilina, Slavia - Plzeň, Plzeň - Žižkov, Slavia - Žilina.
Skupina B, 15 - 19 hod.: Sparta - Bohemians, Teplice - Ružomberok, Ružomberok - Bohemians, Sparta - Teplice, Sparta - Ružomberok, Bohemians - Teplice

Neděle 6. ledna
11 - 15 hod.: Zápasy o umístění a finále (začátek 14.20 hod.)

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události