Sport

Bauer: Nechci tu nechat vyhrát někoho jiného

Dva závody má za sebou letošní ročník Tour de Ski a už se zrodil první favorit. Český běžec Lukáš Bauer po prologu suverénně vyhrál i závod na 15 km volnou technikou. V handicapovém startu nadělil druhému v cíli Švédu Hellnerovi 47 sekund a oprávněně se zatím může honosit titulem Krále Tour. Sám je ale v prognózách svého dašího účinkování opatrný. "Chci být celkově do 5. místa," tvrdí i po dvou triumfech.


Teorie vzaly rychle za své

Těžko jste si mohl přát lepší závod, než ten, který jste vyhrál s náskokem 47 sekund...

"Jenže já se od začátku snažil na nikoho nečekat a rozjet závod podle sebe. Zkrátka jako individuální bez toho, jestli mě někdo dojede, nebo ne. A když jsem se pak z trati dozvídal, jak můj náskok narůstá, jako bych měl navíc spoustu sil. Chvílemi jsem měl pocit, že letím, ale to i díky skvělým divákům kolem trati. Vůbec jsem od začátku do konce neměl krizi, jelo se mi skvěle a jen jsem si dával pozor v jedné zatáčce, kde jsem měl při rozcvičce problémy."

Po vítězném prologu se spekulovalo o tom, že se necháte dojet druhým Němcem Teichmannem a pojedete spolu, nakonec ale bylo všechno jinak...

"Myslel jsem, že udělá všechno pro to, aby se co nejdřív dostal za mnou a jeli jsme spolu. A vzhledem k jeho dosavadním výsledkům ve Světovém poháru jsem bral skoro jako jistotu, že pojedeme spolu. Ale rozhodně jsme to neplánovali. Jen jsme  si zažertovali v pátek na vyhlášení prologu, kdy se mě Axel zeptal, jestli na nej počkám, a já mu ale řekl, že v žádném případě. Ale také jsem mu řekl, že když mě dojede, budu chtít spolupracovat. On ale neměl svůj den."

Nakonec z toho byl takový náskok, že jste se v cílové rovince dokonce uklonil divákům...

"Mohl jsem si to dovolit, měl jsem náskok. Plácl jsem si tam s trenérem a v rovince si najel k divákům a klaněl se jim."

Už po prologu jste chválil svůj servis, dnes se znovu zdálo, že vám lyže jedou skoro samy...

"Lyže jsem měl opět připravené skvěle a musím za to celému servisu poděkovat. Ale natrénováno mám i já. Už před Tour jsem říkal, že jsem připravený dobře, i když se může stát cokoliv, můžete promazat, můžete mít špatný den."

Vedete Tour de Ski, cítíte větší tlak?

"Naopak, ve zlatém dresu se mi jelo skvěle a už před závodem jsem si řekl, že si ho chci udržet. Během prvního kola jsem si říkal, že je skoro divné, jak rychle jsem si udělal takový náskok, ale lepší si to pojistit hned na začátku, než se pak ke konci závodu strkat někde v balíku. Velká skupina za mnou možná do poslední chvíle taktizovala a já toho mohl využít."

Sprint? Snad to přežiju

Už v neděli vás ovšem čeká v Praze na Hradě sprint, což není právě vaše oblíbená disciplína...

"Naštěstí mám díky náskoku dobrou výchozí pozici, ale uvidíme, jak s těmi padesáti sekundami sprint zatočí. Je pravda, že na tuhle disciplínu si moc nevěřím."

Jste lídr Tour de Ski, jaký je tedy váš cíl v celé soutěži?

"Chci být do pátého místa. A myslím, že i to  je dost optimistické. Vůbec nevím, co celá Tour de Ski obnáší, loni jsem ji nejel. Vždyť mám za sebou teprve dva závody a vůbec netuším, jak s pořadím zamíchá časová bonifikace ze sprintu. Takže stále platí: Pokud nebudu do pátého místa, budu zklamaný."

Vyhrát chci, ale to asi každý

Vy snad nechcete vyhrát? 

"To by chtěl asi každý a já samozřejmě také, ale myslím, že to je otázka spíš až tak do Val di Fiemme, kde Tour končí." 

Tak tedy jinak. V Novém Městě jste zatím nenašel přemožitele a čekají vás tu ještě dva závody. Necháte tu vůbec vyhrát někoho jiného?

"Uvidíme, rád bych je vyhrál já, ale to chce asi každý."

Tour de Ski jede ostrým tempem dál, v Praze se jede třetí závod ve třech dnech. Začíná se projevovat únava?

"Na to ještě nebyl čas myslet, ale už se těším na volný den na Silvestra. Včera po prologu mě totiž nohy bolely docela slušně, i když to byly jen čtyři kilometry."

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události