Fotbal

Zimní fotbalová liga bude poprvé mezinárodní

O tři slovenské kluby se rozšíří letošní ročník zimní fotbalové ligy na umělé trávě – Tipsport ligy 2008. Kromě tradičních českých účastníků Gambrinus ligy se totiž do turnaje zapojí i bratislavské týmy Interu a Artmedie a Spartak Trnava.

Slovensko má víc týmů, než Morava
Zimní Tipsport liga se letos rozrostla hned o tři zahraniční účastníky. Jedna ze skupin se totiž odehraje na Slovensku, konkrétně na stadionu Interu Bratislava. „Turnaj se poprvé koná jako mezinárodní," pochlubil se novinkou ředitel turnaje Jiří Křenek. Už jedenáctý ročník Tipsport ligy ale tentokrát přilákal jen jediného moravského zástupce, tým 1. FC Brno.  „V přístím roce ale máme zájem uspořádat jednu ze skupin i n Ostravsku, což je fotbalově mimořádně silný region. Rozhodně nepochybuji, že bychom nepokračovali i ve spolupráci se slovenskými organizátory," uvedl za pořadatele turnaje Petr Pálka.

Turnaj se přitom letos nehraje v Brně. Z tamní skupiny se přitom před rokem rekrutoval vítěz turnaje Slovácko. „Bohužel se nepodařilo letos skupinu v Brně zopakovat, což nás mrzí. Za rok ale rozhodně s Brnem opět počítáme, už jen proto, že je zde položen opravdu velmi kvalitní umělý trávník. Bohužel se na nás některé kluby z Moravy za tento krok mračí," mrzí Pálku. V Brně se totiž staví nová provozní budova, jejíž budování by příliš zasáhlo do hladkého průběhu turnaje. I proto došlo letos k redukci počtu klubů z dvaceti na šestnáct.

Obhájce letos chybí
Zimní klání se naopak bude muset obejít bez obhájce loňského titulu 1. FC Slovácko. Moravský klub po sestupu tento turnaj absolvovat nebude. Spolu s ním se letos nepřihlásily ani celky Žižkova, Hradce Králové, Jihlavy, Blšan, Olomouce a Zlína. Noapak pro Artmedii je účast na turnaji pokusem o napravení reputace. Petržalka totiž loni skončila ve své skupině poslední. Jediným týmem, který se zúčastnil všech ročníků, je pražská „Bohemka".
Turnaj navíc letos ponese vůbec poprvé název „liga". „Rozrostli jsme se do nových regionů a zájem klubů stále roste. A také po těch letech už si můžeme dovolit označit tento turnaj tak honosným označením, jako je liga," dodal Pálka.

Nechybí naopak účastník letošního ročníku Ligy mistrů Slavia Praha, která také premiérově na svém nově zrekonstruovaném umělém pažitu hostí jednu ze skupin. Právě sešívaní jsou přitom jediným klubem, který dokázal turnaj v jeho historii vyhrát dvakrát. A právě ta se chystá na turnaji konečně pokořit svého vršovického rivala Bohemians 1905. "Loni jsme Bohemku neporazili ani na Tipsport Cupu, ani v Sazka Aréně a vlastně ani v lize. Doufám, že tento rok pro nás bude v tomto směru úspěšnější," pousmál se generální ředitel Slavie Petr Doležal. 

Vytáhne se 2. liga?

V každé ze tří českých skupin doplňuje trojici prvoligových klubů i účastník ze 2. nejvyšší soutěže. "Myslím si, že je to oživením a zajímavým porovnáním. Vždyť například druholigový Xaverov už turnaj dokázal vyhrát," řekl Jiří Křenek. Třemi druholigovými celky jsou Marila Příbram, Dukla Praha a Ústí nad Labem.

Složení skupin
Skupina A (stadion Eden, Praha): Slavia Praha, Dynamo České Budějovice, Bohemians 1905, Marila Příbram
Skupina B (hřiště FK Slavoj Vyšehrad): FK Jablonec 97, Slovan Liberec, Viktoria Plzeň, Dukla Praha
Skupina C (hřiště FK SIAD Most): SIAD Most, Teplice, Kladno, Ústí nad Labem
Skupina D (stadion Inter Bratislava): Inter Bratislava, Artmedia Petržalka, Spartak Trnava, 1. FC Brno

Program Tipsport ligy
5. - 23. ledna zápasy ve skupinách
26. ledna: semifinále (stadion Slavia)
27. ledna: o 3. místo, finále (stadion Slavia)

Předchozí vítězové turnaje
1998: Bohemians Praha
1999: Slavia Praha
2000: Viktoria Plzeň
2001: Slovan Liberec
2002: FK Jablonec 97
2003: SC Xaverov
2004: Slavia Praha
2005: Mladá Boleslav
2006: Teplice
2007: 1. FC Slovácko

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události