Fotbal

Šéf Slavie: Příchod Bergera teď asi není prioritou

Fotbalovou Slavii čeká hektické jaro. V lize bude obhajovat pětibodový náskok na čele tabulky, v Poháru UEFA se pokusí přejít přes Tottenham do dalšího kola, především ji ale čeká otevření nového svatostánku. Sám šéf klubu Petr Doležal v rozhovoru pro nova.cz přiznává, bude to pro klub událost roku.

Stadion? Liga? Pohár UEFA?

Co je tedy pro Slavii vlastně jarní prioritou?

"Právě včera jsem se v novinách dočetl, že otevření stadionu bude sportovní událostí roku a přiznám se, že se s tímto názorem celkem ztotožňuji. To ale neznamená, že ostatní věci zůstanou v pozadí. Naopak. Pro Slavii byl minulý rok sportovně mimořádně úspěšný a doufám, že ten letošní dopadne minimálně stejně. Například se mi zdá, že od roku 1996, kdy jsme naposledy získali titul, už přece jen uplynula dost dlouhá doba a tak chceme udělat všechno pro to, bychom toto čekání ukončili. Důstojnou roli ale chceme hrát i v Poháru UEFA, i když víme, že Tottenham je velice těžký soupeř. Zkušenosti  z Ligy mistrů, jak pozitivní, tak i negativní, by nám ale měly pomoci k tomu, abychom oba zápasy odehráli důstojně."

Těší se do Edenu

Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký

Má-li tedy být událostí roku otevření stadionu, pak začněme u něj.  Co pro Slavii znamená návrat do vlastního prostředí?

"To si v tuto chvíli vlastně ani neumím představit, takže uvidíme, až k tomu skutečně dojde. Ale rozhodně si od toho slibujeme, že  i ti fanoušci, kteří při utkáních o 1. místo v lize či v Lize mistrů na Strahově "spali" doma, se konečně probudí, že v sobě najdou klubovou hrdost a začnou na nový stadion na Slavii chodit. No a pak by měl být nový stadion samozřejmě přínosem i po sportovní stránce."  

Pořád platí termín otevření a derby 29. března?

"Toto datum bohužel jako klub nemáme plně ve své moci, ale všechno běží jak má, stroje stále pracují, takže věřím, že březnový  či nejpozději dubnový termín zůstává zachován."

Zahráli jste si Ligu mistrů, ovšem na Strahově. Předpokládám, že byste si ji rádi měli i v Edenu...

"Samozřejmě. Vyzkoušeli jsme si ji poprvé v klubové historii a bylo to něco úžasného. A proto samozřejmě uděláme maximum, abychom se o postup do Ligy mistrů znovu pokusili."

Posily? Berger asi zatím ne

Slavia zatím posiluje nejvíce ze všech klubů, Toleski, Jarolím či Blažek rozhodně patří k tomu lepšímu, co česká liga nabízí. Budete ještě pokračovat v nákupech?

"Jediný dokončený  přestup je zatím Toleski, ale i Marek Jarolím, Pepa Kubásek či Jan Blažek už byli na úvodním tréninku.  V záloze ještě máme dvě jména a věřím, že  i jejich příchod se podaří dotáhnout."

Je jedním z nich i Patrik Berger?

"Patrik pro nás v tuto chvíli není úplnou prioritou, protože má ještě  platnou smlouvu v Anglii a jsem přesvědčen, že i on ji bude chtít dodržet."

Ale dvojici Šmicer - Berger si asi ve Slavii dokážete představit...

"Zkušenost obou, i to, že jsou oba vnímáni  celou fotbalovou veřejností jako velcí profesionálové, by samozřejmě bylo pro Slavii přínosem. Pravdou je i to, že spojení Patrik Berger a otevření nového stadionu by se mě osobně velmi zamlouvalo a bylo  by jistě velkým tahákem."

V přestupovém boji jste získali Toleskiho, Jarolíma a Blažka, tedy  hráče, o něž údajně usilovala i Sparta. Těší vás to?

"Přiznám se, že netuším, do jaké míry tyto hráče Sparta  kontaktovala a ani to pro mě není podstatné. Co je pro mě podstatné je skutečnost, že jsme je oslovili my a že  hráči na naše oslovení vyslyšeli. Proto s nimi teď vedeme jednání, a  proto teď všechno směřuje k úspěšnému konci."

Zdroj: SK Slavia Praha

Změnila se po posledních úspěších Slavia v lize i Lize mistrů ochota hráčů jít hrát právě do Slavie?

"Určitě jsou to faktory, které při jednání se Slavií hrají u fotbalistů při jejich rozhodování roli. Vedeme ligu o pět bodů, budeme hrát Pohár UEFA, budeme mít nový stadion, to jsou všechno taháky, které hráčům dávají motivaci."

A odchody? Po přestupu Kubáska máte k dispozici dokonce čtyři brankáře...

"V tomto případě se bude vše odvíjet od zimní přípravy a také od případných zranění. U některých mladých hráčů už jednáme o možnosti hostování či transferů, něco podobného může nastat i u někoho ze starších hráčů. A brankáři? Může se stát, že pustíme  Michala Vorla nebo Diviše, který je v kádru reprezentační jedenadvacítky, také ale nemusí odejít nikdo, naše juniorka totiž nemá v tuto chvíli ideální pozici. Máme čtyři gólmany, na které bude vyvíjen tlak, což je podle mě jen ku prospěchu věci."

Liga? Ještě nás čeká krušná cesta

Slavia ligu vede, ale boj o titul ještě zdaleka není rozhodnutý...

"To ne, pro nás to vůbec nebude jednoduché, protože kromě Sparty nás  čeká cesta na hřiště všech týmů z elitní osmičky. Věřím ale, že  kvalita kádru i práce, která všechny čeká v zimní přípravě, povedou k tomu, aby se tento cíl podařilo splnit."

Na podzim jste prohráli jediné ligové utkání s Bohemians, má klub na to takovou úspěšnost zopakovat i na jaře?

"I sám trenér Karel Jarolím dnes před prvním tréninkem jasně řekl, že je to jen záležitost  tvrdé práce. Věřím, že to hráči pochopí. Otevírají se před nimi velké možnosti a navíc si účastí v Lize mistrů sami vyzkoušeli, do jaké fotbalové společnosti se mohou dostat.  Z prvního místa v lize budou mít  cestu do  Ligy mistrů opět o něco snazší."

UEFA? Proč nekončit na neutrální půdě

Jaké jsou vlastně ambice klubu v Poháru UEFA?

"S Tottenhamem  jsme loni dvakrát prohráli a rádi bychom jim to oplatili. Nemusí to být výhry, důležitý bude postup. Navíc začínáme doma, tak nás snad přijdou podpořit i fanoušci. Jejich pomoc je totiž pro nás velmi důležitá, o čemž jsme se přesvědčili například v utkání se Žilinou nebo Ajaxem. Věřím, že nás přijdou podpořit, pak bychom Tottenham mohli zvládnout."

Není trochu škoda, že Tottenham ještě přivítáte na Strahově?

"To je prostě život a jsou věci, které nezměníte. Bylo by to hezké, ale my věříme, že i na Strahově můžeme mít štěstí."

Přesto, je reálné, aby se Slavia s Pohárem UEFA na jaře loučila už v Edenu?    

"To  by bylo pěkné, na druhou stranu,  finále se hraje  na neutrálním hřišti, takže pro nás by bylo ideální, kdybychom se se soutěží loučili až tam."

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události