Sport

Bauer suverénně vyhrál Tour de Ski, ženám vládla Kalla

Bauer suverénně vyhrál Tour de Ski, ženám vládla Kalla
Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký

Český běžec ny lyžích Lukáš Bauer s přehledem vyhrál Tour de Ski. V závěrečné etapě se stoupáním na sjezdovku Alpe Cermis ještě zvýšil svůj náskok na ostatní a cílem projel o téměř tři minuty dříve, než ostatní. Ženám vládla Švédka Kalla, která na svahu předjela dosud suverénní Finku Kuitunen.

Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký

Pro vítěze 150 tisíc franků

Vítězka si, stejně jako nejlepší muž, připíše na konto kromě průběžných bodových zisků i prémii ve výši 400 bodů do Světového poháru. Navíc je pro šampiony Tour připravena odměna 150 tisíc švýcarských franků.

Bauer odstartoval dobře

Už na startu měl Lukáš Bauer, suverénní lídr Tour, luxusní náskok minuty a padesáti sekund na druhého Nora Gjerdalena. A od prvních metrů také dával ostatním najevo, že svůj náskok nehodlá pustit. Na prvním mezičase po dvou a půl kilometrech navýšil náskok o pět sekund, v úvodu stoupání do slejzovky Cermis už vedl o 2 minuty a deset sekund. Právě tento svah se stal osudným Fince Kuitunen, Bauer se ale zaskočit nenechal.

Velmi dobře si navíc vedli na mezičasech i další Češi Martin Koukal a Martin Jakš. Koukal byl po polovině závodu osmý, Jakš třináctý.

Sjezdařský svah Bauera neutahal

Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký
 

Lukáš Bauer stoupal do příkré sjezdovky strojovým tempem, a i když jel na rozdíl od ostatním zcela osamocen, svůj náskok dál zvyšoval. Meta 7,4 km znamenala náskok už dvou a půl minuty na spolupracující dvojici Gjerdalen Cottrer, o další půlminutu zpět se  prala o body skupina tří Norů Hetlanda, Svartedala a Northuga s Italem Ci Centou. O co nejlepší umístění v první desítce se srdnatě prala i dvojice Koukal, Jakš.

Osmnáct set metrů před cílem už měl náskok Bauera téměř tři minuty a o vítězi Tour tak nebylo pochyb. Svým tempem, kterému nikdo nestačil, suverénně letěl do svahu Alpe Cermis a a za obrovského povzbuzování fanoušků na trati projel cílem jako šampion Tour de Ski. Lepšíáho muže soutěž neměla, Bauer ztratil pouze ve dvou sprintech. Závěrečné metry vezl v rukou českou vlajku a těšil se z triumfu. V cíli na chvíli padl na zem, ale úspěv na tváři dával tušit, že mu zbydou síly i na oslavy nevšedního triumfu. "Jsem velmi šťastný, i když podobné svahy sjíždím raději opačným směrem. Teď asi slavit nebudu, pojedu na sprinterskou exhibici do Val Gardeny a pak domů. Už se také těším na světový pohár v Liberci," řekl v cíli šťastný vítěz Lukáš Bauer, který si chce zároveň od lyžování na chvíli odpočinout.

Svět porazil rozdílem třídy

Zatímco Bauer byl už dávno v cíli, ostatní se ještě dřeli na svahu a bojovali o další umístění. Zezadu zaútočil z devátého místa Němec René Sommerfeldt a ve strhujícím sprinterském finiši uhájil překvapivé druhé místo před Italem Di Centou. Do té doby druhý Gjerdalen dojel těsně pod stupni vítězů čtvrtý před krajanem Hetlandem.  

Koukal s Jakšem nakonec neudrželi první desítku, nakonec se ale vzájemným soubojem ve finiši podělili o 11. a 12. místo. Lepší byl nakonec mladší Jakš, který Koukala v závěru předjel a skončil tak těsně za elitní desítkou. Čtvrtý Čech Magál kvůli nemoci do závodu vůbec neodstartoval.  

Výsledky 8. etapy a Tour de Ski

1. Bauer Lukáš (CZE) 33:45.1, 2. Sommerfeldt Rene (GER) +2:47.3, 3. Di Centa Giorgio (ITA) +2:47.6, 4. Gjerdalen Tord Asle (NOR) +2:53.9, 5. Hetland Tor Arne (NOR) +3:04.0, 6. Goering Franz (GER)  +3:39.9, 7. Piller Cottrer Pietro (ITA) +3:47.5, 8. Northug Petter (NOR) +3:52.9, 9. Dementěv Jevgenij (RUS) +3:53.3, 10. Svartedal Jens Arne (NOR) +4:01.3, 11. Jakš Martin (CZE) +4:17.6, 12. Koukal Martin (CZE) +4:24.2

Kuitunen neudržela náskok

Finka do stíhacího závodu startovala se čtyřitetisekundovým náskoekm před druhou Švédkou Kallou a od prvních metrů nenechala nikoho na pochybách, že si jede pro vítězství. Na prvním mezičase byla o sedm sekund rychlejší, než soupeřka, po 5,5  km už měla na čele náskok 54 sekund.  Třetí Italka Follis a Ruska Ročeva už do bojů o zlatý dres se ztrátou více než minutu a půl zasáhnout nemohly.

Sjezdovka Cermis míchala pořadím

Stoupání na sjezdovce Alpe Cermis ale přece jen pořadím zamíchalo. Převýšení 420 metrů na závěrečných třech a půl  kilometrech se na běžkyních opdepsalo. Odpadla do té doby třetí Italka Folli, které Ruska odjela na pouhých devíti stech metrech o více než 20 sekund.  A smrskl se i náskok Kuitunen, Kalla totiž ubrala dvanáct sekund a na dalším mezičase po osmi stech metrech už byla v těsném závěsu za Finkou. Na necelou minutu se oběma přiblížila i Ročeva, druhý dech ve stoupání nabrala i Follis.

Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký

Nepřekonatelný finiš Švédky 

V další části svahu už se pořadí na čele měnilo. Na první místo se dostala Švédka Kalla a devět set metrů před cílem držela třísekundový náskok. O třetí místo se praly Ročeva s Follis, které opět stáhly náskok dvou prvních závodnic na pouhou půlminutu.

Kuitunen nástup Švédky neustála a cílem nakonec projela se ztrátou 36 sekund na vítězku. Švédka Charlotte Kalla  se tak stala vítězkou letošního ročníku Tour de Ski, na vedoucí ženu téměř celého seriálu zbylo jen druhé místo. Třetí nakonec dojela Italka Follis, která utekla své ruské soupeřce, jíž nakonec přestihla i celkově čtvrtá Ukrajinka Ševčenko.

Češky hrály druhé housle

Jen z uctivé vzdálenosti sledovaly boj o celkové prvenství České závodnice Erbenová, Janečková a Hájková. Všechny se vešly do čtvrté desítky s více než desetiminutovou ztrátou na vítězku. Nejlépe nakonec dopadla celkově 35. Ivana Janečková, o místo hůř skončila helena Erbenová, Hájková pak Tour dokončila jako 39.

Konečné pořadí 8. etapy a Tour de Ski

1. Kalla Charlotte (SWE) 36:16.6, 2. Kuitunen Virpi (FIN) +36.4, 3. Follis Arianna (ITA) +53.3, 4. Ševčenko Valentina (UKR)  +1:09.2, 5. Ročeva Olga (RUS)  +1:14.8, 6. Nystad Claudia (GER) +2:07.8, 7. Kowalczyk Justyna (POL) +2:20.8, 8. Sachenbacher Stehle Evi (GER)  +2:23.8, 9. Zeller Katrin (GER) +2:29.8, 10. Roponen Riitta-Liisa (FIN) +2:31.7, ... 35. Janečková Ivana (CZE) +11:40.1, 36. Erbenová Helena (CZE)  +11:41.0, 39. Hájková Eliška (CZE) +13:51.4  

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události