Sport

Deset průšvihů, které otřásly sportovním rokem 2007

Rok 2007 přinesl českému i světovému sportu mnoho pozitivního. Strhující boj o mistra volantu F1, ragbyové šílenství ve Francii, exkluzivní fotbal na Copa América, sprinterské souboje Asafy Powela s Tysonem Gayem o post nejryhclejšího muže planety. Ale přinesl i řadů průšvihů. Ty největší ze světa i od nás shrnujeme v této desítce.


1. Tour de France

Zdroj: Dušan Vrbecký

Příznačnější jméno by zřejmě bylo Tour de Doping. Kvůli množství dopingových nálezů dokonce mnozí navrhovali nejslavnější cyklistickou soutěž světa zrušit. Z dopingu byl obviněn jeden z největších favoritů kazach Vinokurov, vlastní stáj dokonce pro pouhé podezření odvolala ze závodu jeho dosavadního lídra Dána Rasmussena. Vítězem se stal Španěl Contador, ani on ale nebyl ušetřen stínu podezření, stejně jako další Španěl Mayo.

Co dál? Má vůbec cenu závodit, když nikdo neví, kdo je čistý a kdo dopuje? Bývalý český olympionik a dnes lékař Lukáš Pollert navrhuje doping povolit. Smutné je, že je to možná jedna z mála šancí, jak zaručit Tour de France další smysluplnou existenci. Minulý ročník totiž kvůli neustálému obviňování a podezřívání připomínal spíš neskutečný chaos.

2. Kauza Vsetín

Už dlouho český hokej neprožíval delší a trapnější při, než byla ta okolo vsetínského klubu. O tom, že jsou na Valašsku problémy s penězi i dluhy se vědělo dávno, léta to ale nikomu z Asociace profesionálních klubů (APK) ani z hokejového svazu příliš nevadilo. Obrat přišel až poté, co se APK nepodařilo uzavřít extraligovou soutěž. Úřad pro hospodářskou soutěž zrušil pětadvacetimilionový poplatek za vstup mezi elitu a protože na jaře nikdo nesestupoval, měla mít náhle extraliga i s nováčkem z Ústí nad Labem patnáct členů.

Problém byl na světě. Těsně po zrušení baráže a zavedení poplatku 25 milionů hovořil ředitel APK Stanislav Šulc o tom, že je možné postupné rozšíření extraligy na 15, 16 i více týmů, byť se to neočekává, ovšem v létě bez poplatku už bylo i číslo 15 moc. "Hned v dalším ročníku učiníme opatření vedoucí ke snížení zpět na 14 týmů," hlásal Šulc. Nakonec nemusel čekat ani na nový ročník. Ostatní kluby se rychle zbavily Vsetína, jehož problémy najednou začaly nepřekonatelně vadit. Pro jeho vyloučení paradoxně hlasoval i nováček z Ústí, jenž se o rok dříve bil za neuzavírání soutěže.

Ještě větší trapas ovšem následoval v dalších měsících. Vsetín postupně narazil při svém odvolání na odpor APK, arbitráže, soudu, ČSLH i v nižší soutěži. A tak seniorský hokej v městečku chlubícím se šesti tituly zanikl.

3. Špionáž ve Formuli 1

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Začalo to nevinně a skončilo to největší aférou v F1 v novém tisíciletí. Na začátku byl neznámý bílý prášek na hrdle nádrží monopostů Ferrari při Velké ceně Monaca. Stáj obvinila svého šéfmechanika Nigela Stepneyho ze sabotáže a dala ho k soudu. Postupně začalo vycházet najeho, že měl Stepney předat šéfdesignerovi McLarenu Mikovi Coughlanovi tajné dokumenty týkající se nového monopostu z Marranella. Aféra byla na světě, i když ji Mezinárodní automobilová federace FIA nejdříve smetla ze stolu s tím, že nejsou důkazy o tom, že McLaren dokumentaci zneužil. V létě ale nastal obrat. Neznámý muž od kopírky přišel se svěděctvím, že pro jistou ženu kopíroval stovky stran dokumentů, posléze byla odtajněna i e-mailová korespondence pilotů McLarenu Fernanda Alonsa a Pedra de la Rossy.

Řízení bylo obnoveno a McLaren byl potrestán. Pokuta 100 milionů dolarů pro stáj je nejvyšší v historii, odebráním bodů v Poháru konstrukrétů přišel McLaren o jistý titul. Zajímavé ovšem je, že těsně po skončení sezony padlo další obvinění, tentokrát z úst McLarenu na adresu Renaultu. Ten ale potrestán nebyl. "Jsem přesvědčen, že je to jen špička ledovce, že do jisté míry opisují všichni od všech," řekl dokonce expert na F1 Pavel Turek.

4. Večírek českých fotbalistů po prohře s Německem

Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký

Na této aféře si bulvár opravdu smlsl. Část českého fotbalového reprezentačního týmu byla po mizerném výkonu v jarním utkání s Německem a po prohře nachytána v pozdních nočních hodinách v hotelovém pokoji při bujaré pitce, večírku se údajně měly účastnit i profesionálky nejstaršího řemesla světa. Tuto část obvinění hráči, mezi nimiž nechyběl ani kapitán Tomáš Rosický, striktně odmítli s tím, že jde o výmysl, byť bulvární deník zveřejnil i fotografie. "Na pokoji byl celý tým, všichni jsme přetáhli večerku. Ostatní jsou jen lži," snažil se v dalších dnech uhasit aféru brankář Petr Čech, platící za týmového gentlemana. A tak se vše vyřešilo pokutou milion korun pro celý tým.

Horší to ale bylo s důvěrou k mužstvu. Po večírku bylo v Teplicích vypískáno nejen za hubené vítězství 1:0 nad Kyprem, ale především za mizerný výkon, který předvedlo. Evidentně zkroušený trenér Karel Brückner údajně dokonce oslovil hráče s dotazem, zda má zůstat ve funkci.

Čas ale vše spravil. Na podzim se v kvalifikaci o Euro představil úplně jiný tým. Uchvátil debaklem Německa v Mnichově a hladce prošel z prvního místa tabulky až na Euro.

5. Smrt na fotbalové hřišti

Antonio Puerta - mladý španělský talent, jehož život vyhasl přímo na fotbalovém hřišti. Hráč FC Sevilla zkolaboval během ligového utkání  proti Getafe a po třech dnech v nemocnici zemřel. A nebyl jediným. O pár dní později zkolaboval na hřišti hráč nižší anglické fotbalové soutěže, na sklonku roku zemřel přímo na hřišti při skotské fotbalové lize Phil O'Donnell. Plíživá smrt zasáhla celý fotbalový svět, včetně toho českého.

"U profesionálních sportovců jde většinou o srdeční selhání způsobené arytmií nebo zánětem srdečního svalu. Příčin je několik, tou nejčastější ale bývá nastoupení k zápasu se zdravotní indispozicí. Laicky řečeno, hráč nastoupí k zápasu například s teplotou nebo virózou," objasňuje nejčastější příčinu srdečního selhání u profesionálních sportovců MUDr. Pavel Homolka, vedoucí lékař Kliniky funkční diagnostiky v Brně.

Podle něj jde o důsledek vlivu peněž na profesionální sport. Každý chce za každou cenu hrát a často i v době, kdy nneí úplně zdravotně v pořádku. Oslabený organismus se pak s enormní zátěži profesionálních sportovců nedokáže vyrovnat. Druhou z příčin úmrtí jsou skryté srdeční vady, na které se přijde až ve chvíli, kdy už je pozdě.

Kromě fotbalistů ale umírali i jiní sportovci. Legendární automobilový závodník Colin McRae zemřel při pádu vrtulníku, navigátorovi jedné z posádek na Barum Rally  Luďku Kocmanovi se stala osudná nehoda závodního speciálu.

6. Zkraty fotbalistů Sparty

Proč ztrácí Sparta po podzimu pět bodů na Slavii? Jedním z důvodů je i to, že mají její hráči problémy se sebeovládáním. Nejkřiklavější případ? Kapitán Tomáš Řepka. V nervózním závěru utkání v Teplicích nejdřív seřval rozhodčího a když byl vyloučen, napadl televizního kameramana. Dostal trest na sedm zápasů a svému týmu chyběl v klíčovách zápasech o horní patra tabulky.

Řepka přitom nebyl jediný. Rovněž v Teplicích se chtěl prát i Martin Abrahám, jehož od inzultace rozhodčího uchránili jen spoluhráči, kteří ho drželi na distanc. Abrahám dostal čtyřzápasový trest. Třetí hříšník Pavel Horváth si zase zavařil už svým údajným hajlováním při zápase na Žižkově. A definitivně se odstřelil ve chvíli, kdy v derby se Slavií hloupě oplácel Pudilův faul. Soupeře v leže vztekle nakopl a musel pod sprchy. I jeho oslabení týmu bylo zbytečné. Chce-li Sparta na jaře bojovat o titul, musí se její hráči podobných excesů vyvarovat. Jinak znovu spláče nad výdělkem...

7. Kokainový úlet Martiny Hingis

Někdejší královna světového tenisu Čechošvýcarka Martina Hingis na podzim nečekaně ukončila svou kariéru profesionální tenistky. Důvod? Během Wimbledonu byla pozitivně testována na kokain. Informace o někdejší první dámě tenisových kurtů způsobila šok. Kráska, která proslula i vztahem s českým tenistou Radkem Štěpánkem, zvolila dobrovolně odchod do ústraní i přesto, že vinu popřela. "Měla jsem pozitivní test, přitom jsem drogy nikdy nebrala. Cítím se stoprocentně nevinná," tvrdila Hingis. Jenomže tenisová federace jejím slovům neuvěřila a za pozitivní drogový test jí zastavila činnost na dva roky. Šlo ale už jen o gesto. Hingis se s kariérou stihla rozloučit dříve.

8. Sestup českých hokejistů do 18 let

Ostuda. Jinak lze těžko nazvat to, co postihlo českou hokejovou osmnáctku na mistrovství světa ve Finsku. Ambiciózní tým, za něj hrál i syn Vladimíra Růžičky Vladimír mladší, totiž nečekaně místo bojů o medaile hrál o záchranu a svou roli nezvládl. Stal se tak historicky českým prvním hokejovým reprezentačním výběrem, který opustil elitní společnost světových velmocí. Osudným se jim stala prohra 3:6 s Němci, nad nimiž přitom vedli po první třetině 2:1. Horší byli na šampionátu pouze mladí Lotyši, kteří za celé mistrovství nezískali ani bod. "Výsledky jsou alarmující, ale dokud se budou na svazu a v Asociaci profesionálních klubů (APK), která řídí extraligy, dublovat funkce, a některé věci nebudou kvůli tomu průchodné, nic se nezmění," neodpustil si tehdy kritiku bývalý reprezentační trenér Josef Augusta. Podle něj se práce s mládeží v českém hokeji zanedbávala tak dlouho, až došlo k nejhoršímu.

Alarmující přitom nejsou jen výsledky osmnáctiletých mladíků. Dvacítka za posledních sedm let získala jedinou medaili, která měla v roce 2005 bronzový lesk.

9. "Nenávist" u McLarenu

Těžko najít v roce 2007 tragikomičtější případ, než jakým byla rozpeře pilotů stáje F1 McLaren. Úřadující světový šampion Fernando Alonso neunesl výsledky a slávu svého týmového parťáka a nováčka seriálu Lewise Hamiltona a vyhlásil mu soukromou válku. Po Velké ceně Kanady si stěžoval, že tým Brita upřednostňuje, protože je ze země původu stáje, při závodě v Maďarsku dokonce Hamiltona zablokoval při kvalifikaci v boxech, aby už nestihl zajet letmé kolo. Zajistil si tak sice pole position, ale jen na chvíli, FIA ho totiž za manévr potrestala.

McLaren tak místo boje o jezdecký titul řešil válku pilotů. V závěru sezony měl každý z nich k dispozici vlastní servisní tým, stejně to ale nestačilo. Alonso v předposledním závodě sezony ve snaze najet body na Hamiltona zbytečně havaroval, v posledním závodě pro změnu vytlačil Brita hned v úvodu z trati a  vyřadil ho z boje o titul. "Raději někdo třetí, než on," znělo Alonsovo heslo. A tak se také stalo. Titul oběma pilotům McLarenu vyfoukl  Kimi Räikkönen na Ferrari. I proto se McLaren dvojnásobného mistra světa po sezoně rád zbavil.

10. Zmatky na Tour de Ski

Měl to být vrchol běžecké sezony 2007/08, místo toho ale zůstává pachuť nad tím, jak se měnila pravidla během akce. Doplatil na to pozdější vítěz Tour Lukáš Bauer, který sice vyhrál hned dva stíhací závody v Novém Městě na Moravě, Mezinárodní lyžařská federace FIS ho ale dodatečně o triumfy obrala s tím, že vítězem není ten, kdo projede první cílem, ale ten, kdo dosáhne absolutně nejlepšího času, tedy třeba i závodník třicátý v cíli.

FIS tak svým způsobem zcela popřela důvod existence stíhacích závodů, do nichž se startuje podle výsledků dosažených v předchozích kláních. Logika věci hovoří o tom, že vítězem je ten, kdo první proběhne cílem. "Myslím, že výklad FIS je opravdu mylný. Celé věci se chtějí chopit právníci českého olympijského svazu," řekl sám Lukáš Bauer, který kvůli podivné změně pravidel  přišel o padesát bodů do Světového poháru a více než sto tisíc korun. "Měl jsem sbalo a chtěl odjet domů. Kdybych měl v Novém Městě  svoje auto, už bych byl pryč a Tour nedokončil," přiznal závodník, který nakonec akci suverénně vyhrál.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události