Hokej

Video: Bitka v ruské lize, čtvrtina hráčů dostala stopku

Video: Bitka v ruské lize, čtvrtina hráčů dostala stopku

Málokdy vídanou rvačkou, do níž se zapojili téměř všichni hráči ze střídaček i brankáři, zažila v úterý večer ruská hokejová Superliga. Hromadnou bitkou skončilo utkání domácí Kazaně, jejíž dres obléká i český útočník Petr Čajánek, s hostujícím Čeljabinskem. Od disciplinární komise už padly i tresty, oba týmy přijdou v následujícím zápase o čtvrtinu hráčů. Video celé bitky přinesl server youtube.com.


Trenér Kazaně: Mohou za to sudí 

Byla to řež, za kterou by se nemuseli stydět ani největší tvrďáci v NHL. Všechno odstartoval neuznaný gól Čeljabinsku v poslední minutě. Hosté prohrávali 5:7, měli ale k dispozici dvojnásobnou přesilovku, kterou ještě vylepšili odvoláním brankáře. "Co na to říct. Hráli jsme přesilovku 6:3 a dali jsme gól, jenomže podle sudího až po odpískání. A vzplály emoce," řekl po zápase trenér Traktoru Čeljabinsk Andrej Nazarov. "Byla to hrubá chyba sudího. Stál kousek od toho a musel vidět, že puk ve chvíli, kdy ho Kolja Zavaruchin dorazil do brány, nebyl přikrytý. Byl to čistý gól. Chtěl jsem k tomu jako kapitán něco říct, ale rozhodčí mě nenechal," zlobil se i kapitán Traktoru Andrej Nikolišin.

Jeho spoluhráči si ovšem před brankou domácího brankáře Noronena počínali dost tvrdě a snažili se puk dotlačit do branky všemi způsoby. A to domácí hráči neunesli, byť gól podle rozhodčích neplatil. Dorážející hráče Traktoru odtlačili k mantinelu a začala bitka, která se posléze rozjela po celém kluzišti. Dvojice spolu bojovaly uprostřed ledové plochy i u střídaček, posléze se do sebe pustili i brankáři Noronen a Mylnikov. "Mohou za to rozhodčí. Oni jsou od toho, aby kontrolovali hru a to nezvládli," opřel se na klubovém webu Kazaně do trojice sudích Semjonov - Birin, Medveděv trenér domácích Zinetula Biljaletdinov.

378 minut trestů

Snad více, než výsledek, zajímal statistiky počet trestných minut, krteré rozhodčí v zápase rozdali. Celkem jich bylo 378. Domácí Kazaň posbírala 217 minut trestů, hráči Traktoru si na konto připsali 161 minut. "Nemuselo k tomu dojít, ale trenéři hostí vypustili na led celé mužstvo a nám nezbývalo, než udělat totéž," stěžoval si Biljaletdinov.

Jenomže Nazarov má trochu jiný názor. "Viděli jsme, jak lavičku opustili tři hráči Kazaně a jeli se zapojit do rvačky. Moji svěřenci na to museli reagovat," prohlásil. Zapomněl však, že v tu chvíli měl jeho tým na ledě díky přesilovce a power play o tři hráče víc.

Největší bijci? Šafigulin, Stěpanov a Bajev

Na rekordním počtu trestných minut se nejvíce podíleli tři hráči, domácí Šafigulin a Stěpanov a hostující Bajev. Ti sesbírali dohromady celkem 133 minut. Domácí hráči si tresty podělili v poměru 49:47 minutám, hostující bek si připsal 37 minut. "V celkovém kontextu zápasu je pro nás hlavní to, že jsme zvítězili," odbyl výši trestů Biljaletdinov.

Jedním z nejaktivnějších účastníků bitky byl kazaňský Alaxandr Stěpanov. "Bajev sebral náš dres, otřel si o něj nohy a hodil ho pryč. To jsem nevydržel, vždyť v našem logu je i symbol naší země. Smutné je, že se s Bajevem známe, dokonce hrál s mým bratrem," okomentoval na klubové stránce svůj útok na Bajeva Stěpanov.

Kapitán Traktoru Nikolišin je ale stále přesvědčen, že rvačku vyprovokovali domácí. "Trenér Kazaně vypustil na led své hráče a tím bitku odstartoval," řekl kapitán Traktoru, jenž zpochybnil i práci pořadatelů a policie. "Diváci na nás házeli z tribun různé předměty a mince a pořadatelé ani policisté nic neudělali," doplnil.  

Naopak ani minutu trestu si v zápase nepřipsal český útočník Petr Čajánek. Jediným jeho statistickým zápisem byl ve 3. minutě gól Kazaně na 1:0, ve 36. minutě k němu pak přidal ještě asistenci.

Jedenáct hráčů má stop

Za bezprecedentní rvačku už trestal i ruský hokejový svaz, respektive jeho disciplinární komise. Čtveřice hráčů Kazaně Zubov, Noronen, Jemelin a Kirill Petrov spolu s pěticí čeljabinských hokejistů Bajev, Zavaruchin, Kasjančuk, Mylnikov a Piganovič dostala podle serveru ak-bars.ru od komise zákaz startu v jednom následujícím utkání plus ve třech dalších, které lze ale nahradit pokutou patnáct tisíc rublů (10 800 Kč). Hokejisté Kazaně Šafigulin a Stěpanov navíc dostali dvojnásobný trest, tedy dva zápasy stop plus šest dalších s možností vyplacení se částkou 30 tisíc rublů (21 600 Kč). "Nelituji, i když si dva zápasy nezahraji. Musel jsem si jít s Bajevem vyřídit to, co udělal. Z lidského hlediska je jeho chování nepochopitelné," dodal k výši trestu Stěpanov.  

Nikolišinovi se to ale nelíbí. "Svaz potrestal oba týmy prakticky stejně. S tím ale nesouhlasím. Pokud chce takto postupovat i nadále, může se dočkat dalších takových excesů," myslí si kapitán Čeljabinsku.

Rvou se i národní týmy

Hromadnou bitku lze čas od času zaznamenat i na mezinárodním poli a jednou se jí nevyhnuli ani čeští hokejisté. V roce 1997 na mistrovství světa se naši hráči ve finálové skupině pustili do křížku s Kanaďany (video youtube.com zde). Zápas sice vyhráli, tresty za rvačku ale tým oslabily v klíčovém utkání se Švédy a na české hokejisty tak zbyl po prohře 0:1 jen boj o 3. místo.

Snad největší rvačkou ale byla hromadná řež Kanaďanů s Rusy (video youtube.com zde) na juniorském hokejovém šampionátu v roce 1987 na Slovensku. Oba celky tehdy byly za gigantickou potyčku z turnaje diskvalifikovány.

Zatím poslední bitku na mezinárodním poli ale předvedli hokejisté Litvy a Srbska (video youtube.com zde) loni na mistrovství světa divize B.

Nejbizardnější rvačku zase předvedli před časem hokejisté v zámořské AHL v Seattlu, kde se hráči pustili do křížku dokonce s diváky (video youtube.com zde).

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události