Fotbal

Brückner nominoval i nováčky Rajnocha, Kaloudu a Holka

Brückner nominoval i nováčky Rajnocha, Kaloudu a Holka

Českou fotbalovou reprezentaci čeká už na začátku února první přípravný sraz před červnovým Eurem. Výběr Karla Brücknera vyrazí za teplem na Kypr, kde sehraje dvě přípravná utkání s Řeckem a Polskem. V nominaci, kterou dnes trenér oznámil, jsou i nováčci Jan Rajnoch z Mladé Boleslavi, Mario Holek z Dněpropetrovsku a Luboš Kalouda z Brna.

První příprava na Kypru 

Na miniturnaj na Kypru dnes trenér Karel Brückner nominoval osmadvacet hráčů s tím, že první utkání s Řeckem sehrají výběry hráčů širší nominace, kteří zatím nedostávají  tolik příležitostí. Ostrým testem "áčka" pak bude ve středu 6. února duel s Polskem. "Někteří hráči budou hrát v úterý, další ve středu. I proto je nominováno tolik fotbalistů. První zápas ale bude neofociální, oficiální přátelské utkání bude až proti Polsku," osvětlil trenér Brückner program týmu na Kypru. Že by ale hráče rozdělil podle výkonnosti, to prý ne. "Budu brát v potaz například i to, kdo bude hrát ve svých soutěžích v sobotu a kdo až v neděli," naznačil Brückner.

Další zápasy už budou pro Karla Brücknera i hráče testem před samotným vrcholem sezony, kterým je Euro 2008, jež se koná od 7. do 29. června ve Švýcarsku a Rakousku. Češi v něm obhajují bronzové medaile z turnaje v Portugalsku.   

Tři nováčci dostanou šanci

V nominaci se objevili i tři absolutní nováčci Jan Rajnoch, Mário Holek a Luboš Kalouda. "Tito tři ještě nereprezentovali vůbec, celkem je ale v nominaci dvanáct hráčů, kteří potřebují dostat šanci," řekl Brückner. I proto prý hodlá otestovat všechny hráče. "Nebude to o zkoušení jen těchto tří hráčů, šanci dostanou i ti, kteří mají odehráno málo zápasů a patří do základního kádru. Mám na mysli například Jarolíma, Pospěcha nebo Kadlece," dodal. "Mário Holek i Honza Rajnoch mají velký potenciál a mají toho hodně před sebou. A navíc jsou to oba hráči, kteří by mohli nahradit eventuelní nepřítomnost Tomáše Galáska," prozradil kouč, na jaký post s nováčky počítá. "U Kaloudy všechno hraje pro to, aby šanci dostal. Prokazuje výkonnost," tvrdí Brückner. 

Sparta 3 - Slavia 1

Kromě dvou nováčků obsahuje nominace už jen známá jména. Nechybí ani tři hráči Sparty Zdeněk Pospěch, Michal Kadlec a Marek Kulič, vedoucí klub ligy Slavia dodala jen Daniela Pudila. "Vím, co od hráčů čekat, znám jejich kvalitu, ale mají odehráno málo a potřebují dostat další šanci," řekl trenér.

A ještě jeden důvod měl trenér k tomu, aby opominul více hráčů Slavie. "Slavii čeká finální příprava na Pohár UEFA s Tottenhamem, proto jsem po dohodě s klubem nenominoval její hráče ani já," vysvětlil za Brücknera trenér reprezentační jedenadvacítky Vítězslav Lavička.

Nominace na Euro? Hráči si o ni řeknou sami

Jak bude mužstvo na Euru vypadat sice trenér neprozradil, nicméně naznačil, jakou cestou se bude ubírat. "Mužstvo budujeme průběžně a jedna zkouška nic neukáže. Rozhodně nebudu nominovat na základě jednoho zápasu. Hráči se de facto nominují sami svou hrou v mužstvu a výkonností v lize i přípravných zápasech," prozradil kouč. Lze tedy očekávat, že se v nominaci na šampionát objeví věšina z těch, kteří nyní pocestují na Kypr. "Když někdo zázračně vyskočí, proč by se nemohl objevit, ale jsem realista a ve velké rozšiřování současné nominace moc nevěřím. Ale pozor, nemluvím o současných osmadvaceti nominovaných, mluvím o skupině zhruba pětatřiceti hráčů," potvrdil i sám kouč.

Jedinou výjimkou možná budou brankáři. "Dvojici Čech - Blažek bychom chtěli udržet, na postu třetího gólmana to střídáme. Nebudu to uzavírat, i když Zítka se zatím ukazuje velmi dobře. I proto je stále v nominaci," dodal.

Nominace hráčů na turnaj na Kypru

Brankáři: Jaromír Blažek (Norimberk), Petr Čech (Chelsea), Daniel Zítka (Anderlecht)

Obránci: Zdeněk Grygera (Juventus), Marek Jankulovski (AC Milán), Michal Kadlec (Slarta), Radoslav Kováč (Spartak Moskva), Zdeněk Pospěch (Sparta), Jan Rajnoch (Mladá Boleslav), David Rozehnal (Newcastle), Jan Šimůnek (Wolfsburg), Tomáš Ujfaluši (Fiorentina)

Záložníci: Tomáš Galásek (Norimberl), Mario Holek (Dněpropetrovsk), David Jarolím (Hamburg), Luboš Kalouda (Brno), Jiří Kladrubský (Sparta), Marek Matějovský (Reading), Jaroslav Plašil  (Pamplona), Jan Polák (Anderlecht), Daniel Pudil (Slavia), Tomáš Rosický (Arsenal), Libor Sionko (Kodaň)

Útočníci: Milan Baroš (Lyon), Matin Fenin (Frankfurt), Jan Koller (Norimberk), Marek Kulič (Sparta), Stanislav Vlček (Anderlecht)

Program reprezentace před Eurem

5. února: ČR (A2) - Řecko (A2) (Nikosie, 20.15 hod.)

6. února: ČR - Polsko (Larnaca, 20.30 hod.)

26. března: Dánsko - ČR (Kodaň)

27. května: ČR - Litva (Praha)

30. května: ČR - Belgie (Praha)

Lavička vsadil na nováčky

Na přípravné utkání se 6. února chystá i reprezentační jedenadvacítka. Trenér Vítězslav Lavička tentokrát nechal odpočívat tradiční opory a rozhodl se vsadit na nováčky. "Soupeřem nám bude třetiligový francouzský klub IsTres a já to považuji za ideálního protivníka. Chceme vyzkoušet další hráče a takový klub je pro mladé hráče odpovídající. Tohle je jedna z možností, jak dát šanci i těm, kteří nedostávají zatím tolik příležitostí," myslí si trenér.  

V nominaci je hned devět úplných nováčků včetně brankáře slovenských Michalovců Dominika Rodingera. "Je to talentovaný kluk, který odešel na Slovensko z Bohemians. Myslím si, že by byl hřích ho nevyzkoušet," míní Lavička.

Nominace týmu do 21 let

Brankáři: Dominik Rodinger (Michalovce), Radek Petr (Parma)

Obránci: Jan Halama (Plzeň), Lukáš Kubáň (Brno), Ondřej Kúdela (Sparta), Ondřej Mazuch (Fiorentina), Antonín Rosa (Teplice), Radim Řezník (Ostrava)

Záložníci: Dořek Dočkal, Marcel Gecov (oba Liberec), Ivan Hašek (Bohemians), Adam Hloušek (Jablonec), Tomáš Mičola, František rajtoral (oba Ostrava), Jiří Valenta (Jablonec)

Útočníci: Jiří Jeslínek (Sparta), Jakub Mareš (Teplice), Tomáš Pekhart (Tottenham), Michal Smejak (Teplice)  

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události