Sport

Svěťák v Harrachově nabídne lety přes dvě stě metrů

Seriál lyžařských závodů Světového poháru na českém území nekončí. Sotva opustily krkonošský Špindlerův Mlýn sjezdařky, už se do nejvyšších českých hor chystají skokani na lyžích. Areál v Harrachově totiž hostí na svém obřím můstku závody Světového poháru v letech.

V Harrachově po šesti letech 

Mamutí můstek v Harrachově bude závody Světového poháru hostit po šesti letech. "Budeme dělat vše pro to, aby všechno proběhlo co nejlépe," slíbil místopředseda organizačního výboru a starosta Harrachova Tomáš Ploc. Nejlepší světoví letci se zde sejdou už tento víkend. "Už ve čtvrtek budou létat první předskokani, po nich je naplánován první trénink," dodal Ploc. Samotné závody pak budou na můstku v sobotu 19. a v neděli 20. ledna. Pořadatelé přitom očekávají až 20 tisíc diváků včetně tradičního nájezdu polských příznivců.  Začátky závodů jsou vždy ve 13.45 hodin.

220 metrů bude bezpečných 

Pořadatelé čekají, že se na můstku bude létat hodně daleko. "Můstek je připraven tak, že se na něm dá skočit naprosto bezpečně 220 metrů," dodal Ploc. Současný rekord můstku je 214,5 metrů a drží jej Fin Matti Hautamäki. Celý areál ovšem prošel modernizací, na nájezdu jsou vybudovány chlazení stopy i protivětrné bariéry. "Můstek splňuje nejpřísnější požadavky," tvrdí starosta Harrachova. 

Pro zdejší pořadatele je víkendový závod v letech na lyžích zkouškou na další akce. "Kandidujeme na pořádání mistrovství světa v roce 2012 a to, jak dopadne tento závod, bude jedním z kritérií pro posouzení našich šancí," myslí si Ploc.

Špička bude kompletní 

Účast potvrdilo 54 závodníků ze 13 zemí. "Ze světové špičky se dosud nepřihlásil pouze Rakušan Schlierenzauer, z elitní desítky jsou přihlášeni všichni. Česká republika může postavit šest závodníků," nalákal na jména další z místopředsedů organizačního výboru Otakar Jiroutek.

Zajímavá jména budou ale i mezi předskokany. "Jedním z nich bude i Rakušan Widhölzl, předloňský mistr světa v letech," prozradil Jiroutek.

Kvalifikace na závody proběhne pouze jedna a to v pátek. Sobotního závodu se zúčastní čtyřicet nejlepších, v neděli o deset letců méně. 

Češi nominaci zatím tají, nad Jandou je otazník

Domácí reprezentanti se budou chtít na vlastním můstku prosadit. "Nominaci šesti závodníků ale uděláme až těsně před závodem podle formy. Někdo totiž umí dobře skákat, jiný je zase lepším letcem, jako například Antonín Hájek. Lety a skoky jsou podle mě dvě rozdílné disciplíny," naznačil šéf sekce skokanů lyžařského svazu Leoš Škoda. 

Chybět naopak bude tzv. národní skupina, tedy vícečlenný tým českých reprezentantů. "Můžeme ji postavit jen dvakrát za sezonu a protože nemáme v týmu tak dobré letce, využijeme této možnosti raději v únoru při světovém poháru v Liberci," vysvětlil Rostislav Jozífek z Českého svazu lyžařů.

Zatím se neví ani to, zda bude skákat Jakub Janda, který měl v minulých letech právě s touto disciplínou problémy. "Uvidíme, až skočí první tréninkový skok. Je pravda, že lety mu moc neseděly, ale mění se kombinézy i technika a je možné, že to Jakubovi sedne lépe," dodal Škoda.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události