Fotbal

Kamenná tvář Brückner: Na ankety moc nejsem

Hned dva důvody k radosti mohl mít minulý týden trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner. Nejprve byl vyhlášen čtvrtým nejlepším reprezentačním koučem planety, krátce na to se jeho výběr stal druhým nejlepším kolektivem v anktetě Sportovec roku. Jenomže Brückner zůstal jako vždy chladný.

Čtvrtý mezi trenéry? Zásluha týmu 

To, že trenér národního týmu nedává své emoce příliš najevo, je veřejně známo. Úsměv na tváři vyloudí málokdy a většinou v souvislosti s fotbalem. A když se po kvalifikační výhře nad Slovenskem, která stvrdila postup Čechů na Euro z prvního místa, ocitl nad hlavami hráčů, byly na jeho tváři i přes jistý úsměv znát plaché rozpaky. Možná i proto ho z míry nevyvedlo ani ocenění na trenérském poli. "Podobné ankety si moc nepřipouštím. Je to hezké, ale já si z toho nic nedělám. Není to pro mě zásadní věc," odbyl novinářský dotaz Brückner.

Jak sám tvrdí, fotbal je především týmovým sportem a jednotlivec, byť trenér, v něm sám moc nezmůže. "Pokud jsem nějaké ocenění dostal, je to především ocenění celého kolektivu, všech kluků, kteří v týmu hrají," nadhodil Brückner svůj pohled na ocenění v hodnocení reprezentačních koučů.

Na Sportovce roku nepřišel 

Možná i proto se kouč národního týmu neobjevil ani na sobotním vyhlášení tradiční ankety o Sportovce roku. A to i přesto, že jeho tým byl mezi třemi nominovanými kolektivy. Ocenění sice nakonec získala reprezentace dvacetiletých za světové stříbro z Kanady, i tak ale někteří lidé kouče A-mužstva na vyhlášení postrádali. "Byl tam pan Rada a to je podle mě adekvátní náhrada. Jsme u týmu rovnocennými partnery, tak proč by nemohl mužstvo zastupovat právě on," prohlašuje trenér. Sám prý na všemožná vyhlašování příliš rád nechodí. "Nemusím to...," naznačil.

Přesto se návštěv podobných akcí  úplně nezřekl. "Může se stát, že až něco vyhrajeme, že cenu budu přebírat já," pousmál se muž, jenž je  občas přezdíván "Kamenná tvář".

Roztaje Brückner na Euru?

Šanci dát průchod svým emocím bude mít kouč národního týmu už v červnu na evropském šampionátu. Už teď buduje tým, který bude v Rakousku a Švýcarsku obhajovat bronzové medaile z Portugalska. "Mám představu, kdo by měl jet. Vybírat budu z okruhu nějakých pětatřiceti jmen," naznačil.

Pokud se jeho "vyvolení" trefí do formy a budou mít i dostatečnou dávku štěstí, možná bude kouč opět létat nad hlavami hráčů a na jeho tváři se znovu objeví nehraný upřímný úsměv. A možná si kouč dokonce půjde i pro ocenění, kterou by mohla být evropská medaile. To se ale uvidí až za půl roku. Do té doby zřejmě bude Brücknerova tvář připomínat spíše onen zmíněný kámen.  

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události