Hokej

Hokejové kluby mají novou módu, "kradou" si trenéry

Ještě nedávno by to možná nikoho ani nenapadlo, teď se to ale začíná stávat módou. Hokejové kluby si už navzájem nepřetahují jen hráče. Žádaným zbožím se stali také trenéři. Zatím poslední trenérský "přestup" Vladimíra Kýhose mezi prvoligovými rivaly z Chomutova a Brna vyvolal slušný rozruch. K přestupu totiž došlo mezi dvěma žhavými adepty na postup do baráže o extraligu.


Výměna trenérů, letošní hit 1. ligy

Trenér hokejového klubu, to je čím dál rizikovější práce. Jen v letošním ročníku O2 extraligy jich padlo už pět, to je více než třetina všech koučů v nejvyšší soutěži. Ještě horší pozici ale mají trenéři v 1. lize. Stejného kouče, jako na začátku sezony, už tam mají ze šestnácti týmů pouze v Hradci Králové, Vrchlabí, Berouně, Olomouci a Ostravě. Všechny ostatní kluby muže na lavičce vyměnily buď dobrovolně, nebo proto, že jim jejich kouče vyfoukla konkurence.

Rekordmany jsou pak týmy Jihlavy a Kadaně, které měnily kouče dokonce davkrát. Druhá změna přitom byla v obou klubech poměrně kuriózní. V Jihlavě si ji vynutila dozorčí rada, jíž se na lavičce nezdál Petr Kaňkovský kvůli tomu, že byl zároveň sportovním manažerem týmu. "Měl by nadále vykonávat svou původní funkci asportovního manažera," znělo vysvětlení dozorčí rady klubu. O necelý měsíc později už Kaňkovský vedl Mladou Boleslav. 

Kadani zase nového trenéra Martina Pešouta vyfoukl sousední Chomutov poté, co přišel o Vladimíra Kýhose, jehož zlanařilo Brno. Pešout přitom vedl Kadaň jen ve třech zápasech, klub ho totiž angažoval během vánoční přestávky. "Vše je rozhodnuto s dobrým úmyslem pro celý Projekt 3K, který má jeden velký cíl a to vybojovat našemu regionu Extraligu ledního hokeje, vysvětlil kadaňský klub ztrátu Pešouta. Právě Kadaň spolu s Chomutovem a Kláštercem nad Ohři vytvořila projekt, který by měl díky vzájemné spolupráci dotlačit chomutovský klub do extraligy.  

Případ Kýhos, zloba ze severu Čech

Opravdu zlou krev ale vyvolal až nečekaný přestup Vladimíra Kýhose z Chomutova do Brna. Na severu Čech strávil devět sezon, během nichž dovedl klub například do baráže s Karlovými Vary, nebo do finále pla off proti Ústí nad Labem v minulé sezoně. Chomutov dokonce vedl 2:1 a zápasy, sérii ale ztratil stejně, jako před třemi roky v semifinále s Českými Budějovicemi.

Tak jako tak v Chomutově nesli Kýhosův náhlý odchod ke konkurenci těžce. "V posledních letech zdaleka neodváděl práci, která se od něj očekávala a už v minulé sezóně bylo jeho působení u hlavního mužstva velmi nahnuté. Nyní se potrvdilo, že jeho proklamovaný patriotismus je pouze dobrý herecký výkon. Srdce na správném místě rozhodně nemá," praví se v hodně emotivním prohlášení klubu na oficiálním webu klhchomutov.cz. "Oslovila ho Kometa Brno a trenér Kýhos, přestože má platnou smlouvu v Chomutově, trval na svém odchodu. Vedení chomutovského klubu totiž nehodlalo akceptovat jeho přehnané finanční požadavky. Již nyní je trenér Kýhos jedním z nejlépe placených trenérů v první lize a za své peníze se prakticky účastnil pouze tréninku a zápasů (mnohdy ani to ne). Vedení klubu se tedy rozhodlo, že pokud trenéra Kýhose zajímají pouze peníze, nebude již na severu Čech nadále působit," tvrdí navíc severočeský klub.

Sám Kýhos bere pláč svého bývalého zaměstnavatele s nadhledem. "Mrzelo mě, co napsali. Asi jsou ti lidé ješitní a vadilo jim, že mne nevyhodili oni a že jsem odešel sám. Já jsem s nimi měl korektní vztahy a myslím si, že jsem až tak nic špatného neudělal, to tak v hokeji bývá. Po sezoně by se mnou třeba ukončili smlouvu a nemohl bych nic dělat, navíc pro mne nabídka z Brna byla výzvou," řekl v rozhovoru pro brněnský klubový web.

Pikantní je, že oba kluby bojují o postup do extraligy a dost možná se vzájemně utkají v play off 1. ligy.

V "zakázaných" vodách lovilo i Ústí

Kýhosův přestup ale nebyl v této sezoně prvním takovým případem. Už o Vánocích zalovil v do té doby zakázaných vodách nováček 1. ligy z Ústí nad Labem. Poté, co odvolal Vladimíra Evana, sáhl si pro kouče do Mladé Boleslavi, s níž se v minulých sezonách pral o postu do extraligy. A co víc, vše nasvědčuje tomu, že by se oba kluby mohly utkat i v této sezoně a to dokonce v baráži. Ústí je totiž v extralize beznadějně poslední, zatímco Boleslav 1. ligu vede. I proto Boleslavské odchod Jana Votruby právě do Ústí pořádně naštval. "Vzhledem ke skutečnostem, že trenér již před vánočními svátky začal jednat s Ústím nad Labem, aniž by vedení klubu oznámil svůj úmysl opustit náš tým před nejdůležitější částí sezóny, vedení BK Mladá Boleslav a.s. se rozhodlo, že tohoto trenéra, kterému BK a hokej zde nepřirostl k srdci na tolik, aby dokončil rozdělanou práci, nechce dále u týmu," píše klub v oficiálním prohlášení.

S Votrubovým odchodem se ale středočeský lídr 1. ligy smiřoval dost těžko. "Je velmi zarážející, že trenér se takto rozhodl i přesto, že mu byly vytvořeny velice dobré podmínky pro jeho práci. Nehledě na to, že se rozhodl pro klub, který se v současné době potácí na dně extraligové tabulky a je vážným adeptem na to být soupeřem nejlepšímu týmu I. ligy v jarní baráži," píše se dále v klubovém prohlášení.

Ústí ale o kouče stálo a nefér krok si nepřipouští. „Jsme si vědomi, že jsme tímto krokem způsobili klubu BK Mladá Boleslav problém s hlavním trenérem, a proto bych rád touto cestou poděkoval vedení BK Mladá Boleslav, přímo pak majiteli klubu panu Janu Plachému, za velice rychlé a korektní jednání. Mezi kluby došlo k finanční náhradě za trenéra Jana Votrubu," prohlásil generální manažer Ústckých Lvů David Šaffer.

 

Trejd Bokroše ze Zlína do Pardubic nevyšel

Vůbec prvním velkým trenérským trejdem v českých hokejových dějinách ale mohl být přestup Ernesta Bokroše ze Zlína do Pardubic. Vicemistr po odvolání Miloše Říhy stál právě o zlínského lodivoda, toho ale klub nepustil. Sám Zlín přitom nakonec ke konkurenci sáhl, byť do zahraničí. Když odstoupil Ernest Bokroš, stáhl si klub z Nitry Rostislava Vlacha.


Kdo komu přetáhl trenéra

Extraliga

Ústí nad Labem

Po mizerných výsledcích sáhli v týmu extraligového nováčka k odvolání kouče Vladimíra Evana. Dali mu tím hezký dárek pod stromeček, Evana se totiž klub zbavil na Štědrý den. Mnohem větší rozruch ale vyvolalo jméno Evanova nástupce. Klub totiž sáhl po Janu Votrubovi z prvoligové Mladé Boleslavi. Oba kluby byly velkými rivaly už o soutěž níž, kde dva roky po sobě bojovaly o volné místo v extralize, zášť ale zřejmě nezmizí ani letos. Mladá Bboleslav totiž vede prvoligovou skupinu Západ a je zřejmě největším favoritem na postup do extraligové baráže. A v ní potká s největší pravděpodobnotí právě Ústí.

Pardubice, Vítkovice

Když se klubu nedařilo a Moeller odvolal Miloše Říhu, hodně nahlas se hovořilo o tom, že chce ze Zlína vytrejdovat Ernesta Bokroše. K tomu nakonec nedošlo, Bokroš ale nakonec ve Zlíně skončil sám. Už za pár dní po něm sáhly Vítkovice. 

Zlín

Když  z postu trenéra odstoupil Ernerst Bokroš, klub náhradu nehledal dlouho. Sáhl do Nitry po Rostislavu Vlachovi. Tam Vlach zamířil poté, co definitivně padla šance, že by mohl hrát Vsetín extraligu. "S Nitrou jsme nejednali, Rosťa si všechno vyřešil sám," řekl generální manažer zlínského klubu Miroslav Michalovský. 

1. liga

Šumperk

Novou módu přetahování trenérů odstartoval v této sezoně prvoligový nováček ze Šumperka. Po utkání v Třebíči odvolal kouče Jindřicha Setikovského a pozici nabídl třebíčskému asistentovi Jiřímu Otoupalíkovi. Ten místo vzal a horácký klub opustil.

Brno

Asi největší "přestupová" trenérská bomba sezony. Devět let stál na lavičce Chomutova Vladimír Kýhos. Jednou dovedl klub do baráže proti Karlovým Varům, v play off 1. ligy potrápil později postupující České Budějovice a loni také Ústí nad Labem. V obou případech vedli Chomutovští 2:1 na zápasy, sérii ale prohráli. A právě Kýhose přetáhl v minulých dnech Chomutovu konkurent z Brna. Ani jeden tým se přitom netají svými postupovými plány, ke všemu se mohou potkat v prvoligovém semifinále play off. Především v Chomutově vyvolal přestup Kýhose velký rozruch, klub dokonce hovoří o zradě.

Chomutov

Severočeský klub dlouho bez trenéra nebyl. Sáhl do nedaleké Kadaně pro Martina Pešouta, za něhož do klubu, s nímž má uzavřenu užší spolupráci, poslal svého kouče juniorů Milana Kašpárka.

Mladá Boleslav

V případě Petra Kaňkovského nejde o lanaření. Bývalý reprezentant byl i přes slušné výsledky odvolán dozorčí radou Dukly Jihlava z lavičky kvůli tomu, aby "mohl plnit práci sportovního manažera". Jenomže ke konci roku se Kaňkovský rozhodl z Dukly odejít úplně. O pár dní později už stál na lavičce Mladé Boleslavi, s níž mimochodem před sezonou i během ní vytrejdoval nejvíce hráčů. Kaňkovský už totiž v Boleslavi působil jako sportovní manažer i trenér už v minulosti.

Zdroj: Dušan Vrbecký


Trenérské změny v extralize

Třinec: Pavla Marka nahradil Břetislav Kopřiva

Vítkovice: Miroslava Fryčera nahradil Ernest Bokroš

Pardubice: Miloše Říhu nahradil Jiří Šejba

Zlín: Ernesta Bokroše nahradil Rotislav Vlach 

Ústí nad Labem: Vladimír Evan - Jan Votruba

1. liga, skupina Západ

Mladá Boleslav: Jana Votrubu nahradil Petr Kaňkovský

Chomutov: Vladimíra Kýhose nahradil Martin Pešout

Kadaň: Miroslava Nováka nahradil Martin Pešout, toho vystřídal Milan Kašpárek

Most: Ladislava Koldu nahradil Jan Peroutka

1. liga, skupina Východ

Brno: Rostislava Čadu nahradil Vladmír Kýhos

Havířov: Aloise Chlustinu nahradil Jiří Režnar

Jihlava: Aleše Tomáška nahradil Petr Kaňkovský, toho vystřídal Karel Dvořák

Třebíč: Josefa Horešovského nahradil Kamil Pokorný

Prostějov: Martina Stloukala nahradil Radomír Kužílek

Šumperk: Jindřicha Setikovského nahradil Jiří Otoupalík

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události