Sport

Blamáž v Harrachově, JURY nezvládla závod

První závod Světového poháru v letech na lyžích zůstal na mamutím můstku v Harrachově bez vítěze. JURY totiž nejdřív těsně před koncem zrušila první kolo a poté nenechala závodníky dokončit ani to druhé. Závod by měl být dokončen v neděli dopoledne, odpoledne je na programu druhé klání.

Ostuda JURY, zrušila celé kolo

V Harrachově to dlouho i přes nepříliš dobré počasí vypadalo, že se závod uskuteční. I když pršelo, skokani na dobře připravném můstku absolvovali prakticky celé první kolo. Tedy až na posledních šest letců. Po více než dvousetmetrovém skoku Simona Ammanna totiž JURY rozhodla celé první kolo zrušit. "Zvyšovala se nájezdová rychlost a JURY se bála, že nejlepší skokani budou skákat příliš daleko, což by nebylo bezpečné," řekl šéf skokanské sekce Mezinárodního lyžařského svazu Walter Hofer.

Doskáče se v neděli?

Sami závodníci dávali jasně najevo, že se jim rozhodnutí nelíbí, nadšeni nebyli ani pořadatelé. Už před závodem totiž deklarovali, že na můstku je možné bezpečně létat až k metě 220 metrů. I tak bylo celé kolo anulováno a začínalo se znovu. Jenomže závod stejně dokončen nebyl. V Harrachově se totiž stále točil vítr a navíc se nad areálem bez umělého osvětlení začínalo stmívat. "Počasí nebylo ideální a také se snižovala viditelnost. Rozhodli jsme se proto závod přesunout na nedělní dopoledne," dodal Hofer. Výsledky tak zatím nebyly anulovány úplně, i když opakovný skok prvního kola stihla jen polovina závodníků. V neděli dpoledne by měl být závod podle JURy dokončen. Od 13.45 hodin je pak na programu původně plánovaný nedělní závod.

Čechům se nevedlo

Nijak zvlášť se lety nepovedly českým skokanům. Na postupových místech do druhého kola byla ješt před zrušením celého prvního kola trojice českých reprezentantů - Roman Koudelka, Antonín Hájek a Borek Sedlák. Naopak vypadli Lukáš Hlava a Jan Matura. V opakovaném kole se skok vydařil jen Janu Maturovi, který dolétl na metu 170,5 mtrů a ve chvíli, kdy byl závod přerušen, mu patřila sedmá pozice. Sedlák skočil 154,5, Hlava 140,5 a Hájek dokonce jen 132,5 metru. Roman Koudelka svůj soutěžní skok vůbec nestihl.  Průběžné první místo patřilo při přerušení závodu Švýcaru Landertovi za 188,5 metru. Na můstku ale v tu chvíli čekalo ještě dvacet závodníků včetně těch nejlepších.

"Já nechápu, co to má znamenat? To si z nás snad dělají srandu," ulevil si nad rozhodnutím JURY Borek Slezák a Antonín Hájek šel ve spekulacích ještě dál: "Bylo to určitě ovlivněné tím, že to Adam Malysz v prvním kole zkazil, je tady hodně Poláků, někteří trenéři si stěžovali Hoferovi."

Proč se znovu začalo? Nikdo neví

Většina přítomných nechápala, proč se závod znovu rozjel, když vítr nepolevoval, naopak jeho intenzita ještě stoupala. "Až to tam samo nahoře zavíralo dveře," prohlásil Sedlák. "To se musíte zeptat jury," namítl Hofer. "Podle mého udělali dobrou práci. Na odrazu byl velký vítr, na nebezpečí museli reagovat rychle," odmítal skandál.
"Cítil jsem, že mě tlačil vítr zezadu a sfouklo mě to," vykládal Sedlák. "Jsem rád, že jsem si dole zul sám lyže. I kdybych skočil sebelépe, v těchto podmínkách to nešlo," uvedl Hájek. Podle něj byl nesmysl skákat. "Je tlak, aby se to odskákalo kvůli televizi, ale dneska to mohlo být nebezpečné," řekl Hájek.
Jako jediný na opakování vydělal Jan Matura, který se zlepšil. "Doufal jsem, že se to po tom prvním kole zruší, abych si mohl polepšit, ale že to zruší skoro až na konci, tak mě to překvapilo. Asi to trochu bylo kvůli polským fanouškům," mínil. Druhé kolo podle něj nebylo regulérní už vůbec. "Je dobře, že to zrušili. Dneska se skákat nedalo," doplnil Roman Koudelka, který se ke druhému pokusu vůbec nedostal.

 

Nova.cz, Reuters
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události