Hokej

Video: Hokejová lahůdka současnosti, gól z otočky

Video: Hokejová lahůdka současnosti, gól z otočky

Je to jako zlý sen pro brankáře, zato fanoušci se tetelí blahem. Staronová specialita českých hokejových střelců - gól z otočky - dělá z úspěšných exekutorů hrdiny okamžiku. A gólmani je proklínají. Na tuhle fintu zatím nenašli protizbraň, mohou jen doufat, že hráč odkrytou polovinu branky bekhendem netrefí.


Nájezd, otočka, gól 

Dlouho ty vypadá, jako kdyby hokejista ani nechtěl zakončit, nebo nevěděl, jak na to. Jenomže je to přesně naopak. Náznakem blafáku si vyláká brankáře k tyči, pak prudce zabrzdí, otočí se o 360 stupňů a bekhlendem zasune puk k volné tyči. Dokonalá ukázka chytrosti a elegance, kterou, když se povede, diváci většinou ocení aplauzem ve stoje. A brankář klopí zrak. Přestože neudělal nic špatně, před diváky vypadá jako kašpar.

"Je pravda, že se při takových gólech vztekám i na tréninku, když to na mě kluci zkoušejí," přiznává gólman Karlových Varů Lukáš Sáblík, který dostal branku z otočky v roce 2002 od libereckého Angera Krsteva. Na tuhle fintu zatím brankáři nenašli protizbraň.  Hráči ji ale nemohou uplatnit vždy. Jsou vlastně jen dvě situace, při nichž je možné otočky provést. Z tresntého střílení, nebo při sólovém úniku. "V jiné situaci to ani nejde, protože na vás visí obránce a tohle chce hodně času," dodává brankář.

Nová česká specialita

Góly z otočky jsou poslední dobou specialitou především v českých soutěžích, jakoby potvrzovaly hravost našeho národa. Za posledních osm dní byly k vidění hned na dvou stradionech. U akce, kterou si někdo dovolí sotva jednou za sezonu, poměrně nečekaná frekvence. "Poslední dobou jsem to zkoušel na tréninku, gólmani už moje nájezdy znají, tak jsem chtěl udělat něco nového," vyprávěl po sobotním prvoligovém utkání Dukly Jihlava s Havířovem kapitán týmu z Vysočiny Oldřich Bakus, který parádičkou z otočky překonal havířovského Michala Valenta při trestném střílení (viz. video HC Dukla Jihlava). "Ale rozhodl jsem se až na modré," přiznal úspěšný exekutor, který tak napodobil kladenského Tomáše Hornu, jenž se stejným způsobem trefil 11. ledna proti Třinci. "No jo, kluci už se mě v kabině ptali, jestli jsem ho chtěl napodobit, ale já tu akci vůbec neviděl," dušoval se po zápase Bakus.  

I Horna prý byl veden touhou vyzkoušet na soupeřova gólmana novou kulišárnu.  Jeho akce byla navlas stejná, jako Bakusova, jen se jako pravák točil na opačnou stranu. "Viděl jsem to asi před dvěma nebo třemi lety u jednoho hráče v NHL a poslední dobou to víckrát zkoušel na tréninku," vypráví na klubovém webu Horna. Svou otočkou si vychutnal brankáře Martina Vojtka, který se jen stihl za pukem ohlédnout. "Myslel jsem, že se brankář víc hne, poodjede do strany, ale on zůstal stát. Jinak to bylo myšlené přesně tak, jak jsem to udělal," dodal Horna.

Průkopníkem Krstev

O převratnou novinku v zakončení ale rozhodně nejde. Zřejmě jako první u nás předvedl v březnu 2002 unikátní kličku obránce Liberce Angel Krstev. V prvním utkání finále 1. ligy tímto způsobem pokořil po samostatném nájezdu tehdy jihlavského gólmana Lukáše Sáblíka a odstartoval tak úspěšnou cestu Liberce do extraligy. "Na tu branku si pamatuju. Od hráče to chce hodně drzosti a sebevědomí, v zápase si to dovolí málokdo. Naštěstí jsem už nikdy takový gól v zápase nedostal," vzpomíná Sáblík.

Jen o den později se Krstevovou akcí nechal inspirovat i tehdejší lídr extraligového kanadského bodování Richard Král při zápase se Spartou. I on dokázal vylákat Petra Břízu k tyči, z otočky ale puk poslal těsně vedle branky. "Viděl jsem, jak to provedl Krstev a líbilo se mi to, bohužel kousek chyběl," litoval tehdy Král. Právě on předvedl asi jediný způsob, jak z téhle povedené akce nedat gól.

Brankář, který se snaží vykrýt prostor hráčova střeleckého úhlu už totiž nemá šanci na otočku reagovat. "Je to opravdu těžké, puk je chvíli na jedné straně a najednou se s ním hráč otočí na druhou stranu. Chytá se to hodně špatně, snad jedině zkusit to ustát a předvídat," přemýšlí Sáblík nad tím, jak gólům v podobné situaci zabránit. Problémem podle něj je, že si v zápase podobnou fintu opravdu dovolí jen málokdo. "A proto můžete něco takového čekat jen těžko," myslí si extraligový gólman Karlových Varů.

Inspirace Forsbergem?

Podobné lišácké kousky nadchnou hokejové labužníky vždy a samozřejmě inspirují další hráče. Prazáklad nečekané otočky je možné hledat v roce 1994 na olympiádě v Lillehammeru. Autorem byl Peter Forsberg, jenž nezapomenutelnou parádičkou při penaltovém rozstřelu rozhodl o zisku  zlatých medailí pro Švédy na úkor Kanady (video youtube.com zde).

I Forsberg si nalákal gólmana k tyči, naznačil brafák a otočku, pak ale jednoruč zasunul puk do prázdné brány.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události