Hokej

Gólmani pro MS? Kdo doplní Vokouna s Hniličkou?

Gólmani pro MS? Kdo doplní Vokouna s Hniličkou?
Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký

Hokejový šampionát se sice v Kanadě koná až za čtyři měsíce, reprezentační trenér Alois Hadamczik už ale řeší otázku, koho nominovat. Nejen proto, že se hraje v zámoří a ve prospěch hráčů z NHL může hovořit například výhoda zkušeností z užšího kluziště, ale i proto, že musí vyřešit i ožehavou otázku gólmanů.

Brankáři? Hnilička, Vokoun a ...
V první řadě musí kouč národního týmu vyřešit otázku brankářů. A zatím se zdá, že by právě tohle mohl být možná nejsnazší úkol. Zatímco totiž i na třetí turnaj Euro Hockey Tour v sezoně pozval Milana Hniličku, pozice dvojky se opět mění. Po Tomáši Dubovi, Marku Pincovi, Romanu Málkovi a Lukáši Mensatorovi jede tentokrát Adam Svoboda. Sám kouč ale přiznává, že střídající se turnajové „dvojky" stejně mnoho šancí na mistrovství světa nemají. „Milan je rozhodně jedním z těch, kteří mají velkou šanci na mistrovství světa jet. Reprezentovat by nás měli ti, kteří nejlépe zvládnou Euro Hockey Tour a ti, kteří mají opravdu velké zkušenosti. To platí i o brankářích, přece si nemůžeme dovolit nechat doma gólmana, který chytal v NHL a který pode mnou vychytal dvě medaile," staví se Hadamczik za Hniličku.
A kdo k němu? „Venku máme výborné gólmany, ať už je to Pavelec, nebo Schwarz. Když ale bude zdravý Tomáš Vokoun, počítáme s ním. A kdo k němu? Nejspíš Hnilička, třetí jméno je ve hvězdách. Není vůbec vyloučeno, že to bude třeba právě Pavelec, který poslední dobou prokazuje opravdu dobré výkony.
V takovém případě by se vůbec nedostalo na ty, kteří celou sezonu objíždějí turnaje Euro Hockey Tour spolu s Milanem Hniličkou. Tím, kdo pojede do Švédska je Adam Svoboda ze Slavie. „Adam podává na Slavii velice dobré výkony, i když jsme sledovali i Marka Pince a Tomáše Dubu," vysvětlil trenér, jenž do Finska vezl Tomáše Dubu a v Rusku dal šanci Lukáši Mensatorovi.

Severní Amerika nám nemá co diktovat
Že by ovšem Hadamczik v souvislosti s konečnou nominací na mistrovství světa preferoval zámořské hráče sám odmítá. „Severní Amerika nemá do české nominace co mluvit, rozhodně nehrozí tlaky, aby bylo v týmu více hráčů z NHL jen kvůli tomu, že se hraje právě tam. Každý hráč ví, že se v nominaci může objevit v případ, že podá nadprůměrné výkony," tvrdí trenér, zároveň ale přiznal, že zámořskou soutěž sleduje také. „Zatím je stále prioritní to, že sestavujeme mužstvo na turnaje Euro Hockey Tour. Ale každodenní náplní práce trenéra je i sledování hráčů v Americe, jakou mají výkonnost, formu, zdravotní stav. Může se zdát, že je šampionát daleko, ale tak to není. Nicméně při současné vyrovnanosti NHL si to, které hráče bychom chtěli, můžeme jen říkat," prohlásil Hadamczik.

Doma na užším kluzišti
Šampionát je sice relativně daleko, jenomže kromě blížících se hokejových her ve Švédsku už bude mít kouč jen jednu příležitost vidět hráče na vlastní oči. Závěrečným turnajem před odletem do Kanady bude letos domácí turnaj. „Je dobře, že tu možnost ještě budeme mít, přesun termínu z října na jaro se mi zamlouvá," přiznal kouč. Ten navíc spoléhá, že alespoň zde už bude moci vyzkoušet i případné posily z NHL. „Snad už se někteří kluci vrátí," doufá.
Hrát se ovšem nebude v liberecké Tipsport Aréně, pořadatelé chtějí letos poslední turnaj Euro Hockey Tour uspořádat jinde. „Ještě není definitivně rozhodnuto, jaké to bude místo, ale svaz to oznámí co nejdříve," vysvětlil generální sekretář Českého hokejového svazu Martin Urban. Důvodů prý bylo více. „Samozřejmě, že do toho mají co mluvit hlavní partneři, tedy ti, co dávají peníze," říká Urban. Dalším důležitým faktorem byly rozměry kluziště. „Bude to poslední turnaj před mistrovstvím světa a my chceme, aby se hrálo na užším kluzišti bližším kanadským rozměrům. V Liberci je ale jedno z největších hřišť v soutěži," vysvětlil. Turnaj se tak nejspíš odehraje v Praze.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události