Hokej

Halas dal zapravdu Pardubicím, penalta být neměla

Halas dal zapravdu Pardubicím, penalta být neměla
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Hokejisté Pardubic neprožívají dobrou sezonu. Její úvod strávili ve vyhnanství a cestováním po cizích stadionech, dlouho se nemohli chytit a v tabulce vězí mezi týmy, které čeká boj o záchranu. Trenéra Říhu vystřídal Jiří Šejba, ale k vzestupu to nepomohlo. A teď klub drtí i nepřízeň osudu. Žlučí mu hnulo především nedělní trestné střílení Slavie, nařízené za hození hole gólmanem Lašákem.

Gólman hůl nehodil, přesto se jel nájezd

Byla to opravdu paradoxní situace. Před brankářem Lašákem byli v tu chvíli jen dva pardubičtí beci,  pouze z dálky celé situaci přihlížel útočník Slavie Jakub Klepiš, který se ale do akce vůbec nezapojil. V tu chvíli pardubický bek Jakub Nakládal převzal před brankou kotouč  a snažil se jej vyvézt za branku. Při tom ale zavadil o hůl Jána Lašáka a nechtěně mu ji vyrazil z ruky. Sudí Husička neváhal a nařídil trestné střílení za hození hole, z něhož Jaroslav Bednář poslal Slavii do dvougólového vedení. "Jánkovi vykopl hokejku spoluhráč a my jsme byli potrestáni trestným střílením. Záznam televize potvrdil, že to tak bylo," říká na klubovém webu naštvaný šéf pardubického klubu Zbyněk Kusý.

Rozhodnutí sudího nemůže pochopit ani s několikadenním odstupem. A zapravdu mu dávají i pravidla ledního hokeje, i když právě ona možná dovolují různý výklad. "Poloha puku či hráče s pukem v okamžiku, kdy je hůl nebo jakákoli její část či jakýkoli předmět vyhozen, vystřelen nebo nasměrován (jakoukoli čás tí těla) soupeřem ve směru puku nebo hráče s pukem je rozhodujícím faktorem pro rozhodnutí, zda uložit menší trest či nařídit trestné střílení," říkají pravidla.

Halas: Husička pochybil

Pardubický šéf Kusý se v souvislosti s trestným střílením pustil i do kritiky sudích. "Když se vyjádřím k rozhodčím, tak mi hned jako bumerang přiletí několikatisícová pokuta. Já se k rozhodčím vyjadřoval pravidelně a vcelku pravidelně jsem přispíval do fondu APK pokutami," tvrdí Kusý naštvaně s tím, že mu přijatelné vysvětlení nepodal ani předseda komise rozhodčích Pavel Halas. "Neodpověděl mi tak, aby mě to uspokojilo a bylo vysvětlitelné pro náš tým a klub," říká pardubický šéf.

Jenomže Halas je poněkud jiného mínění a navíc dává pardubickému klubu ve věci trestného střílení zapravdu. "Nejsem si vědom toho, že by klub do dnešního dne podal stížnost na výkon rozhodčího Husičky. Přesto jsem se touto zajímavou situací zabýval s níže popsaným stanoviskem," řekl pro nova.cz Pavel Halas. Podle něj "rozhodčí Husička nepostupoval v souladu s pravidlovým výkladem." Podle něj totiž obránce podle všeho vyrazil brankáři hůl z ruky nechtěně, navíc hůl ani nezasáhla kotouč, což je podle pravidel jedním ze základních předpokladů pro odpísání trestného střílení.

"Jestliže hůl nebo její část, nebo jakýkoli předmět je vyhozen, vystřelen či nasměrován (jakoukoli částí těla) hráčem nebo brankářem na ledě a nijak nebrání hře, hráči či brankáři se neuloží žádný trest," cituje Halas pravidla.

Sudí Husička podle něj dostane za svůj omyl pokutu ve výši jedné třetiny celkové adměny za řízení zápasu, což bude několik tisíc korun.

Play off v nedohlednu?

Proč se v Pardubicích kvůli trestnému střílení tak zlobí? I proto, že klub bojuje o play off. A zatím se mu příliš nedaří, na postupovou desátou příčku ztrácí osm bodů. Už dnes ale může být všechno jinak. Moeller hostí v dohrávce 8. kola předposlední Zlín a ztrátu může stáhnout na "hratelných" pět bodů. Co je ve hře ví moc dobře i Kusý. "Podají-li kluci soustředěný, obětavý výkon, můžeme očekávat, že se ztráta sníží. Ale výkon musí být kvalitní a úspěšný opakovaně. Pokud tomu tak nebude, znamená to pro nás konečnou. Máme okolo sebe zkušená mužstva, která si svůj náskok pohlídají," tvrdí šéf klubu.

Pardubice mají opravdu nůž na krku. Výhra nad Zlínem znamená při dorovnání počtu zápasů snížení ztráty a udržení naděje na postup do vyřazovacích bojů. Pokud ale Moeller dnešní zápas se Zlínem nezvládne, může se pomalu začít chystat na boje o udržení. A to asi od úřadujícího vicemistra s jedním z nejvyšších rozpočtů v soutěži čekal málokdo. Utkání začíná v Pardubicích dnes v 18 hodin.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události