Sport

Nové Město se chystá na rekordní příval biatlonistů

Nové Město se chystá na rekordní příval biatlonistů
Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký

Evropská biatlonová elita si dá v polovině února dostaveníčko v České republice. V Novém Městě na Moravě se totiž koná od 20. do 24. února mistrovství Evropy v této disciplíně. A zdá se, že to bude šampionát rekordní. Už nyní je prý totiž přihlášeno nejvíce závodníků v historii.

Po Tour de Ski vítá Nové Město i biatlon 

Nové Město na Moravě hostí evropský šampionát biatlonistů vůbec poprvé, zdejší běžecký areál totiž doznal změn a byly zde vyubudovány střelnice. "Navíc zde bývá dobrá divácká kulisa 

Organizátoři se už nyní mohou těšit na rekordní účast v historii evropských šampionátů. "Hlásí se nám hodně závodníků, i když mistrovství Evropy bezprostředně navazuje na mistrovství světa. Je opravdu velký zájem, možná i proto, že závodníci, kteří měli omezenou účast ve Světovém poháru, se zde mohou prezentovat," říká šéf závodu Vlastimil Jakeš.

Čeká se rekordní obsazení

Přihlášeno je prý už teď asi 95 mužů a 75 juniorů, 65 žen a 70 juniorek. Každá země přitom může obsadit maximálně čtyři závodníky. Každopádně už teď máme přihlášky od 35 národů," dodává Jakeš.  Jde totiž o tzv. otevřené mistrovství Evropy, kterého se mohou zúčastnit i závodníci z jiných zemí. "Máme přihlášky z Kanady, USA, ale i z Austrálie a možná bude i Brazilec," doplnil Jakeš.

A jména? "Český tým se představí v nejsilnějším složení, ale můžeme taky postavit jen čtyři, takže ještě bude tlačenice. Diváci se tak mohou těšit například i na loňského medailistu Michala Šlesingera nebo Michala Holubce, který kvůli Novému Městu dokonce vynechává mistrovství světa. "Michal Šlesingr ale laťku loni nasadil hodně vysoko, navíc to klukům letos moc nejezdí a nestřílí. Přesto bychom rádi obhájili loňské pozice," přeje předseda biatlonového svazu Václav Fiřtík.

"Největším tahákem ale bude norská reprezentace v čele s Larsem Bergerem, přihlášen je i medailista Tomáš Sikora," vypočítává Jakeš.   

Počasí je proti, ale mistrovství bude 

Přípravy jsou v plném proudu, ale počasí je trochu proti. Po Tour de Ski všechno vypadalo bezproblémově, déšť ale  osmdesáticentimetrovou vrstvu sněhu  snížil. "Už se nám ale podařilo dostříkat nový sníh a protože se má ochladit, počítáme s tím, že ještě nějaký sníh připravíme," tvrdí Jakeš. Zasněžený je momentálně celý okruh o délce 3,75 km z Tour de Ski. "To by nám stačilo, až na první závod mužů, pro který potřebujeme okruh 4 km. Takže nám zbývá dosněžit asi 200 metrů," vysvtlil Jakeš.

Šampionát by navíc měl být přípravou i na světové šampionáty v letech 2012 nebo 2013. "Chceme se ucházet o jeden z těchto dvou šamiponátů, i když budeme mít těžkou konkurenci. Už z toho důvodu musíme mistrovství Evrop uspořádat stůj co stůj, kdybychom měli vozit sníh ze zimních stadionů po republice," prohlásil předseda organizačního výboru Jiří Hamza. Rozpočet mistrovství by se přitom měl pohybovat mezi 10 a 15 miliony. "Bude to záviset na počtu přihlášených účastníků," dodal Hamza.

Program ME v Novém Městě

20. února: 20 km muži (9 hod.), 15 km ženy (13 hod.) s individuálním startem

22. února: sprint mužů na 10 km (9.30 hod.), sprint žen na 7,5 km (12 hod.)

23. února: 12,5 km muži stíhací závod (10 hod.), 10 km ženy stíhací  závod (13.15 hod.)

24. února: štafera mužů (10 hod.), štafeta žen  (12.20 hod.)

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události