Sport

Biatlonisté odjeli na MS bez medailových ambicí

Už v sobotu začíná ve švédském Östersundu mistrovství světa biatlonistů. V nominaci nechybí ani loňské překvapení, dvojnásobný medailista Michal Šlesingr. Český biatlonový svaz ale s opakováním "zázraku" raději moc nepočítá. "Brali bychom nějaké umístění do osmičky," prohlásil svazový šéf Václav Fiřtík. Větší naděje si přece jen dává až do domácího mistrovství Evropy, které se od 24. února koná v Novém Městě na Moravě.

Na mistrovství světa bez Holubce 

Od soboty se ve Švédsku koná biatlonové mistrovství světa. Komu nakonec dal trenér a svaz důvěru?

"Nominováni jsou Šlesingr, Vítek, Dostál, Moravec a Soukup, vypadl Holubec, který se bude připravovat na mistrovství Evropy. V ženské  kategorii pojedou na mistrovství světa Vejnarová, Rezlerová, Vítková a Tryznová."  

S jakými ambicemi na šampionát odjíždíte?

"Byl bych spokojen s nějakým umístěním do osmičky. Medaile asi zůstává spíš snem. Bude to těžké, navíc se letos našim závodníkům moc nedaří, ale třeba se nějaký závod povede."

O evropské medaile doma

Ovšem prakticky hned po návratu vás čeká i evropský šampionát (více zde) a to přímo doma v Novém Městě. Není z tohoto pohledu pro vás prestižnější uspět před vlastními diváky?

"Že by reprezentanti dostali pokyn, aby se na mistrovství světa nevydávali ze všech sil, to ne. Naopak, chceme uspět na mistrovství světa. A pak, pokud vyjde forma a závodníkům se bude dařit, není podle mě problém, aby si ji udrželi ještě čtrnáct dnů do mistrovství Evropy. Tam by měli závodníci potvrdit své schopnosti a um, proto očekávám, že výsledky na mistrovství Evropy budou srovnatelné se světovým šampionátem."

Domácí mistrovství je asi velkou motivací...

"To rozhodně. Chceme doma biatlon ukázal v jiném světle, ukázet, že umíme dělat výsledky a zvládneme mistrovství i organizačně. Chceme se ucházet o mistrovství světa 2012 nebo 2013, takže tahle akce pro nás  bude jakýmsi prubířským kamenem. A každý úspěch na domácí půdě jen přitáhne další pozornost partnerů i diváků."

Problém v Novém Městě? Vítr na střelnici 

Šampionát se uskuteční v novém areálu v Novém Městě na Moravě. Už měli naši závodníci možnost jej vyzkoušet?

"Už loni jsmte tam jeli Evropský pohár. Co je v tom areálu zrádné, je vítr, který občas profukuje celým stadionem. Závodníci si stěžovali, že to je nepříjemné a ovlivňuje to střelbu. Samotné tratě jsou tam ale výborné. "

Areál je ale původně pouze běžecký. Může to nahrávat těm, kdo jsou lepší běžci, než střelci?

"Myslím, že ne, protože na  tratích nevyužíváme běžecké "speciality", jakou jsou stoupáky na "Tatry". Podle mě bude opravdu záležet spíš na tom, jak závodníci zvládnou střelbu. A my navíc doufáme i v diváckou podporu."

Chcete obhájit loňské pozice, tedy získat medaili. Je to reálné?

"Myslím, že ano. Když nastupujeme v nejsilnějším složení, mohlo by to vyjít. Loni Jarda Soukup přivezl medaili a Zdeněk Vítek od ní byl kousek, tak by to mohlo být vyjít i letos." 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události