Sport

Jachtařky: Po prvním tréninku bychom nedojely nikam

Jachtařky: Po prvním tréninku bychom nedojely nikam

Na obhajobu stříbrné medaile z olympiády v Aténách se může v klidu chystat česká jachtařka Lenka Šmídová. I když už to nebude ve třídě Europe. Sólo jachtu totiž Šmídová vyměnila za "debl" s Lenkou Mrzílkovou. Rozhovor s oběma dívkami natáčel sportovní reportér Ivan Krákora.

Mrzílková prožívá olympijský sen

Oficiálně se kategorie jmenuje třída 470 a Šmídová s Mrzílkovou v ní na světovém šampionátu v Austrálii obsadily 22. místo. Pro olympijskou kvalifikaci ale bylo podstatnější tzv. redukované pořadí a v něm sympatické Češky obsadily 5. místo. Shodou okolností poslední postupové. S olympijskými letenkami v kapse teď jachtařky konečně mohly svou loď alespoň na chvíli zakotvit v domovském přístavu.

Vůdčí roli v páru jasně drží Šmídová. Ta jede už na svou třetí olympiádu, zatímco Mrzílkovou čeká premiéra. "Je to něco úžasného, úplně jiný pocit. Přitom když jsme spolu s Lenkou trénovaly poprvé, vypadalo to, že snad ani nijak neodplujeme," smála se Mrzílková. Devatenáctiletá dívka vůbec nečekala, že by mohla utvořit pár s nejlepší českou jachtařkou současnosti. "Docela mě zaskočilo, když se Lenka rozešla  se svou předchozí parťačkou Veronikou Fencíkovou. A pak mě dostala znovu, když si vybrala mě," říká skromě loňská maturantka. Právě zkouška z dospělosti přitom odložila její dřívější nominaci do týmu. "Už jsem byla oslovena, ale měla jsem před zkouškou, tak to padlo," tvrdí.

Šmídová: Soupeřky nás berou na lehkou váhu

A zatímco Lenka Mrzílková se stále vznáší na obláčku olympijského snu, její zkušenější parťačka už myslí na realitu. "Čeká nás něco nového, i když pro mě to bude už třetí olympiáda. Jenomže cesta se mi pořádně zkomplikovala. Přešla jsem na novou disciplínu a se dvěma partnerkami mi to nevyšlo. Nakonec jsme měly s Lenkou, která do té doby jezdila jen mládežnické disciplíny, čtyři měsíce na přípravu. O to je to úžasnější," tvrdí majitelka stříbra z Atén.

Soupeřek se Lenka Šmídová neobává. "Mají ke mě respekt, tedy spíše k mým výsledkům z minulých let. Ale všechny také vědí, jaké je to začít od nuly s novou parťačkou, takže nás teď asi berou na lehčí váhu. Respekt k nám je o to asi ponížen," tuší česká závodnice. Přesto se prý boje o medaile nezvdá. "Vždycky bojuji o medaile a v pekingu to nebude jiné," říká odhodlaně.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události