Sport

Praha s Ostravou se chystají na nával florbalových hvězd

Konec letošního roku bude v českých zemích patřit florbalu. Od 4. do 14. prosince se totiž v Praze a Ostravě uskuteční mistrovství světa v tomto stále populárnějším kolektivním sportu. A pořadatelé slibují velkolepou akci, vždyť se bude hrát ve dvou největších hokejových arénách v zemi.

Prosincová premiéra v Praze a Ostravě 

Pražská O2 Aréna a ostravská ČEZ Aréna, to budou dvě místa konání florbalového šampionátu. Muži, kteří běhají s hokejkou po palubovce, si tak zahrají o zlato na stejných místech, jako před časem jejich hokejové vzory. I hokejový šampionát se totiž před čtyřmi roky konal právě zde. "Není to náhoda, jsou to dvě největší haly u nás," říká prezident České florbalové unie Filip Šuman. Jednání o tom, aby se hrálo i v pražské O2 Aréně, přitom trvala celé dva roky.

Prosincové mistrovství světa ve florbalu bude v lecčem přelomové. Poprvé v historii se totiž šampionát neuskuteční v květnu, jak bylo zvykem, ale až v prosinci. "V květnu bychom zůstali ve stínu velkých sportovních akcí, především mistrovství světa v hokeji a fotbalového Eura. Světová florbalová federace proto rozhodla už na začátku roku 2007 a Česká republika je prvním místem, kde se v tomto termínu šampionát uskuteční," vysvětluje Šuman. Do České republiky se přitom florbalová elita vrací po deseti letech.

"Je to nejdůležitější akce historie českého florbalu," tvrdí o šampionátu Šuman, podle něhož by mělo jít o vůbec největší reprezentační akci na území České republiky v roce 2008. "Florbal je už dnes pátý nejoblíbenější sport v České republice a my bychom tuto pozici ještě chtěli vylepšit," přeje si prezident unie.

Cíle? Medaile

Český tým si před šampionátem neklade malé cíle, i když do začátku zbývá ještě téměř deset měsíců. "Chceme bojovat o medaile," prohlašuje už dnes sebevědomě Šuman. Medaili přitom Češi v historii získali pouze jednou.

Organizátoři by navíc rádi překonali i divácký rekord, který činí 15 106 diváků na finálovém utkání. "Celkově bychom se chtěli dostat nad 50 tisíc diváků," přeje si Šuman. Vstupenky se přitom začnou prodávat už 26. února. 

Florbal přitom získává na oblibě i ve světě. V Praze se tak ještě odehraje šampionát ve starém modelu ve dvou divizích po deseti týmech, příští mistrovství za dva roky už ale bude mít nový model. "Sedm nejlepších týmů z divize A a vítěz divize B postupují přímo z pražského šampionátu, osatatní týmy se musí v únoru 2010 zúčastnit kontinentálních kvalifikací," říká Šuman. 

Program mistrovství světa

8. - 10. prosince: Boje ve skupinách (Ostrava)

12. prosince: utkání o 17. - 20. místo, semifinále divize B (Praha - Sparta Aréna)

13. prosince: semifinále divize A, finále divize B, utkání o 7. místo Praha, O2 Aréna), utkání o 11. - 16. místo (Praha - Sparta Aréna)

14. prosince: finále, utkání o 3. - 5. místo (Praha - O2 Aréna)  

Účastníci MS

Divize A: Švédsko, Rusko, Lotyšsko, Česká republika, Itálie, Finsko, Norsko, Švýcarsko, Estonsko, Dánsko.

Divize B: Německo, Singapur, Slovinsko, Velká Británie, Rakousko, Maďarsko, USA, Nizozemí, Polsko, Japonsko 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události