Sport

SP v Liberci: Jakš s Bauerem na medaili ve sprintu nedosáhli

SP v Liberci: Jakš s Bauerem na medaili ve sprintu nedosáhli
Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký

Ač měla Česká republika ve finále sprintu dvojic hned dvě mužské štafety, na mediali nedosáhla. O lepší pozici připravila dvojici Lukáš Bauer - Martin Jakš kolize při třetí předávce, kdy český závodník zlomil hůlku. Vyhrála štafeta Norsko II ve složení Östensen - Sundby, finále žen ovládly Norky Marit Bjoergen a Astrid Jacobsen.

Bauer s Jakšem ve finále

Podle očekávání se na startu sprintu dvojic objevil po sobntím druhém místě v "patnáctce" (více zde) i vedoucí muž Světového poháru Lukáš Bauer, který v prvním semifinále vytvořil dvojici s Martinem Jakšem. Závodníky čekal okruh o délce 1400 metrů, který muži absolvovali celkem šestkrát, ženy pak čtyřikrát.

A Češi v silné konkurenci neodstartovali špatně. Lukáš Bauer sice předával až na sedmém místě, udržel se ale v hlavní skupině jen necelé dvě sekundy za vedoucími Rusy. Na druhé předávce už vedli Finové, důležité pro český tým ale bylo, že Jakš vytáhl českou miništafetu už na čtvrtou pozici za Rusy a Estonce. Předávka se ale přiliš nepovedla a Lukáš Bauer při ní ztratil drahocené pozice. Navíc mu na třetím okruhu Estonec přišlápl lyži a Bauer přišel o další metry. Česká jednička se ale nedala a brzo se dotáhla zpět na vedoucí skupinu.

I přes potíže předával Bauer na pátém místě, navíc se Jakš dokázal udržet vedoucí čtveřice ve složení Finsko, Švédsko, Norsko a Rusko. Rusové navíc při předávce chybovali, když vyjeli z předávacího koridoru. Především ale Jakš dokázal vytáhnout Čechy na třetí místo za Nory a Finy a vytvořil tak Bauerovi dobrou výchozí pozici před jeho posledním úsekem. A ten ji udržel, navíc o sekundu navýšil náskok na Rusy. Jakš tak vyjížděl s třísekundovým náskokem na Rusy, který ještě vylepšil. A co víc, dokonce se téměř dotáhl na vedoucí dvojici a spolu s Nory a Finy zajistil svému týmu přímý postup do finále. "Splnili jsme si cíl, ale byla hodně těžká trať, nebylo to snadné," přiznal v cíli Martin Jakš.

Ve finále díky času i Koukal s Razýmem

Do druhého semifinále nastoupily hned dvě další české dvojice Martin Koukal s Alešem Razýmem a Dušan Kožíšek s Petrem Novákem. Po prvním okruhu se obě české štafety držely na 10. a 11. místě, na druhé předávce už ale Razým posílal Koukala na trať z 5. místa se ztrátou necelých dvou sekund na vedoucí Nory. Jenomže Koukal jedoucí v balíku ztratil čtyři pozice a předával devátý těsně před desátým Kožíškem. Ztráta na čelo však stále byla minimální.

Razým navíc předjel Italy a posunul se na 8. místo, naopak Novák ztratil osm sekund a neudržel se v hlavní skupině. To Koukal na svém posledním úseku prokázal, že je sprinterským specialistou a milovníkem jízdy ve skupině. A když se Norové se Švédy dostali do kolize, posílal Koukal  Razýma na poslední úsek ze třetího místa s nadějí na další finálovou účast. Razým bojoval, ale v drtivém finiši spadl až na šesté místo. I tak se ale Češi díky dobrému času posunuli do finále z konečné šesté příčky na úkor Švýcarů, kteří byli v prvním semifinále pomalejší.

Výsledky 1. semifinále mužů

1. Norsko I 21:54.8, 2. Finsko I +0.8, 3. Česká republika I +3.8, 4. Rusko I +6.5, 5. Švýcarsko +16.9, 6. Švédsko II +23.4, 7. Kanada I +32.1, 8. USA II +37.1, 9. Německo +46.1, 10. Estonsko II +46.2, 11. Itálie +52.4

Výsledky 2. semifinále mužů
1. Rusko II 22:01.8, 2. Norsko II +2.1, 3. Švédsko +3.4, 4. Finsko II + 4.9, 5. Estonsko I +5.3, 6. Česká republika II +5.7, 7. Kazachstán I +9.8, 8. Itálie I +34.0, 9. USA I +38.2, 10. Česká republika III +46.4, 11. Polsko +1:09.8

Čechy o medaili připravila zlomená hůlka

Dvě dvojice českých sprinterů bojovaly o mediale v silné konkurenci Finů, Norů a Rusů, navíc Koukal s Razýmem měli kvůli účasti ve druhém semifinále téměř o půlhodinu kratší dobu na odpočinek. Nejlépe do finále odstartovali Norové se Švédy a Rusy, Lukáš Bauer  Martinu Jakšovi předával na páté pozici s minimální ztrátou na vedoucí tým. Pozadu ale nezůstal ani Matin Koukal, jenž předával Aleši Razýmovi devátý tři sekundy za Nory. A čelo závodu Češi uhlídali i na dalším okruhu. Jakš totiž předával čtvrtý, Razým osmý stále ovšem v hlavním balíku závodníků, ze kterého odpadli jen Estonci a Finové II.

Finále nabídlo velmi ostré souboje na hranici fair play a závodníci se několikrát málem nevyvarovali ani pádu. Bauer se sice kolizím vyhnul, ale zůstal zavřený v balíku a spadl na šesté místo. Ještě větší smůlu měli ale Češi na předávce, kde Jakše zavřeli soupeři, kteří končili svůj úsek, navíc jedenadvacetiletý reprezentant zlomil hůlku a zdržel se při přebírání nové. Česká dvojka tak z bojů o horní pozice vypadla.

Boj o medaile se tak smrskl na obě norské dvojice, Švédy a Rusy. Bauer přebíral deset sekund zpět, Koukal dokonce o více než dvacet. Lukáš Bauer ovšem ztrátu smazal o šest sekund na šesté Švédy a dal tak naději alespoň na částečné vylepšení pozice.

To na čele se sváděl tvrdý boj. Jednička Norů v čele s finišmanem Röningem bojovala s Finy, v jejichž dresu pro změnu spurtoval Nousiainen. Do hry se ale vložil i finišman druhé norské štafety Östensen, který dokonce po chvíli převzal vedení v závodě. Závěrečnou rovinku v divokém souboji zvládl Östensen před Nousiainenem, norská štafeta č. 1 dojela třetí. Martin Jakš už českou štefetu nevyvezl výše a tak spolu s Bauerem dojel sedmý. "Před startem bych bral sedmé místo všema deseti, ale po té kolizi mě to mrzí. Někdo mi zezadu šlápl na hůlku a ta se zlomila," popsal kolizi Martin Jakš.

Výsledky finále mužů

1. Norsko II 21:50.4, 2. Finsko +0.4, 3. Norsko I +5.5, 4. Rusko II +14.6, 5. Švédsko +21.3, 6. Rusko I +24.9, 7. Česká republika I +28.5, 8. Česká republika II +1:08.2, 9. Estonsko I +1:20.7, 10. Finsko II +1:28.3

První semifinále pro Finky 

Do prvního semifinále nastoupila česká dvojice Eliška Hájková - Ivana Janečková a ihned se zařadila na osmé místo, které si podržela po celou dobu závodu. Eliška Hájková poprvé předávala štafetu s jednáctisekundovou ztrátou na vedoucí Finky, podruhé už ale posílala Janečkovou na trať o tři čtvrtě minuty později, než vedoucí tým. Janečková nakonec osmé místo uhájila před Ukrajinou, vedení až do cíle udržely Finky, které si spolu s Ruskami a Norkami zajistily přímý postup do finále.

Lehký postup suverénních Norek

Druhé semifinále se už odehrávalo bez české účasti, oproti přihlášce ale chyběly i štafety Italek a Kanaďanek. Nejlépe své semifinále rozběhly Norky Jacobsen a Bjoergen, které postavily silnější dvojici, než v prvním semifinále. Na druhé předávce už měly čtyřsekundovou ztrátu na druhé Švédky. Krok držely ještě Rusky, naopak čtvrté Finky už předávaly dvanáct sekund za vedoucími závodnicemi. V posledním okruhu ale Seveřanky odpadly definitivně, dostaly se před ně i Němky. Za Norkami nakonec postoupily do finále také Švédky a Rusky.

 

Výsledky 1. semifinále žen

1. Finsko I 16:32.6, 2. Rusko I +2.3, 3. Norsko II +11.1, 4. Německo II +11.2, 5. Švédsko II + 14.3, 6. Japonsko +16.1, 7. USA +26.2, 8. 21 Česká republika +53.4, 9. Ukrajina +1:13.5, 10. Kazachstán II +1:14.2, 11. Slovensko +2:22.3.

Výsledky 2. semifinále žen

1. Norsko I 16:32.0, 2. Švédsko I +16.9, 3. Rusko II +20.7, 4. Finsko II +26.3, 5. Německo I +27.7, 6. Polsko +46.6, 7. Estonsko +47.5, 8. Švýcarsko +56.1, 9. Kazachstán I +1:04.7.  

Finále ovládly Norky

Medailový souboj žen odstartovaly nejlépe Finky, které si vedení udržely i na druhé předávce. Pak ale nastoupila Norka Bjoergen a do posledního úseku už posílala svou krajanku Jacobsen z první pozice před Finkami. Saarinen totiž neudržela tempo a Muranen předávala na druhém místě. Třetí Rusky neudržely tempo Seveřanek a se šesti sekundami ztráty se soustředily na boj o bronz před dvojicí švédských štafet.

Kyž k tomu Muranen předvedla svůj pověstný bleskový start do posledního okruhu, zdálo se, že boj o zlato bude otevřený až do posledního metru. Jenomže Jacobsen Fince ujela v posledním stoupání a prakticky tak rozhodla o triumfu Norek před Finkami. "Byl to tězký závod, necítila jsem se v ideální formě. Ale s Astrid se jelo dobře, jsem spokojená, že jsme vyhrály," řekl v cíli vítězka Bjoergen.

Výsledky finále žen

1. Norsko I 16:13.6, 2. Finsko I +11.3, 3. Rusko I +23.5, 4. Švédsko I  +36.0, 5. Rusko II +44.4, 6. Japonsko +48.6, 7.  Norsko II +48.8, 8. Švédsko +49.9, 9. Finsko II +54.3, 10. Německo II +59.0

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události