Hokej

Nagano: Deset let zlatého triumfu

Zřejmě ještě nikdy nebylo v neděli brzo ráno dobrovolně vzhůru tolik lidí, jako 22. února 1998. Důvod byl prozaický. Čeští hokejisté nastupovali k finálovému utkání Turnaje století v Naganu. Zlatý olympijský sen snil s třiadvacítkou hokejistů celý národ. Vzpomínky na největší úspěch českého hokeje v historii jsou ovšem živé dodnes.

Nezapomenutelný zlatý triumf 

Úspěch hokejistů si vzali Češi za svůj. Národní tým v čele s Dominikem Haškem, Jaromírem Jágrem či Vladimírem Růžičkou položil na lopatky celý hokejový svět. Před jeho uměním se sklonily i oba hrdé zámořské týmy, které, poprvé s hvězdami NHL, svorně vyhlašovaly útok na zlaté medaile. Že jim je vyfoukne maličký národ ze středu Evropy asi nečekal nikdo.

Češi prošli turnajem téměř hladce, prohráli jediný zápas v základní skupině s Rusy. Ten ovšem nic neřešil, do play off totiž postupovali všichni účastníci. A v něm už byli Češi neporazitelní. Po mizerné první třetině čtvrtfinále s Američany otočili vývoj zápasu a výhrou 4:1 prošli do semifinále. V něm po gólu Jiřího Šlégra dlouho vedli nad Kanadou, minutu před koncem třetí třetiny ale soupeř srovnal. Rozhodovaly trestné nájezdy a v nich byl úspěšný jediný hráč - Robert Reichel. Češi byli ve finále.

V neděli 22. února 1998 mohli Rusům vrátit porážku ze základní skupiny. Vyrovnaný zápas se dlouho odehrával bez branek. Necelých deset minut před koncem ale vyhrál Pavel Patera buly, puk putoval na modrou čáru obránci Petru Svobodovi a jeho projektil se zastavil až v síti. Češi se stali poprvé v historii olympijskými vítězi hokejového turnaje (video youtube. com zde).

"Víte, že už na to ani moc nevzpomínám?" prohlásil v minulých dnech tehdejší kapitán týmu Vladimír Růžička. Přitom právě on si jako první nechal na krk pověsit zlatou medaili. "Kdyby mi to teď pořád nepřipomínali novináři, ani bych si to pořádně neuvědomil," prohlásil nynější kouč Slavie.

Největší hvězda? Dominátor

Jednoznačně nejzářivější kometou českého týmu byl na turnaji brankář Dominik Hašek. On vychytal českému týmu zlaté mediale, on se stal hridnou pro většinu národa. "Hašek na Hrad," volali při návratu českých hokejistů domů nadšení fanoušci, kteří zaplnili pražské Václavské náměstí.

A právě v Naganu si také Hašek vysloužil přezdívku Dominátor. "Byl opravdu fantasitcký," složil českému brankáři hold i slavný Wayne Gretzky, muž, který právě před Haška a jeho druhy nedovedl kanadu k vytouženému zlatu.

Tajemství Haškova palce

Kdo ale stál za tajemstvím Haškovy až čarovné neprůstřelnosti? Možná to byl masér týmu Pavel Křížek. Až o mnoho let později přiznal, že Dominik na turnaj vůbec nemusel chytat. "Měl poraněný palec na ruce, ale chtěl chytat za každou cenu. Proto jsem mu ho musel po každé třetině tejpovat, aby vůbec mohl do brany," přiznal vyhlášený masér reprezentace Křížek, který byl u všech úspěchů českého týmu od roku 1972 na mistrovstvích světa i na olympiádách. V Naganu měl ale právě kvůi Haškovi svou specifickou roli. "Hašan se při zápasech hodně potí, proto se také po každé třetině převléká do suchého. Jenomže tejpu mokro vadí, ztrácí funkčnost. Aby mohl Dominik chytat i se zraněným palcem, vždycky, když se převlékl a rozcvičil, rychle jsem mu palec zatejpoval znovu. Měl jsem na to tři minuty před začátkem třetiny," říká masér. I proto Dominik Hašek v Naganu nastupoval na led vždy až mezi posledními. 

Triumfální návrat

Legendy se ovšem nevyprávějí jen o turnaji samotném, ale i o návratu domů. Češi cestovali speciálem a během mnohahodinového letu stihli triumf pořádně oslavit. Hráči mohli z Japonska letět rovnou do zámoří, kde měla většina z nich angažmá, sami ale zvolili poněkud krkolomný oblet zeměkoule s mezipřistáním v Praze. "Mohli jsme, ale kvůli lidem jsem se tu stavili aspoň na ten den. A stálo to za to," děkoval fanouškům útočník Robert Reichel. Na náladě to hráčům opravdu neubralo, spíše naopak. Tisková konference podroušeného mužstva dodnes koluje éterem (video youtube.com zde a také zde). Hokejisty přivítal zaplněný Václavák, na návštěvu je pozval i tehdejší prezident Václav Havel.

O Turnaji století byla téměř vzápětí napsána řada lepších i horších knih, rozběhl se obchod s videozáznamy. Asi nejkurióznější oslavou triumfu ale byla opera Nagano, jejíž libreto napsal herec Jaroslav Dušek a režie se ujal herec a muzikant Ondřej Havelka. Operu uvedlo Stavovské divadlo v Praze.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události