Hokej

Halas: Rozhodčí nebudeme trestat za každou cenu

Stačily úvodní zápasy předkola extraligového play off a už se hrne kritika na hlavy rozhodčích. Důvod? Tradiční. Klubům se nelíbí způsob posuzování některých zákroků. Přitom předseda komise rozhodčích Pavel Halas slibuje, že play off budou posuzovat jen ti nejlepší rozhodčí a jak se již stalo zvykem, rovnou ve dvojicích.

Sudí pro finále? Na to je brzo

Kolik rozhodčích vůbec do play off posíláte?
„Řádově je to patnáct sudích, kteří se budou v zápasech play off střídat. Těchto patnáct sudích přitom bude pískat i zápasy play out. Tato soutěž rovněž spadá do extraligy a má tudíž na rozhodčí přísná nominační kritéria."

Budou mít na nominaci rozhodčích do další fáze play off také jejich výsledky v zápasech, tady především to, zda se nebudou dopouštět chyb?
„Pokud budou mít všichni rozhodčí formu a budou pískat dobře, není důvod je neobsazovat. Na to, abychom přemýšleli, kdo bude pískat semifinále či finále je ještě opravdu brzo."

Trestat rozhodčí je až to poslední

Během sezony a nakonec i v prvních zápasech předkola play off se ovšem na hlavu rozhodčích snesla vlna kritiky...
„Kritika k práci rozhodčích patří. Sudí prostě vždy vzbuzovali a budou vzbuzovat vlnu vášní, ale jsem přesvědčen, že nepovedené zápasy nijak nepřekročily procento z minulých sezon. Nopak bych vyzdvihl větší a kvalitnější spolupráci s mužstvy, takže o všech chybách víme. Kluby zasílají stížnosti a my se vyhodnocujeme. Nic se neschovává a pokud rozhodčí pochybí, umíme jeho selhání pojmenovat. Možná i proto bych řekl, že počet opravdu fatálních pochybení klesl, zásadních chyb prostě nebylo tolik, jako v minulých letech."

Přesto, jaké sankce rozhodčí při nějakém zásadním pochybení mohou potkat?
„Sankce jsou vždy až to poslední. Není až tak důležité hned trestat, důležité je vědět, že se stala chyba, umět ji pojmenovat a vyhodnotit tak, aby si z ní ostatní vzali ponaučení. Cílem prostě není primárně sbírat pokuty nebo sudím zastavovat činnost, ale podobně jako u hráčů chybám předcházet a dát z nich ponaučení i ostatním rozhodčím. Důležité je najít cestu ve, ať už například zdokonalením pohybu po ledě, zmenšením vzdálenosti mezi rozhodčím a hráčem a podobně."

Na hráče má páky APK

Jenomže play off je zároveň soutěží velkých emocí a to i ze strany rozhodčích či hráčů vůči sudím. Instruovali jste v tomto směru sudí například k tvrdším trestům za disciplinární prohřešky?
„APK má podle mne dostatek různých nástrojů, jak tyto nepříjemné prohřešky konkrétně trestat."

V základní části rozhodovali vybrané zápasy zahraniční sudí. V play off nic podobného nechystáte?
„Tato diskuse se vede už asi pět let. Jenomže v rámci výměnného programu jsou stanoveny jasné mantinely výměny a každá z federací má samozřejmě zájem, aby ti opravdu nejlepší pískali domácí soutěže a v nich se případně připravili i na mistrovství světa v Kanadě. Takže zájem na výměnu rozhodčích nebyl a abych se přiznal, i já bych se bránil tomu, aby naši nejlepší sudí jeli pískat play off do zahraničí. Například sudí Minář a Kalivoda, kteří právě na šampionát poletí, by nám chyběli."

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události