Fotbal

Policie asi už nebude hlídat stadiony

Pondělní rozhodnutí vlády podpořit návrh nového zákona o policii, který vylučuje přítomnost policistů na stadionech, nadělalo vrásky fotbalovým klubům. Ty si nedovedou představit, že by s nimi policisté při zajišťování pořádku nespolupracovali. Fotbalový svaz (ČMFS) ale situaci nevidí tak dramaticky.

Plán policie "odejít ze stadionů" souvisí s dlouhodobým záměrem ubrat strážcům zákona práci, která jim podle policejního vedení i ministerstva vnitra nepřísluší. Změna je obsažena v návrhu nového zákona o policii, který v pondělí schválila vláda. Pokud projde v parlamentu, měl by platit od ledna 2009. Na novém zákoně je založena celá reforma policie, kterou prosazuje ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Policie zakročí až v nouzi

Pokud zákon vstoupí v platnost, policisté by přímo na stadion vstoupili až v případě, že pořadatelé nezvládnou fanoušky vlastními silami a požádají o pomoc.
Fotbalový svaz však tvrdí, že právě tak už to v současnosti funguje. "Nedokážu si představit, že by policisté suplovali pořadatelskou službu. Na prvoligových stadionech se o toto starají samotné kluby a policisté stejně již podle místních úmluv jen vyčkávají, kdyby byl jejich zásah potřeba," řekl dnes bezpečnostní manažer ČMFS Miroslav Platil.
Podle něj tak nový zákon podstatné změny nepřinese a na základě chystané nové smlouvy mezi svazem a policií před startem příštího ročníku prý budou pravomoce přesně vymezeny. "Ve smlouvě bude dán důraz na přímé teritoriální komunikace klubů s místními policisty. Zájem by na tom měly mít obce prostřednictvím městské policie," dodal Platil.

Policejní zásahy jsou v poslední době ojedinělé 

Přímé zásahy policistů uvnitř arén jsou v poslední době spíše výjimečné, ale občas k nim dochází, pokud chování fanoušků překročí únosnou mez. Na podzim takto zasahovali policisté v domácím sektoru na ostravských Bazalech při utkání se Spartou, předminulou sobotu byli nuceni podobně zareagovat při duelu Zlín - Sparta proti příznivcům hostů.
Asi nejvýraznější zásah se odehrál při podzimním pohárovém duelu Sparta - Spartak Moskva, při kterém muselo zjednat pořádek komando těžkooděnců a v prostoru ruských fanoušků nastala pořádná mela. Tento zásah později příslušná komise UEFA uznala za naprosto adekvátní a ocenila součinnost pořadatelů s policií.

Kluby mají určité obavy

Kluby zatím vyčkávají, co jim nový zákon přinese, ale pokud by měl znamenat úplné vyloučení možnosti policejního zásahu, byl by to prý tragický omyl. "Dlouhodobě se snažíme, aby v Axa Areně bylo bezpečno. Pokud by ale policisté nemohli v kritických okamžicích zakročit, bylo by to velké riziko zvlášť vzhledem k současné legislativě. Ta totiž neumožňuje pořadatelům suplovat službu policie," prohlásil sparťanský mluvčí Jakub Otava.
Představa, že by policisté s fotbalovými kluby nijak nespolupracovali, děsí také brněnské a ostravské vedení. Činovníci Bohemians 1905 tvrdí, že policisté stejně již dávno nesuplují pořadatelskou službu, což si možná někdy veřejnost myslí. "Samozřejmě vždy záleží na přímé a konkrétní dohodě mezi klubem a policií, ale všeobecně přítomnost policie přímo na stadionu je již pouze výjimečná, protože není ani taktická," upozornil ředitel "Klokanů" Lukáš Přibyl. Připomněl, že v Česku chybí specializovaný zákon o pořádání sportovních událostí a zvlášť fotbalových zápasů, který platí třeba v Británii. "Ale i tam kolem stadionů policisty najdete," dodal funkcionář.

Hokejový svaz zareaguje až bude vše schváleno

Hokejový svaz zatím vyčkává, až bude známo znění kompletní novely či zákona. "Až bude vše schváleno, tak na to budeme reagovat," řekl dnes ředitel hokejové extraligy Stanislav Šulc. Stejně jako další sportovní subjekty si prý ale ani hokejové kluby neumějí představit situaci, že by policie ze sportovišť zmizela úplně.

Nova.cz, dnevnik.hr, youtube.com
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události