Fotbal

Nový Eden: Luxus pro 21 tisíc slávistů

Nový Eden: Luxus pro 21 tisíc slávistů

Už jen týdny zbývají do okamžiku, kdy se generace fanoušků fotbalové Slavie znovu sejdou na místě, které před více než deseti lety opustily - v Edenu. Na zbrusu novém stadionu pro 21 tisíc fanoušků probíhají dokončovací práce a i když se zde ještě neodehraje slibované derby se Spartou, poslední zápas sezony prý Slavia v Edenu stihne.


Stadion otevřou v květnu 

"Stadion bychom měli otevírat první květnový týden přátelským zápasem s Oxfodrem, což byl historicky první anglický soupeř Slavie," říká manažer komuniakce Slavie Ondřej Zlámal. Klub tak nejspíš stihne už v denu odehrát i poslední ligové utkání letošního ročníku nevyšší soutěže proti Jablonci. "V tuto chvíli není podstatné, že nestihneme v Edenu derby se Spartou, ale že se naplní čekání generací fanoušků Slavie," dodává Zlámal.

Na stavbě ale zatím probíhá čilý ruch. Pracuje se na dokončení interiérů, příští ýden by měla celá aréna začít dostávat fasádu, která bude v hnědé a červené barvě a v imitaci dřeva.

Luxus za miliardu

Zbrusu nový stadion už teď působí velmi majestátně a to ještě není zcela dokončen. Chybí dokončit zázemí, osadit zbytek sedaček, položit trávník. "Začátkem dubna bychom měli začít stadion přebírat od dodavatele, pak proběhnou zátěžové  zkoušky a kolaudace. Do konce dubna by mělo být vše hotovo, aby mohl být stadion na začátku května otevřen," tvrdí Alexander Kliment, zástupce investora, kterým je společnost E Side Property. Nový luxusní sídlo sešívaných přitom přijde na více než miliardu a divákům nabídne skutečný nadstandard

"Všechny tribuny jsou kryty střechou, výhledu ale nebrání jediný sloup. K dispozici bude čtrnáct provozoven občerstvení, pro partnery jsou tu prosklené lóže," vypočítává Kliment všechny vymoženosti nové arény. Ta ve svých útrobách skryje i hotel, jehož čtyři pokoje budou mít okna přímo do hřiště a tedy s možností sledování zápasů.

Kouřit na stadionu? Nemožné! 

A na co se mohou fanoušci těšit ještě? V celém areálu bude například přísný zákaz kouření, naopak chybět budou zábrany oddělující hřiště od hlediště. "Sázíme na vyspělost fanoušků, navíc zde bude kamerový systém a přísná bezpečností opatření," říká Kliment. Dění na ploše budou zprostředkovávat i dvě obří televizní obrazovky pod střechou. To hlavní se pak bude odehrávat na trávníku, který bude položen pět metrů pod úrovní okolního terénu a jenž se už pěstuje v Německu. Položen by měl být nejpozději v dubnu.


P
arametry stadionu v Edenu

Kapacita: 21 000 diváků

Náklady: Více než 1 miliarda Kč

Otevření: začátek května 2008

Střecha: bez sloupů, hmotnost 1 300 tun, podhled z kanadského cedru

Osvětlení: 1 400 luxů, instalováno po obvodu střechy

Hrací plocha: 105x68 metrů

Další parametry: 4 hlavní vchody pro fanoušky, 14 stanic občerstvení, všechny místa k sezení

Hotel: 146 pokojů + 4 s výhledem na hřiště


Zlámal: Splní se sen generací
Na otevření nové arény se pochopitelně nejvíce ze všeho těší samotný klub. Podle manažera komunikace Ondřeje Zlámala už jen proto, že vyhnanství na Strahově fanouškům nepřirostlo k srdci a klub má na ligu tristní návštěvy.

Co pro Slavii znamená otevření nového stadionu?
„Doufám, že to pro nás bude zlomový den, kdy se Slavia vrátí tam, kam historicky patří. A také věřím, že to s námi přijdou oslavit všichni fanoušci. Víme, že Strahov nikdy nevzali za svůj a Eden jim snad bude bližší."
Jak to vnímají sami hráči?
„Ti se momentálně soustředí především na sezonu, ale samozřejmě o tom také mluví. Hlavně tedy v souvislosti s tím, že na Strahově hrajeme v komorním prostředí. Chodí tam za námi jen ti opravdu nejvěrnější, proto se každý den těšíme, že tady budeme hrát v úplně jiné atmosféře."
Prodávají se permanentky?
„Už jsme prodali 4565 permanentek, oficiálně šlo ale v první fázi do prodeje 7 tisíc permanentek. Byli bychom rádi, kdyby těch sedm tisíc míst bylo do začátku příští sezony prodáno, i když já doufám, že budeme mít plno. Nový stadion je takovou výzvou, že by ji prostě slávisté měli vzít za své a každý zápas arénu vyprodat."
Mělo se začínat už na konci března derby se Spartou, to ale padlo. Už se tedy ví konečné datum otevření stadionu?
„Byli bychom velice rádi, kdybychom na začátku května mohli odehrát už v Edenu přátelské utkání s Oxfordem United, což je první anglický soupeř Slavie v historii. Byl by to návrat k tradici, ten zápas se odehrál v roce 1899, a také by to bylo důstojné zahájení provozu arény."
Hovoříte o začátku května, to znamená, že stávající ligový ročník už byste dohrávali v Edenu?
„Přesně tak. Pokud odehrajeme toto přátelské utkání, pak poslední ligové kolo stihneme v Edenu také. Pevně věřím, že zpátky na Strahov se už nikomu chtít nebude."
Spartu ale definitivně nestihnete...
„To bohužel ne, ale nestihli jsme ani Ligu mistrů. Jenomže takhle se uvažovat nedá. Hlavní je, že stadion je. Řada fanoušků Slavie ve starém Edenu vyrostla a tohle je pro ně splněný sen, kterého se bohužel řada jiných slávistů nedožila."

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události