Hokej

Extraligové play off slibuje i souboj mistrů světa

Boj o hokejový titul může začít. Čtvrtfinále extraligového play off už zná všechny své účastníky, kteří se poperou o pohár pro mistra. Jako poslední se jméno soupeře dozvěděli hráči vítěze základní části soutěže z Českých Budějovic, v předkole si právo vyzvat je vybojovalo na úkor Plzně Kladno.

Kladno na vítězné vlně

Může to být šlágr celého čtvrtfinále. Nejlepší tým základní části proti nejlepšímu mužstvu druhé poloviny základní části. Kladno po mizerném vstupu do sezony uteklo z posledního místa a sérií výher se posunulo až do poředkola play off. A v něm vyřadilo Plzeň, ambiciózní tým tažený gólmanem Romanem Málkem a střelcem Tomášek Vlasákem. "Potvrdili jsme, že naše postavení ve druhé polovině sezóny, kdy jsme byli nejlepším týmem ze všech, nebylo dílem náhody," libuje si na klubovém webu kladenský asistent trenéra Petr Kasík.

Atraktivní boj slibuje i samotné složení týmů. Proti sobě nastoupí mistři světa z roku 1996 Roman Turek v brance Budějovic a Pavel Patera s Martinem Procházkou v barvách Kladna. Všichni tři patří k oporám svých týmů. Turek si stále drží jedny z nejlepších statistik v soutěži, Patera s Procházkou zase stáli u zmrtvýchvstání Kladna. "České Budějovice vyhrály základní část soutěže, my ale zase byli nejlepším týmem druhé poloviny soutěže. Naše mužstvo určitě má vnitřní sílu, má na čem stavět," věří Kasík. 

Papírovým favoritem přesto zůstává Mountfield, nejlepší tým základní části soutěže. Od návratu do extraligy hrál dvakrát semifinále a letos se na jihu Čech hovoří o titulu. "Rozhodně o té roli víme a nezbavujeme se jí. Na druhou stranu víme, že je to role ošidná. Musíme do toho jít s pokorou a s respektem k soupeřům," přiznává i trenér Budějovic Josef Jandač.

Mistr jede do Liberce

Zajímavé měření sil ovšem nabídnou i další série. Především ta mezi Libercem a Spartou. Jde totiž o reprízu loňského semifinále, v němž Sparta vyřadila ambiciózní Bílé Tygry a a překazila jim jejich sen o titulu, který na severu Čech snili po vítězství v základní části soutěže. "Spartě máme co vracet, to je pro nás spíš pozitivní motivace," tvrdí kouč Liberce Dušan Gregor.

Ale Pražané se nebojí. "Máme zase o něco zkušenější mužstvo a play off je úplně jiná soutěž. Liberec by nás zaskočit neměl, i když má dobrý tým. Ale hrát budou stejný hokej, jako loni," myslí si kapitán Sparty František Ptáček.

Překvapivá dvojice

Asi nejneočekávanější dvojicí v play off je souboj Karlových Varů s Litvínovem. Vary loni poprvé okusily play off a vypadly ve třech zápasech v předkole, Litvínov si vyřazavací část nezahrál dva roky. Oba celky se přitom  letos dostaly mezi šestici nejlepších a zajistily si tak přímý postup do čtvrtfinále. Karlovy Vary tam dotlačil reprezentační tandem Petr Kumstát - Václav Skuhravý,  v Litvínově se zase utvořila úderná parta okolo olympijských vítězů Roberta Reichela a Jiřího Šlégra. Až do hledáčku reprezentačního kouče Aloise Hadamczika se vedle nich vytáhli mladíci Peter Jánský a František Lukeš. "Nechceme sázet na drahá jména, chceme dát dohromady tým, který potáhne za jeden provaz," říkal už před sezonou generální manažer Litvínova Václav Hořejší. A povedlo se, mužstvo bude bojovat o postup do semifinále.

Slavia narazí na Třinec

To Slavia musela na soupeře čekat do předkola. A nakonec jí případl Třinec. Nenápadný tým ze severu Moravy, který se opírá o výkony nečekané hvězdy gólmana Martina Vojtka. Původně náhradník Romana Čechmánka chytil za pačesy šanci při zranění klubové jedničky a vypracoval se až na čelo gólmanských statistik. I díky němu je Třinec po roce znovu ve čtvrtfinále. "Příčiny našeho úspěchu vidím ve fantastickém výkonu brankáře Vojtka," pochválil gólmana i kouč Břetislav Kopřiva.

Navídc se Slavii v této sezoně na Třinec vůbec nedaří. Sešívaqní urvali jediné vítězství a to hned v 5. kole soutěže na vlastním ledě. Pak už následovaly tři prohry.  

Program čtvrtfinále play off

3. a 4. března

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 
HC Energie Karlovy Vary HC Litvínov 

5. a 6. března

HC MOUNTFIELD - HC Geus Okna Kladno 
HC Slavia Praha - HC Oceláři Třinec

7. a 8. března

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 
HC Litvínov - HC Energie Karlovy Vary

9. a 10. března

HC Geus Okna Kladno - HC MOUNTFIELD 
HC Oceláři Třinec - HC Slavia Praha

11. března

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 
HC Energie Karlovy Vary - HC Litvínov

12. března

HC MOUNTFIELD - HC Geus Okna Kladno 
HC Slavia Praha - HC Oceláři Třinec

13. března

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 
HC Litvínov - HC Energie Karlovy Vary

14. března

HC Geus Okna Kladno - HC MOUNTFIELD 
HC Oceláři Třinec - HC Slavia Praha 

15. března

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 
HC Energie Karlovy Vary - HC Litvínov

16. března

HC MOUNTFIELD - HC Geus Okna Kladno 
HC Slavia Praha - HC Oceláři Třinec

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události