Hokej

Znojmo možná přijde o extraligu! Uvidí se za měsíc

Vypadá to jako evergreen. Sotva skončila sezona, už zase se ve Znojmě spekuluje, zda se tu bude hrát hokejová extraliga i v příští sezoně. Majitel klubu Jaroslav Vlasák totiž zatím s rozhodnutím, zda si klub ponechá, váhá. Stejně přitom hovořil už před rokem. Jisté je v tuto chvíli jen to, že město Znojmo o případný odkup licence do svého vlastnictví neuvažuje.

Vlasák se rozhodne do měsíce

Dva dny po vyřazení z předklola play off tak ve Znojmě asi není člověka, který by tušil, zda bude možné vyrazit do Hostan Arény na extraligu i v září. "V současné době na to neumím odpovědět ani já. Na přelomu března a dubna možná budu vědět víc," mlžil po posledním utkání play off s Třincem Deník majitel klubu Jaroslav Vlasák. Opakuje se tak stejná situace z loňské sezony. I tehdy Vlasák hrozil, že klub prodá. "Jsou i jiná města, která mají velký zájem, aby se velký hokej do nich přesunul," říkla tehdy, i když přiznával, že klub zřejmě poslední sezonu ve městě nehraje. "Poslední hokejová sezona to není. Určitě se bude ještě hrát další sezona, ale pak se uvidí, co bude dál," znělo před rokem Vlasákovo stanovisko.

Rok utekl a otázka setrvání klubu ve Znojmě je tak znovu aktuální. A tentokrát je hrozba stěhování ještě reálnější. To přiznávají i sami hráči. "Jak to bude ve Znojmě nevím, ale určitě nějaké pokyny dostaneme," říká pro klubový web kapitán Jiří Dopita.

Zájemci? Brno a Olomouc

Pokud by se hokej ze Znojma opravdu stěhoval pryč, zájemci by prý byli. Už loni se o extraligovou licenci Orlů zajímali v Brně a Olomouci a stejně je tomu zřejmě i nyní. "Mohu potvrdit to, že tato dvě města jsou v této otázce ve hře a i nadále se v tomto směru jedná..." tvrdil před rokem Vlasák. V obou městech se momentálně hraje 1. liga, tedy druhá nejvyšší soutěž.

Brno se přitom o postup pokouší i po sportovní linii, přes prvoligové play off by se ale muselo prokousat do baráže a tam uspět proti Ústí nad Labem. Majitelem olomouckého klubu je zase kapitán Orlů Jiří Dopita, který sám už v době, kdy do klubu vstupoval, přiznal, že by rád do Olomouce extraligu vrátil.  navíc se ve městě chystá rekonstrukce zimního stadionu.

Momentálně se ale kluby k možnému odkupu licence vyjadřovat nechtějí. Hrají play off a večer je čekají čtvrté zápasy čtvrtfinálové série. Brno v Hradci Králové a Olomouc v Ostravě. Více neprozradil ani Dopita. "S tím já nemám vůbec nic společného. Je to na rozhodnutí Jardy Vlasáka, a ten řekl, že se rozhodne po skončení sezony," uvedl stroze na webu Znojemských Orlů.

Město by klub neodkoupilo

O rozhodování majitele klubu ví i starosta Znojma Petr Nezbeda a jak sám přiznal, radost mu to nedělá. "Víme o tom, s panem Vlasákem jsem v kontaktu. Kdyby se tak rozhodl, samozřejmě by nás to nepotěšilo, ale je to jen na něm," uvedl starosta. Město přitom klub každoročně dotuje částkou převyšující deset milionů korun. "Víc ale opravdu není v našich silách. Rozhodně nemáme na to, abychom dotaci zvedli, nebo dokonce licenci od pana Vlasáka odkoupili. Už tak dáváme do hokeje nemalou částku," odmítl starosta možnost, že by se vlastníkem klubu kvůli zachování extraligy ve Znojmě mohlo stát město.

Úplného konce hokeje ve Znojmě se ale šéf jihomoravského města neobává. "Myslím, že soutěž na úrovni 1. ligy by se tu dál hrát mohla. Samozřejmě je to ale i věcí pana Vlasáka, zda licenci na extraligu vymění za nižší soutěž," tuší starosta. To, jak celá věc dopadne, ale odhadovat nechce. "Opravdu to nedokážu říct, je to jen na rozhodutí majitele klubu."

Diváci o hokej ztrácejí zájem

Jedním z důvodů, proč by mohla hokejová extraliga Znojmo opustit, je klesající zájem fanoušků. V této sezoně chodilo na zápasy Orlů nejméně lidí ze všech klubů. Domácí návštěvnost dosáhla průměru 2763 lidí, o dvě stovky méně, než v předposledním Kladně. Na zápasy Znojma na cizím ledě přitom Orly viděl v průměru téměř dvojnásobek lidí. Ještě loni byla přitom průměrná návštěvnost ve Znojmě téměř o stovku lidí větší, premiérovou extraligovou sezonu 1999/2000 ale sledovalo ve Znojmě průměrně 5544 diváků.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události