Po dlouhé nemoci zemřel dnes brzy ráno hokejový mistr světa z let 1947 a 1949 a stříbrný medailista z olympiády 1948 Stanislav Konopásek. Vynikající hokejista, který byl v 50. letech komunistickým režimem ve vykonstruovaném procesu odsouzen k dlouholetému vězení, by v dubnu oslavil 85. narozeniny.
Slavné levé křídlo
Rodák z Hořovic proslul jako mistr kliček a brejkový hráč schopný chladnokrevně zakončit. V dobách největší slávy nastupoval za LTC Praha a československou reprezentaci na levém křídle v tehdy nejlepším evropském útoku s Vladimírem Zábrodským a Václavem Roziňákem. V nejvyšší soutěži odehrál 13 sezon a se svým klubem slavil čtyři mistrovské tituly.
Konopásek se prosadil i v národním týmu, s nímž se stal dvakrát mistrem světa. V 50 zápasech vstřelil v 69 gólů, v roce 1950 byl ale spolu s dalšími hokejisty zatčen a později ve vykonstruovaném procesu komunistickým režimem odsouzen k dlouholetému vězení. Po propuštění působil v Tatře Smíchov, Spartě Praha a Motorletu Praha, který později i trénoval. Jako trenér působil ještě v polských Katovicích a Spartě.
Komunistům byl nepohodlný
Skvělou kariéru hokejisty násilně přerušil totalitní režim. Místo cesty na světový šampionát byl zatčen a odsouzen za vlastizradu. Byl nasazen na nucené práce v uranových dolech, přesto se ještě dokázal vrátit na hřiště a znovu dávat góly i předávat své umění i v roli trenéra.
Stanislav Konopásek opustil pozemský svět v den, kdy slaví 85. narozeniny jeho spoluhráč Vladimír Zábrodský. Ironií osudu právě Zábrodský jako jediný z týmu mistrů světa nebyl v roce 1950 odsouzen a většina jeho tehdejších spoluhráčů včetně Konopáska s ním po propuštění přestala komunikovat. Podle některých zdrojů, mezi něž encyklopedie Wikipedia řadí i Konopáska, Zábrodský nebyl přímým účastníkem zatčení a své jméno pravděpodobně očistil tím, že očernil své spoluhráče. Skutečné důvody však už zřejmě navždy zůstanou utajeny, Zábordský, žijící ve Švédsku, se totiž na toto téma už léta odmítá bavit.