Hokej

Zemřel Stanislav Konopásek, hokejová legenda

Po dlouhé nemoci zemřel dnes brzy ráno hokejový mistr světa z let 1947 a 1949 a stříbrný medailista z olympiády 1948 Stanislav Konopásek. Vynikající hokejista, který byl v 50. letech komunistickým režimem ve vykonstruovaném procesu odsouzen k dlouholetému vězení, by v dubnu oslavil 85. narozeniny.

Slavné levé křídlo 

Rodák z Hořovic proslul jako mistr kliček a brejkový hráč schopný chladnokrevně zakončit. V dobách největší slávy nastupoval za LTC Praha a československou reprezentaci na levém křídle v tehdy nejlepším evropském útoku s Vladimírem Zábrodským a Václavem Roziňákem. V nejvyšší soutěži odehrál 13 sezon a se svým klubem slavil čtyři mistrovské tituly.

Konopásek se prosadil i v národním týmu, s nímž se stal dvakrát mistrem světa. V 50 zápasech vstřelil v 69 gólů, v roce 1950 byl ale spolu s dalšími hokejisty zatčen a později ve vykonstruovaném procesu komunistickým režimem odsouzen k dlouholetému vězení. Po propuštění působil v Tatře Smíchov, Spartě Praha a Motorletu Praha, který později i trénoval. Jako trenér působil ještě v polských Katovicích a Spartě.

Komunistům byl nepohodlný

Skvělou kariéru hokejisty násilně přerušil totalitní režim. Místo cesty na světový šampionát byl zatčen a odsouzen za vlastizradu. Byl nasazen na nucené práce v uranových dolech, přesto se ještě dokázal vrátit na hřiště a znovu dávat góly i předávat své umění i v roli trenéra.

Stanislav Konopásek opustil pozemský svět v den, kdy slaví 85. narozeniny jeho spoluhráč Vladimír Zábrodský. Ironií osudu právě Zábrodský jako jediný z týmu mistrů světa nebyl v roce 1950 odsouzen a většina jeho tehdejších spoluhráčů včetně Konopáska s ním po propuštění přestala komunikovat. Podle některých zdrojů, mezi něž encyklopedie Wikipedia řadí i Konopáska,  Zábrodský nebyl přímým účastníkem zatčení a své jméno pravděpodobně očistil tím, že očernil své spoluhráče. Skutečné důvody však už zřejmě navždy zůstanou utajeny, Zábordský, žijící ve Švédsku, se totiž na toto téma už léta odmítá bavit.

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události