Sport

Tentokrát určitě vystoupím, slíbil Pljuščenko

Čtyři roky se trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Turína Jevgenij Pljuščenko vyhýbal Praze. V roce 2004 měl být hlavní hvězdou krasobruslařské exhibice, ale nebyl. Členové ruské i mezinárodní federace mu pohrozili diskvapifikací z dalších závodů, když se v Praze objeví na ledě jako účastník. "Tehdy jsem se mohl lidem jen omluvit," říká ještě dnes smutně Pljuščenko.

Od té doby utekly čtyři roky a jeden z nejlepších krasobruslařů všech dob se vrací. 17. dubna v pražské HC Sparta Praha Aréně představí svou show plnou hvězd na bruslích. A bude mezi nimi i on sám (více zde).

Hlavní hvězda chybět nebude

"Mohu to slíbit, je to více než stoprocentní. Dodnes mě moc mrzí, co se tehdy stalo, ale nemohl jsem s tím nic dělat. Nesměl jsem vůbec na led, jediné, co mi dovolili, abych lidem řekl, že nevystoupím. Přitom jsem trénoval, připravoval se, chtěl jsem bruslit. Teď to chci všem, kdo byli tehdy zklamaní, vrátit. 17. dubna mě v Praze na ledě určitě uvidí a já se těším, že lidem ukážu všecho nejlepší, co ve mě je."

Opravdu nikdo už vám to nezakáže? 

"Od té doby se změnily podmínky mezinárodní federace, už mi nikdo účast v exhibicích nezakazuje. S ruskou federací teď máme dobré vztahy. A je to dobře. Mým hlavním posláním je bruslení a bruslení chtějí vidět lidé. Je nesmysl jim v tom bránit. To je stejné, jako kdybyste zakazovali vládnout prezidentu Putinovi, vlastně teď už Medveděvovi."

Dlouho jste ale nezávodil. Jak se cítíte?

"Výborně. Tu pauzu jsem vlastně plánoval, po olympiádě jsem si chtěl odpočinout, věnovat se reklamě, televizním projektům. Teď už mám ale zase chuť bruslit a taky závodit. Tahle show nabídne lidem to nejlepší, co v krasobruslení mohou vidět."

Po pauze už zase trénuje

Máte za sebou operaci obou kolen. Už trénujete naplno?

"Už v tréninku zase skáču sérii trojných skoků i čtverné skoky, spolupracuji s trenérem Myšinem. V říjnu se chci zúčastnit prvního závodu, moje hlavní pozornost se ale upíná k olympiádě 2010 ve Vancouveru. Tam chci bojovat o medaile, nejlépe o další zlatou. jednu už mám, mám i stříbro, ale jsem perfekcionista a když něco dělám, chci, aby to bylo nej. Takže už teď chystáme choreografii, kostýmy, volné jízdy."

Jenomže konkurence se změnila, jsou tu noví závodníci. Troufáte si i na ně?

"Víte, jako malý jsem moc obdivoval Petrenka, byl mým vzorem. Šel jsem si k němu pro podpis, vzhlížel jsem k němu. Za tři roky jsem už proti němu závodil a za čtyři ho porazil. Říkal jsem si, to je zvláštní, vždyť on byl můj vzor, a šel se mu omluvit. Ale on si mě vzal stranou a řekl: "To je v pořádku. Jsi mladý a lepší, přišel tvůj čas. Jdi a jezdi, jak nejlépe umíš." Jsem připraven udělat to samé. Když bude někdo lepší než já, jsem připraven mu složit hold."

Tomáš Verner? Vynikající sportovec

V Praze chcete vystoupit i s Tomášem Vernerem, čerstvým mistrem Evropy. Ale právě on může být v Kanadě vaším velkým soupeřem...

"Tomáš je vynikající krasobruslař. Má skvělou choreografii, žije tím, je vidět, jak ho to baví. Je v něm velký potenciál a podle mě se může klidně stát brzo mistrem světa. Ostatně na šampionát se připravuje už teď.  Jsme přátelé a já mu úspěch moc přeju. I proto jsem si ho pozval do své show. Je vynikající, jeho jízda se mi moc líbí."

Sledoval jste ho i během mistrovství Evropy?

"Pozoruji ho už delší dobu. Víte, při mistrovství Evropy jsem měl dojem, že úroveň krasobruslení trochu klesla. Že najednou může dosáhnout na medaili někdo, kdo neskočí dva trojné skoky za sebou, někdo, kdo spadne. Dřív jsme přitom během jízdy skákali i dva čtverné skoky. Ale to na Tomáše neplatí. On si zlatou medaili skutečně zasloužil."

Vrací se, aby pomohl

Máte tím na mysli i ruské krasobruslaře, kteří poněkud ustupují ze slávy?

"Ano. Chci se vrátit i proto, abych pomohl ruskému krasobruslení. V posledních letech chybí výsledky, naše země už není taková velmoc. To mě mrzí. A taky cítím, že na to pořád mám."

Proč vlastně děláte kromě závodního bruslení i taková show, jakou chystáte i do Prahy?

"Ale vždyť krasobruslení není jen závodění. To jsou skoky, to je balet, divadlo, to je gymnastika, umění. A to všechno chtějí lidé vidět. Naším posláním je ukázat jim to. Tímhle směrem by se mělo krasobruslení ubírat a ne unifikovat vystoupení a prvky. Tak to je správné, vždyť podobná show jsou také reklamou na krasobruslení a sportu jen pomáhají." 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události