Motorsport

Sledujte v TV: VC Malajsie F-1

Pouze čtyři dny mají jezdci a týmy formule 1 na přesun z Melbourne do Malajsie. Pátý den už na okruhu v Sepangu vyjedou k volným tréninkům pro Velkou cenu Malajsie. Zatímco v minulosti mívali více času na aklimatizaci, tentokrát si musejí zvyknout okamžitě. A není to nic jednoduchého, jelikož podobný závod, co se týče klimatických podmínek se v celém mistrovství světa nejede.

Pro všechny piloty jsou podmínky v Malajsii nesmírně náročné. I vloni se závodilo za rekordního vedra. Teplota asfaltu vystoupala až na 57 stupňů Celsia, vzduch se ustálil na 37 stupních a vlhkost na 60%. Zatímco technika odolává, jezdci měli náročného okruhu plné zuby. Některým došly zásoby pití, jiní vystupovali z vozů na pokraji zhroucení. Během závodu totiž ztratili v průměru 3,5 až 4 litry tekutin. Z tohoto důvodu se piloti neobejdou bez zásoby pití v kokpitu. Mechanici jim připevňují k rámu plastové lahve, z nichž vedou trubičky do helmy. Údajně nejvíce vypije Brit Jenson Button z Hondy - zhruba litr.  

Charakteristika okruhu

Sepang je jeden z nejmodernějších a nejkrásnějších okruhů světa. Nachází se 3,5 km od letiště v Kuala Lumpur. Velmi široká trať má zajímavý profil, který poskytuje hned několik příležitostí k předjíždění. V porovnání s jinými okruhy je zde dokonale rovný a poměrně čistý povrch (po většinu zimy zde testují motocykly). Sepang představuje dokonalou prověrku techniky i schopností jezdců, protože zde jsou dvě dlouhé rovinky a jedinečné kombinace rychlých a pomalých zatáček.
Velmi únavné jsou v Malajsii jak už jsme uvedli, vysoká teplota a vlhkost vzduchu. Stálým nebezpečím jarního závodu jsou náhlé tropické lijáky.

Zdroj: TV Nova

Jak to dopadlo vloni?

Fernando Alonso vyhrál loňskou Velkou cenu Malajsie. Španělský pilot rovněž ve druhém sezony vybojoval zároveň premiérový triumf v barvách McLarenu po svém přestupu z Renaultu. Britsko-německá stáj vyhrála závod po dlouhých osmnácti měsících a její úspěch podtrhl druhým místem Brit Lewis Hamilton. Třetí skončil Kimi Räikkönen s monopostem Ferrari.

Dojde na souboj Ferrari - McLaren?

Očekávaný souboj Ferrari s McLarenem se v Austrálii nekonal, protože jezdci italského týmu chybovali, navíc ani jednomu z nich nevydržel vůz až do cíle. Vstup do sezóny se tedy stáji z Maranella nepovedl, teď ale může být vše jinak. U McLarenu panuje po GP Austrálie spokojenost. Lewis Hamilton úvodní závod sezóny vyhrál stylem šampiona a pátého Heikkiho Kovalainena připravil o možnost bojovat o stupně vítězů safety car.

Program Velké ceny Malajsie

Vše podstatné můžete opět sledovat na obrazovkách TV NOVA a Galaxie Sport.

 

Sobota 22. března: Kvalifikace 13.10 Galaxie Sport (záznam)

Neděle 23. března: Závod 5.00 TV NOVA (přímý přenos)

Neděle 23. března: Závod 12.00 Galaxie Sport (záznam)

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události