Fotbal

Bohemky v lize. Vystřídá jedna druhou?

Bohemky v lize. Vystřídá jedna druhou?

Bohemka na sestup a Bohemka na postup. Tak nějak právě teď vypadá situace ve dvou nejvyšších fotbalových soutěžích u nás. Zatímco tabulku 1. Gambrinus ligy uzavírá Bohemians 1905, druhé nejvyšší soutěži vévodí tým Bohemians Praha. Klidně se tak může stát, ža na konci letošního soutěžního ročníku si oba týmy vymění svá místa.

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Která Bohemka je ta pravá? 

Všechno začalo před třemi roky v zimě, kdy kvůli insolvenci zkrachoval někdejší klenot českého fotbalu tým FK Bohemians Praha. Tou dobou už byl "jen" ve druhé lize a ani tu nedokončil. Soutěž se tak dohrávala v patnácti účastnících, už bez Bohemky. Logo a jméno zkrachovalého klubu si záhy pronajal šéf dalšího pražského klubu Střížkova Karel Kapr oddíl přejmenoval na Bohemians Praha.

Jenomže už během jara se rozjela masivní kampaň fanoušků vršovického klubu, na jejímž konci bylo obnovení "Bohemky". Klub dostal jméno Bohemians 1905, usadil se v tradičním svatostánku "klokanů" v Ďolíčku a začal psát novou  kapitolu své existence. Bohemians ze Střížkova mezi tím postoupili do České fotbalové ligy, kam se v létě přihlásil i klub založený fanoušky. A tehdy vznikl první konflikt. Střížkovský klub byl dokonce ze soutěže vyloučen, předběžným soudním opatřením mu ale bylo umožněno hrát. "Jsme občanské družení registrované ministerstem vnitra, máme své číslo na svazu," vysvětluje sportovní ředitel klubu Vladimír Rosenberger. Jeho klub nakonec v soutěži zůstal a tak došlo i na derby dvou Bohemek.

Rychlý vzestup obou klubů 

Od té doby se osud obou Bohemek rozešel. Vršovický klub raketově postoupil do 1. ligy,  Bohemians Praha je v této sezoně nováčkem 2. ligy. Teď se ale dostal na jeho špici a reálně může pomýšlet na postup výš. "Nejsme favorité. Jsou tam jiné kluby, které mají větší ambice," odmítá ale kapitán "střížkovského" týmu Miroslav Obermajer. Ostatně on sám prošel oběma kluby, z jedné Bohemky přestoupil do druhé.

Podobně ostatně hovoří i trenér Luboš Urban. "Je to ještě hodně daleko. První místo si užíváme, ale ve hře je ještě spousta bodů," dodává. Tak jako tak se ale postupuem do čela tabulky klub sám pasoval do role černého koně. A mnozí fanoušci teď budou osud obou Bohemians sledovat velmi pozorně. Už jen proto,  že by už na podzim mohlo být k vidění další pinkantní derby.

Bohemku nesledujeme

A jak počínání svých jmenovců sledují v obou klubech? "Já Bohemce přeju, aby se zachránila. Derby už jsme si jednou zahráli a mělo bouřlivou atmosféru," říká trenér druholigového klubu Luboš Urban. "Vím, jak na tom jsou, ale jinak to nesleduji. Soustředíme se na sebe," dodává záložník David Zoubek, který v minulosti oblékl i dres klubu z Vršovic.

A jak je tomu na druhé straně? "Nesledujeme je. Pro nás to byl vždycky Střížkov. Stejně před pěti lety jako teď," prohlásil gólman prvoligových Klokanů Radek Sňozík.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události