Fotbal

Video: Brückner po Euru končí!

Video: Brückner po Euru končí!

Karel Brückner na tiskové konferenci oznámil, že po evropském šampionátu definitivně opustí trenérskou lavici národního fotbalového týmu. Zároveň zveřejnil nominaci na přátelské utkání s Dánskem.

Zdroj: Dušan Vrbecký

"Rozhodl jsem se po ME skončit. Čtyřiatřicet trenérských roků je určitá zátěž a myslím, že je to správné rozhodnutí," zdůvodnil svůj krok Brückner. Zásadní věta byla bleskem z čistého nebe. Brücknerova odpověď padla jenom tak mimochodem. Odpovídal na otázku  anglickému novináři, co bude dělat až jednou skončí s trénováním.  

Brückner je ve funkci trenéra národního mužstva od prosince 2001. K jeho největším úspěchům patří bronzové medaile z evropského šampionátu v Portugalsku v roce 2004. S mužstvem dokázal postoupit i na světový šampionát 2006 v Německu. Zde však tým kolem Pavla Nedvěda nepostoupil ze skupiny. Jeho posledním úspěchem je postup na Euro 2008 ve Švýcarsku a Rakousku.

Před tím než se stal koučem reprezentačního áčka, tak vedl reprezentaci do 21 let. Lvíčata dovedl ke stříbrným medailím na ME v roce 2000. Ve stejném roce s nimi odehrál i olympijský turnaj v Sydney.

V nominaci Střeštík i Laštůvka 

Nominace na Dánsko přináší dvě nová jména. O místo v reprezentaci si svými výkony v posledních zápasech v Brně řekl Marek Střeštík. Tím druhým je brankář Jan Laštůvka z Bochumi. Brückner nedal šanci více novým hráčům, protože chce vidět základní kostru týmu před ME pohromadě. Jedná se totiž o poslední zápas před určením nominace na evropský šampionát.

Český fotbalový lazaret

Z klíčových hráčů, se kterými počítá Brückner pro Euro se výběru neobjeví Rosický, Čech ani Kováč. Rosický stále laboruje se zraněním podkolenní šlachy, které si přivodil koncem ledna. Kvůli tomu se nezúčastnil ani únorového soustředění na Kypru. Podle českého kouče by to byla na postu středního záložníka v podstatě nenahraditelná ztráta. A to i přesto, že bez Rosického tým sehrál několik kvalitních utkání, například proti Německu. Fit není ani Čech, který měl nastoupit v posledním utkání Chelsea. Nakonec však ho vška nahradil Cudicini. Z operace zlomené klíční kosti se zotavuje Kováč. Euro by však měl stihnout.

Chybující Blažek jedničkou

Překvapením na postu brankářské jedničky může být nominace Jaromíra Blažka. Norimberský golman totiž nepodává v posledních utkáních přesvědčivé výkony. Český trenér mu však dal důvěru. Blažkovi bude krýt záda nováček Jan Laštůvka z Bochumi. Tomu se narozdíl od Blažka v Bundeslize daří.

Češi se proti Dánům utkají 26. března v Herningu. Jejich severský soupeř nastoupí se všemi hvězdami, které současný dánský fotbal nabízí. Nebudou chybět Jon Dahl Tomasson z Villarealu, Christian Poulsen ze Sevilly ani rychlík Denis Rommedahl z Ajaxu.

Nominace českého týmu na utkání v Dánsku

Brankáři:

Jaromír Blažek - 1. FC Norimberk, Jan Laštůvka - Arminia Bielefeld

Obránci:

Zdeněk Grygera - Juventus FC, Marek Jankulovski - AC Milan, Michal Kadlec - AC Sparta Praha, Zdeněk Pospěch - FC Kodaň, David Rozehnal - Lazio Řím, Tomáš Ujfaluši - Fiorentina

Záložníci:

Tomáš Galásek - 1. FC Norimberk, David Jarolím - Hamburger SV, Marek Matějovský - FC Reading, Jaroslav Plašil - CA Osasuna, Jan Polák - RSC Anderlecht, Libord Sionko - FC Kodaň, Marek Střeštík - 1. FC Brno

Útočníci:

Milan Baroš - FC Portsmouth, Martin Fenin - Eintracht Frankfurt, Jan Koller - 1. FC Norimberk 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události