Sport

Berdych si podvrtl kotník, Češi prohráli

Sen českých tenistů o postupu do semifinále Davisova poháru se rozplynul po zranění Tomáše Berdycha v pátém setu utkání s Nikolajem Davyděnkem. Rusové tak na moskevské antuce získali rozhodující třetí bod, přestože v závěrečné dvouhře porazil Lukáš Dlouhý ve dvou setech Marata Safina.

Berdych přitom proti soupeři, kterého zatím nikdy v kariéře neporazil, odvedl skvělý výkon. Vedl 2:1 na sety a po ztracené čtvrté sadě to bylo v rozhodujícím setu 2:1 v jeho prospěch, než při skluzu na antuce špatně došlápl a přivodil si výron pravého kotníku. I když se o něj okamžitě postaral lékař týmu Pavel Kolář, Berdych s natékajícím kotníkem nemohl pokračovat.

V úvodním setu dominival Davyděnko

Čtvrtý hráč světa Davyděnko se v úvodní sadě výborně pohyboval, takže pro českého tenistu bylo na moskevské antuce velice obtížné zakončit výměny. Davyděnko měl převahu a zúročil ji v osmém gamu, kdy Berdychovi sebral servis a následně čistou hrou ukončil set.
Od druhého setu začal devátý tenista světa hrát trpělivěji, lépe se bránil úderům soupeře a místo laciných chyb vytahoval vítězné míče. Navíc ho skvěle podržel servis. Ve čtvrtém gamu druhé sady dostal Berdych poprvé v zápase šanci na brejk a hned ji vítězným forhendem využil. Za stavu 5:2 pak sebral soupeři servis podruhé a za 37 minut srovnal krok. 

Berdych šel do vedení 2:1 na sety 

Třetí set byl hodně vyrovnaný a na řadu tak přišel tie- break. Ve zkrácené hře se Berdych díky skvělým úderům dostal do vedení 6:2, ze série čtyř setbolů proměnil ten poslední. Napínavý průběh měla i čtvrtá sada. V jejím osmém gamu se Davyděnko po dvousetové pauze dočkal brejkbolů při Berdychově servisu a třetí z nich proměnil. Při vlastním podání pak stejně jako v úvodní sadě bez ztráty fiftýnu dotáhl set do vítězného konce.
V rozhodující sadě Berdych ve druhém gamu sebral Davyděnkovi podání, ale z vedení 2:0 se dlouho neradoval. Nejprve ztratil vlastní servis a pak se při svém dalším brejkbolu při vypouštění ztraceného míče nešťastně zranil.

Safin nečekaně podlehl Dlouhému

V závěrečné dvouhře porazil Lukáš Dlouhý dvakrát 6:3 Marata Safina.
Rusové už měli jistý postup a Safin za tohoto vývoje nenavázal na výkon z pátečního duelu s českou jedničkou Tomášem Berdychem. V prvním setu hned dvakrát ztratil servis a Dlouhý, kterému z lavičky místo kapitána Jaroslava Navrátila radil jeho trenér Pavel Vízner, za třiatřicet minut vyhrál 6:3. Safin už neměl dostatek motivace, naopak pětadvacetiletý Čech s vidinou skalpu bývalé světové jedničky za další půlhodinku vyhrál i druhý set. V elitní Světové skupině Davisova poháru si tak v českých barvách připsal první vítězství.

Konečný výsledek:
Rusko - ČR 3:2

Davyděnko - Berdych 6:3, 2:6, 6:7 (5:7), 6:3, 1:2 skreč.
Statistika:
Esa: 8:12. Dvojchyby: 5:1. Nevynucené chyby: 54:61. Vítězné míče: 38:24. Využité brejkboly: 3 z 8/3 z 10. Celkem získané míče: 138:138. Čas utkání: 3:39 h.

Safin - Dlouhý 3:6, 3:6
Statistika:
Esa: 1:5. Dvojchyby: 3:2. Nevynucené chyby: 32:24. Vítězné míče: 17:22. Využité brejkboly: 0 ze 6/3 z 8. Celkem získané míče: 56:75. Čas utkání: 1:01 hod.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události