Fotbal

Blatter vyhlásil válku boháčům

Velkokluby podle prezidenta FIFA „vykrádají“ fotbalovou Evropu.

V posledních dvou ročnících hráli v semifinále Ligy mistrů 3 anglické kluby. Právě na ostrovech jsou pravděpodobně nejmocnější a nejbohatší kluby na světě. A Blatter se bojí jejich nadvlády nad fotbalovým světem.

Na Blattera si nepřijdete

Má však řešení. Jeho „bojový“ plán nese tajemný název „šest plus pět“. Celá věc je však velmi jednoduchá. Pravidlo mluví o tom, že fotbalová jedenáctka bude moci obsahovat pouze 5 hráčů z ciziny.

„Liga mistrů je finančně velmi zajímavá. Národní rozvrstvení týmů je v ní ale velmi nevyrovnané,“ říká Blatter.

„Jistě, důležitou roli hraje sportovní stránka věci. Ale počkejme si až vstoupí v platnost pravidlo maximálně 5 hráčů z ciziny v každém klubu. Potom se ukáže,“ dodal prezident mezinárodní fotbalové federace.

Je otázka, zda se nové pravidlo podaří Blatterovi prosadit. Bohaté evropské kluby mají ohromnou moc a silné lobby v mezinárodní fotbalové federaci.

Nová módou je změna občanství

Stejně žhavým tématem je změna občanství některých hráčů proto, aby mohli reprezentovat jinou zemi. FIFA chce proto zvýšit dobu, kterou musí „přeběhlíci“ ve své nové domovině strávit, aby mohli reprezentovat. Současné dva roky, které vyžadují fotbalové federace v některých zemích podle Blattera v žádném případě nestačí. Požaduje pět let.

Evropský klubový žebříček

1. Manchester United - 23.85

2. Chelsea - 20.93

3. Arsenal - 20.81

4. Inter Milán - 20.63

5. Barcelona - 20.39

6. Porto - 19.92

7. Liverpool - 19.86

8. Sevilla - 19.86

9. AS Řím - 19.33

10. Fenerbahce - 18.43

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události