Sport

Pistorius je tak trochu terminátor

Jihoafrický atlet Oscar Pistorius, který má amputované obě nohy, se nevzdává snu o olympiádě.

O ten ho chce připravit mezinárodní atletická federace IAAF. Její důvod je ten, že speciální karbonové protézy, které atlet používá, jsou prý při běhu účinnější než nohy zdravého sportovce.

Podle IAAF má Pistorius smůlu

K tomuto rozhodnutí dospěla federace na základě výzkumu německého profesora Brueggemanna, který byl tímto úkolem pověřen. Ten zjistil, že protézy ušetří Pistoriusovi až 25 % sil ve srovnání s “normálními” končetinami. Jihoafrický atlet navíc vynaloží při běhu o 30% méně mechanické práce než zdraví atleti.

Prostřednictvím německého deníku Die Welt pak Brueggemann prohlásil, že Pistoriusovi jeho protézy přináší “významné výhody ve srovnání s testovanými atlety, kteří takto disponováni nejsou". "A v žádném případě se nejednalo pouze o pár procentních bodů. Nečekal jsem, že rozdíl bude tak značný.”

"Nikdy bych nepodváděl."

Pistorius toto prohlášení IAAF považuje za “ukvapené a velmi subjektivní” a slíbil, že bude bojovat a svého snu, startovat na olympiádě, se tak snadno nezdá. “Kdyby přišla IAAF s nevyvratitelným faktem, který by potvrzoval, že mě oproti ostatním atletům protézy zvýhodňují, tak bych s běháním na vrcholové úrovní skončil.” řekl již dříve Pistorius. Definitivní verdikt má vydat Mezinárodní soud ve věcech sportu v Lausane do 14 dní.

"Břitva" druhý na jihoafrickém šampionátu

Atlet „Blade Runner“, přezdívaný podle tvaru protéz, které svým zahnutím připomínají břitvu, se poprvé objevil na scéně na olympijských hrách v Aténách v roce 2004. Tehdy skončil třetí v kategorii sportovců s amputací pod kolenem v běhu na 100 m.

Dvojnásobnou trať dokonce vyhrál. V roce 2005 se na jihoafrickém šampionátu mezi zdravými sportovci umístil šestý v běhu na 400 m . Na posledním mistrovství získal stříbro. Kromě toho je držitelem světových rekordů handicapovaných atletů na 100, 200 i 400 m. Hodnota jeho nejlepšího času na 400 m je 46,56 s. Mezi zdravými drží světový rekord Michael Johnson s časem 43,18 s.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události